Giderlerinizi Azaltmanın 10 Etkili Yolu

12.03.2018
896
Giderlerinizi Azaltmanın 10 Etkili Yolu

Para kazanmak elbette önemli ancak en az onun kadar önemli olan bir şey daha var: Tasarruf yapmak. Hepimizin bir yaşam standardı var ve bu standart dahilinde giderlerimiz var. Gelirlerimizi artırmak için farklı yollara başvurabiliriz. Fakat mevcut gelirlerimizi daha verimli kullanarak da kazançlı çıkmak mümkün. Peki giderleri azaltmanın yolları ne?

1 – Nereye Para Harcıyorsunuz

Giderleri azaltmanın yolları arasında ilk sırada olması gereken kesinlikle paranızı nereye harcadığınızın farkında olmaktır. Bu sayede harcamalarınızı kontrol altına alabilmek için doğru tespitler yapabilirsiniz. Sadece ucuz olduğu ya da indirimde olduğu için ihtiyaç duyduğunuz şeyleri satın almaktan kaçının.

makale yazarak para kazanmak

2 – İhtiyaç Analizi ve Matematik

İhtiyaçlarınızın analizini yapın ve matematiğe başvurun. Giderleri azaltmanın yaşam tarzınızı ve düşünce yapınızı değiştirmek anlamına geldiğinin farkına varın. Tek bir kuruşun bile hesabınızda önemli olduğuna inanın.

3 – Hesap Özeti Çıkarın

Harcadığınız her bir kuruşun kaydını alın. Bu hedef belirlemeniz ve harcamalarınızın genel resmini görebilmeniz için çok önemlidir. Kira, yakıt masrafları ya da aidatlar gibi masraflardan ziyade küçük gibi görünen harcamalara odaklanın. Yemek, abur-cubur, sigara, alkol ve eğlence gibi kalemler için yaptığınız harcamalar size bazı ipuçları verecektir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Bıldırcın Yetiştiriciliği mi Yapmak İstiyorsunuz?

para kazanmak

4 – Gereksiz Harcamalar

Kısa süre sonra yaptığınız gereksiz harcamaları hemen fark edeceksiniz. Bu harcamaları derhal sonlandırın. İş çıkışı içtiğiniz kahve ya da akşam için aldığınız abur cubur gerçekten gerekli mi? Ya da her hafta sonu sinemaya gitmek yerine evinizde film izleyemez misiniz? Bu tip harcamalar çok büyük meblağlar olmayabilir ancak büyük çoğunluğu alışkanlıklarımızla alakalıdır. Bunlardan vazgeçmek psikolojik olarak zor olacaktır ancak giderlerinizin azaldığını gördükçe mutlu olacaksınız.

5 – Alışveriş Listesi Yapın

Sadece yumurta satın almak için markete gidip tüm alışveriş arabasını doldurduğunuz oluyor değil mi? Bunu önlemek için gerçek ihtiyaçlarınızın yazılı olduğu bir liste hazırlayın ve bu listeye sadık kalarak marketten çıkın. İndirimlerin ve kampanyalın size para harcatmasına izin vermeyin. Aldıklarınızın büyük çoğunluğuna ihtiyacınız yok. Kurala uyduğunuz takdirde ciddi bir tasarruf yapacağınız kesin.

evde ek iş

6 – Evdeki Gereksiz Masrafların Farkına Varın

Dışarı çıkacağınızda basit bir termostat ayarı ile ısıtma sisteminizin çalışmasını yavaşlatabilirsiniz. Bu sayede yakıt masrafınız azalacağı gibi eviniz sağlıklı bir sıcaklıkta kalmaya devam edecektir. Kışın 18 derece yazın 27 derece siz evde değilken ayarlayabileceğiniz ideal sıcaklıklardır.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Yeni Bir İş Fırsatı: Sanal Asistanlık

Işıkları kapatmayı alışkanlık haline getirin. İşiniz bitince mutlaka anahtara eliniz uzansın. Enerji tasarruflu ampuller başlangıçta bir miktar yatırım yapmanızı gerektirebilir fakat çok etkilidirler ve faturalarınızı dramatik bir şekilde düşürebilirler. Kullanmadığınız elektrikli aletlerin fişini çekin. Birçok fişin cihaza bağlı değilken bile elektrik tükettiğini unutmayın.

Su tasarrufu yapmak para tasarrufu yapmak demektir. Suyun akış hızını azaltan cihazlar çok ucuz. Onlardan edinin. Damlatan muslukları tamir edin ve hızlı duşlar almayı alışkanlık haline getirin.

7 – Aracınızın Masraflarını Kontrol Altına Alın

Özel aracınızla yapacağınız her km bir kullanım maliyeti olarak size geri döner. Bu yolculuk gerçekten gerekli mi sorusunu sormayı alışkanlık haline getirin. Toplu taşıma seçeneği varsa mutlaka tercihinizi o yönde kullanın. Aracınızı kullanmak mecburiyetinde iseniz yakıt tüketimini azaltmak için neler yapılması gerektiğini buradan öğrenin.

8 – Yemeğinizi Evde Yiyin

Dışarda yeme alışkanlığınız varsa bu en büyük gider kalemlerinizden birisini oluşturur. Giderleri azaltmanın yolları arasında yemeğinizi kendinizin pişirerek evde yemenizde önemli bir yere sahiptir. Hem mutfaktaki yeteneklerinizi geliştirebilir hem de çok daha ucuza ve sağlıklı bir şekilde karnınızı doyurabilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  İşkur'a Nasıl Başvurulur?

para

9 – Eğlenceye Daha Az Harcayın

Dışarıda geçireceğiniz her eğlenceli akşam size yüzlerce liralık bir fatura çıkarır. Bunun yerine sevdiklerinizle beraber evde eğlenceli zaman geçirebileceğiniz farklı alternatifler yaratın.

10 – Kredi Kartınızı Cüzdanınızdan Çıkarın

Yaptığımız gereksiz harcamaların büyük bir bölümünün ödemesi kredi kartıyla yapmaktayız. Cüzdanımızda taşıdığımız sürece kredi kartı tüm planlarımızı bozacaktır. Sadece nakit taşıyarak gereksiz harcamalarınızın büyük bir bölümünden kendiliğinden kurtulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Hareket Gerektiren İş Fikirleri başlıklı makalemizde Fotoğrafçılık yapmak, Kişiye özel antrenörlük ve Kişiye özel kuaförlük hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.