Yeni Medya Bölümü ile Çağımızın Meslekleri

Çağımızın mesleklerinden birisi olarak kabul edilen yeni medya uzmanlığı yaşamlarımızdaki etki alanını giderek genişleten internet tabanlı mesleklerden birisi. Bilgisayar, internet ve telekomünikasyon teknolojilerinde kaydedilen akıl almaz gelişmelere paralel olarak doğan bu meslek önemini giderek artıracakmış gibi görünüyor. Bu alanda profesyonelleşmek isteyenler için özellikle vakıf üniversitelerinin bünyesinde yeni medya bölümü sayısı bir hayli arttı.

Yeni Medya Nedir?

Aslında internet kullanan herkes bir şekilde yeni medya sektörünün içinde. Amatörce de olsa çok sayıda kişi içerik üretiyor. Sektör, içerik editörlüğü, sosyal medya uzmanlığı, makale yazarlığı gibi çok sayıda mesleği zaten yaratmış durumda. Yeni medya bölümü ise sektörün ihtiyaç duyduğu tüm alanlarda profesyoneller yetiştirirken en az bir alanda da derinlemesine eğitim alarak uzmanlaşmasını sağlıyor.

Yeni medya, internet ortamında yer alan, hızla gelişen ve değişen herhangi bir web sitesi, blog, sosyal ağ gibi iletişim araçlarının tamamını kapsıyor. Aslında yeni olan medya ile toplumun ilişkisi diyebiliriz. Çünkü yeni medyayı geleneksel medyadan ayıran en önemli özellikler karşılıklı etkileşimde bulunulabilmesi ve sınırsız erişim.

BUNA DA BAKMADAN GEÇME!  Evde Magnet Yaparak Para Kazanmak
Yeni Medya Nedir?

Yeni Medya Bölümü

Bugün milyarlarca kişinin kullanmakta olduğu Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformları içerik üretme, paylaşma ve haber alma alışkanlıklarımızı tamamen değiştirmiş durumda. Bu yeni anlayış sektörde yer alan geleneksel medyanın üretim ve pazarlama alanında eğitimli ve uzman kişilere ihtiyaç duymasına sebep oluyor. Bu anlamda yeni medya bölümü mezunlarını mezun olur olmaz sayısız iş fırsatı bekliyor.

Yeni medya bölümü okumak isteyenlerin araştırmacı, sürekli gelişen ve değişen sektörü takip edebilecek, kendini yenileyebilen, girişimci ve yenilikçi bir karaktere sahip olması gerekiyor. Ayrıca rakipleri arasından sıyrılabilmek için çok iyi derecede İngilizce ile birlikte 2-3 yabancı dile hakim olması önemlidir.

Yeni Medya Bölümü İş Olanakları

Çağın mesleği tanımını sonuna kadar hak eden yeni medya bölümü iş olanakları ise sektörün her alanında mevcut. Gazetecilik, basın ve medya danışmanlığı, içerik editörü, sosyal medya uzmanı dijital girişimci gibi çok sayıda pozisyonda istihdam edilmektedir.

Varlığını devam ettirmek isteyen tüm kurum ve kuruluşlar dijital ortamda da yer almak zorundadır. Dolayısıyla dijital ortamda yer alan gerek kamu gerek özel sektörde faaliyet yürüten tüm kurum ve kuruluşlar yeni medya bölümü mezunlarını istihdam eder. Bu anlamda mezunlar, yeni medya muhabirliği, internet ve mobil pazarlama uzmanlığı, araştırmacılık ve iletişim uzmanlığı gibi mesleklerde çalışabilir.

BUNA DA BAKMADAN GEÇME!  İşkur'a Nasıl Başvurulur?
Sosyal Medya Uzmanlığı

Yeni Medya Bölümü Taban Puanları

Son dönemde gençlerin büyük rağbet gösterdiği bölüm devlet üniversiteleri arasında yalnızca Uşak Üniversitesi’nde bulunuyor. Çok sayıda vakıf üniversitesinde bulunduğunu daha önce belirtmiştik. Burslu olarak da okuyabileceğiniz yeni medya taban bölümü puanları şu şekilde:

Uşak Üniversitesi’nde 62 kontenjanı bulunan bölümün taban puanı 304.820. İkinci öğretim okumayı tercih ederseniz bu puan 289.889. En yüksek puanlı vakıf üniversitesi ise 461.660 puanla, tam burslu ve İngilizce eğitim veren Kadir Has Üniversitesi. Tam burslu ve İngilizce eğitim veren en düşük puanlı seçenek ise 370.188 puanla Nişantaşı Üniversitesi olarak dikkat çekiyor.

Bir önceki yazımız olan Çilingir kimdir, ne iş yapar? başlıklı makalemizde Anahtarcı, Çilingir ve Çilingirin Çalışma ortamı ve şartları hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?