48 Saatlik Eğitimle Çok Para Kazandıran Meslek: Uzlaştırmacı

16.11.2017
1.864
48 Saatlik Eğitimle Çok Para Kazandıran Meslek: Uzlaştırmacı

Günümüzde iyi bir işe sahip olabilmek için yıllarca büyük emek vererek okumak, ya da ticarette yükselmeyi hedefleyip, şansınız da yaver giderse para kazanabilirsiniz. Bunun yanında mezun olup iş bulamayan çok sayıda kişi bulunuyor. Son dönemde sık sık gündeme gelen uzlaştırmacı olmak bu anlamda büyük bir fırsat.

Şimdi size hakkında bilgi vereceğimiz uzlaştırmacılık ile binlerce lira kazanabilirsiniz. Hem de sadece 48 saatlik eğitimle. Elbette bu işe sahip olabilmek için de bazı kriterler belirlenmiş. Yazımızın devamında uzlaştırmacı nasıl olunur, kimler uzlaştırmacı olabilir ve uzlaştırmacı olabilmek için ne yapılması gerekir açıklayacağız.

Uzlaştırmacı Nedir?

Detaylara girmeden önce uzlaştırmacı nedir ve ne iş yapar kısaca değinelim. Uzlaştırmacı, suçlu ile suça maruz kalan kişi ile birlikte çalışarak ve adalet sistemine bağlı kalarak çözüm üretmeye çalışır. Amaç, taraflar arasında iletişim kurulması ve suçlunun yaptığı yanlışın farkına varmasının sağlanarak topluma yeniden kazandırılmasıdır.

Uzlaştırmacı Eğitimi

05.08.2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre uzlaştırmacı eğitimi verme yetkisi Sakarya Üniversitesi’ne verilmiştir. Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan Alternetif Çözümler Dairesi Başkanlığı tarafından başlatılan proje kapsamında üniversitelerin belirli bölümlerinden mezun olan kişiler 48 saatlik eğitimle meslek sahibi olabiliyor.

Uzlaştırmacı Olmak

Uzlaştırmacı Olamk

Uzlaştırmacı Nasıl Olunur?

Uzlaştırmacı eğitimi yeterli katılımcı sayısına ulaşılan her şehirde veriliyor. Gerekli şartları taşıyorsanız kurs ücretini belirtilen hesaba yatırıyorsunuz ve kursa katılıyorsunuz. Ücretsiz olarak online eğitim de alabileceğiniz eğitim 36 saati teorik, 12 saati uygulamalı olmak üzere toplam 48 saatten oluşuyor. Ardından Adalet Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği sınava katılmanız gerekiyor. Bu sınavı başarıyla geçtiğiniz takdirde size verilecek sertifika ile uzlaştırmacı ünvanını elde ediyorsunuz. Uzlaştırmacı nasıl olunur artık biliyorsunuz. Şimdi gerekli şartları taşıyıp taşımadığınızı öğrenme zamanı.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Zeytinyağı-Zeytincilik Yapma İş Fikri

Kimler Uzlaştırmacı Olabilir

Çok kazançlı olabilecek bu iş fırsatından faydalanmak için belirlenen bazı kriterler olduğunu daha önce söylemiştik. Peki, kimler uzlaştırmacı olabilir?

Uzlaştırmacı olabilmek için öncelikle üniversitelerin şu bölümlerinden mezun olmuş olmanız gerekiyor:

 • Siyasal Bilgiler Fakültesi
 • İktisat Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilgiler Fakültesi
 • İşletme Fakültesi

Öte yandan bu fakültelerden mezun olup aşağıdaki derslerden en az ikisini de almış olmak gerekiyor. Aksi takdirde uzlaştırmacı olamıyorsunuz.

 • Ceza Hukuku(Genel ve Özel Hükümler)
 • Ceza Muhakemesi Hukuku
 • Anayasa Hukuku
 • Ticaret Hukuku
 • Borçlar Hukuku
 • İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku
 • Hukuka Giriş, Hukukun Temel Kavramları, Temel Hukuk

Uzlaştırmacı Başvurusu

Yukarıdaki şartları taşıyan kişiler eğitimi tamamlamalarının ardından kazançlı bir meslek sahibi olacaklar. Uzlaştırmacı başvurusu yapmak için Sakarya Üniversitesi’nin resmi sitesine giriş yapabilirsiniz. Doğrudan başvuru sayfasına geçmek için tıklayınız.

Uzlaştırmacı Maaşı

En çok merak edilen konulardan birisi de tabii ki uzlaştırmacı maaşı. Yukarıdaki bölümlerden mezun olup işsiz olan vatandaşlarımız için kaçırılmayacak bir fırsat olarak gördüğümüz bu iş sayesinde her ay on binlerce lira bile kazanabilirsiniz. Bu dosya sayınız ve taraflarla gerçekleştireceğiniz görüşmelerin sonuçlarına bağlı olarak değişiyor.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Şemsiye Satmak

Uzlaştırmacı maaşı şu şekilde:

Kişi taraflar ile görüşmelere başladığı takdirde 150 lira kazanıyor. Görüşme olumsuz sonuçlansa dahi gelir 200 TL. Fakat, görüşmeler sonucunda uzlaşma sağlanırsa ücret 400 TL oluyor. Buna göre ayda 20 dosya alan bir uzlaştırmacı hiç olumlu görüşme gerçekleştiremese bile 3.000 TL’yi cebe koyuyor. Olumlu sonuçlar halinde bu rakam 8.000 TL oluyor. Çok daha fazla dosya alabilmek de mümkün.

Eğer gerekli şartları taşıyorsanız ve daha iyi bir işiniz yoksa bu fırsatı mutlaka değerlendirmenizi öneriyoruz. Uzlaştırmacı olmak için yapmanız gerekeni artık biliyorsunuz. Bir an önce harekete geçip uzlaştırmacı bekleyen tam 600.000 dosya için çalışmaya başlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 2021'de En İyi İş Fikirleri başlıklı makalemizde 2021 yılı karlı iş fikirleri, cep telefonu tamiri kursu ve Çok kazandıran işler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.