Duvar Süsleme İşi

13.07.2019
731
Duvar Süsleme İşi

Birazcık duvar süsleme sanatına yönelmiş olunsaydı para değil de estetik kaygılar ön plana çıksaydı hem şehirde estetik doku hem de insanlar sanat adına bir şeyler görebilirdi. Beraberinde de bu sektörden ekmek yiyenlere geniş yelpaze açılırdı. Bütün bu eksiklere rağmen zevk sahibi insanlar evin inde ya da dış cephesinde duvar süsleme işi yapanlara iş vermektedir.

Ülkemizde ekonomik kaygılarla dikilen binalarda estetik adına hiçbir şey göremezsiniz. Çünkü sadece tüketicilerin parasını alma hesabı üzerine oluşturulan projeler maalesef görsel açıdan da bıkkınlık yaratmaya başladı. Avrupa’daki binalarla ülkemizdeki yapıları karşılaştırdığımız zaman sanatsal açıdan bariz farklılıklar ortaya çıkacaktır. Ülkemizdeki hemen hemen bütün resmi ya da özel müteahhitler tarafından yapılan binalar dikdörtgen prizma şeklinde dizayn edilmektedir. Yani görsellik açısından hiçbir değerleri yoktur.  Halbuki duvar süsleme sanatına ağırlık verilse insanların göz zevkine hitap eden yapılar oluşturulursa hem şehirsel bir zenginlik hem de müteahhitler çalışmalarında artı bir değer ortaya çıkacaktır.

Duvar Süsleme
Duvar Süsleme Sanatı

İnsanoğlu sürekli yanlış yaparak doğruyu bulma yönünde hareket ettiği için çok yakın gelecekte bu kaygıların giderilmesi amacıyla farklı süslemeler yapan elemanlara ihtiyaç duyacaklardır.  Sanatsal yönü öne çıkmış, süslemeyi seven gerek fırça ile gerek farklı teknikler kullanarak görsel bir değer katan sanatçı ruhlu insanlara önemli bir girdi sağlanacaktır.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  2021'de En İyi İş Fikirleri

Okullarda, alt geçitlerde sık sık görmeye başladığımız fırçalarla yapılan süslemeler, mozaikler ile oluşturulan düzenlemeler insanların ilgisini çekiyor. Buna paralel olarak da mecburen satış değerini artırmak,  yapılan binalara değer katmak isteyen girişimciler duvar süsleme sanatı ile ilgilenen ustalarla birlikte çalışmak isteyecektir.

Bu sanat bizim çok eski bir değerimizdir. Taşlara oyma,  ağaçlara nakış yapma, camileri ve minareleri süsleme geçmiş dönemden günümüze kadar devam eden bir süsleme sanatı olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde sadece satış yapmayı hedefleyen,  ekonomik kaygıları ön plana çıkaran müteahhitler sebebiyle epey bir ara verilen duvar süsleme sanatı yeniden canlanacak gibi görünüyor. Dolayısıyla okullar, camiler, özel binalar farklı tasarımlarla süslenerek insanlara görsel açıdan zevk verme eğilimine girmiştir.

Gerek belediyeler, gerek resmi yöneticiler tekdüze şehirleşme anlayışından vazgeçirme noktasında karar almaya başladılar. Böylece okul müdürleri, muhtarlar, belediye başkanları sürekli duvar süsleme işi yapacak elemanlar arayışına girmiştir. Yeni sektörde yerini almak isteyen süsleme sanatına ilgi duyan herkesin kolları sıvamak zamanı gelmiştir. Geç kalınan bu değer nihayet layık olduğu yere getirilecek. Türkiye’de de binalar, yollar, köprüler, alt geçitler, üst geçitler kullanılmayan yerler duvar süsleme sanatı ile canlanacaktır.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Düşük Sermayeli İş Fikirleri

Her ne kadar hazır modellerle kendinizin de süslemesine olanak verilse de işin ustası olmak bir ayrıcalık değil mi? Haydi kaybolan görsel zevkin yeniden geri gelmesi için herkes elini taşın altına koysun ve duvar süsleme işi ile canlansın. Kendine güvenenler öne çıksın.

Bir önceki yazımız olan Evde Cam Boyama İşi başlıklı makalemizde Cam boyama işi nasıl yapılır, Cam boyama işi veren firmalar ve Cam boyamasında kullanılan teknikler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.