SEO Uzmanı Olmak

05.11.2017
1.383
SEO Uzmanı Olmak

Son yıllarda yaşanan baş döndürücü teknolojik gelişmelerin ardından artık interneti cebimizde taşıyoruz. Her an, her yerde internet erişimine sahip olmak internetten para kazanma yollarının da daha cazip hale gelmesini sağladı. SEO uzmanı olmak da bunlardan birisi.

İnternet kullanımının bu denli yaygınlaşmasının doğal sonucu olarak internet sitesi sayısında da artış yaşandı. Web sitesi ya da blog açarak para kazanma hevesiyle yola çıkan çok sayıda kişi kalitesiz ya da kopya içeriklerle kullanıcıların karşısına çıkıyor. Google ise hem kendi algoritmaları ile otomatik olarak gerektiğinde de manuel olarak müdahale ederek bu tarz sitelere cezai yaptırımlar uygulamakta. İşte SEO uzmanı olmak bu noktada önem kazanıyor.

SEO Uzmanı Nedir?

SEO kelimesi Search Engine Optimization sözcüklerinin ilk harflerinden oluşmaktadır. Anlamı ise arama motoru optimizasyonudur. Bilindiği üzere arama motorları, yapılan aramaların sonuçlarını listelerken sürekli güncellenen bir algoritmik yapı kullanır. Eğer bir web sitesi sahibi sitesinde yer alan içeriklerin arama sonuçlarında ilk sıralarda yer almasını istiyorsa bu algoritmalara hakim olmalı ve sitesini bu doğrultuda geliştirmelidir.

seo uzmanı olmak

SEO Uzmanı

SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

SEO uzmanı tam olarak bu işi yapmaktadır. İyi bir SEO uzmanı, danışmanlığını yaptığı sitenin arama motorlarında doğal yollarla yükselebilmesi için gerekli olan tüm analiz ve değerlendirmeleri yaparak strateji belirler ve bu strateji doğrultusunda yaptığı uygulamaları raporlaştırır. Sürekli değişen standartları takip ederek çalışmalarını günceller ve Anti-SEO girişimlerine karşı siteyi korur.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Web Sitesi Kur, Reklamlardan Para Kazan!

SEO uzmanı ne iş yapar sorusundan ziyade ne iş yapmalıdır şeklinde bir soru sormak daha doğru olacaktır. Çünkü yukarıda belirtilenlerin üstesinden başarıyla gelebilmek programlı çalışma, analitik düşünme, sürekli değişen arama motoru algoritmalarını takip edebilme ve bu anlamda kendisini ve stratejilerini yenileyebilme becerilerini gerektirir. İnternet ortamında çığ gibi büyüyen SEO uzmanı olduğunu iddia eden kişilerin büyük bir çoğunluğu ise ne yazık ki bu standartları taşımamaktadır. Siteleri üst sıralamalara hızla taşımak için kullanılan çok sayıda teknik bulunmaktadır. Ancak doğal olmayan yöntemler tercih edilmezse site ceza alır alt sayfalara indirilir.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

Gerçekten uzmanlık olarak nitelendirilebilecek bu alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız araştırmacı bir kimliğe sahip olmanız gerekiyor. Öte yandan uzman hale gelinmesi yıllar alan kodlama ve tasarım bilgilerine temel düzeyde hakim olmak olmazsa olmazlardan. Google Analytics’e ve webmaster araçlarına hakim olmanız önemlidir. Teknik bilgiler çok önemli olsa da en iyi SEO uzmanlarından birisi olabilmek için öncelikle arama motorlarının nasıl işlediğini çok iyi anlamak gerekmektedir. Bu sebeple herhangi bir eğitim almamış çok iyi SEO uzmanları olduğunu belirtmek isteriz. Bu sebeple SEO uzmanı olarak seçilecek kişiye çok dikkat edilmelidir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  İnternetten Para Kazanmanın En Etkili 5 Yolu

Sürekli güncellenmesine ve değişmesine rağmen tüm arama motorlarının işleyiş mantığı çok farklılaşmaz. Bu da iyi bir SEO uzmanının yapacağı optimizasyon çalışmasının kalıcı olmasını sağlar. Kendinizi bu konularda geliştirmek ve başarılı olacağınız çalışmalar SEO dünyasında kısa sürede tanınmanızı sağlayacaktır.

SEO Uzmanı Maaşı

İster tam zamanlı ister Freelance SEO Uzmanı olun. İşinizde iyi olduğunuz sürece potansiyel müşterileriniz size ulaşacaktır. SEO Uzmanı maaşı projenin büyüklüğüne ya da yapılması istenen geliştirmelere bağlı olarak değişse de, ortalama bir internet sitesi için alacağınızı danışmanlık ücreti 500-1000 TL arasında değişecektir.

Tanınan bir SEO uzmanı olduğunuz takdirde site başına binlerce lira kazanmanız mümkündür. Çünkü özellikle kurumsal internet siteleri için ilk sıralarda yer almak daha önemlidir ve bunun için harcayabilecekleri para düşündüğünüzden çok daha fazladır.

Bir önceki yazımız olan 2021'de En İyi İş Fikirleri başlıklı makalemizde 2021 yılı karlı iş fikirleri, cep telefonu tamiri kursu ve Çok kazandıran işler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.