Nasıl Para Biriktirilir?

22.11.2017
1.093
Nasıl Para Biriktirilir?

Günümüzde yaşam şartları çok ağır. Giderek artan pahalılık ve buna rağmen eriyen maaşlar dar ve orta gelirli vatandaşlarımızın zorluyor . Ek iş yaparak geçim sıkıntısı ile mücadele etmeye çalışan on binlerce kişinin yanı sıra tasarruf tedbirleri alanların sayısı da çok. Bu yazımızda nasıl para biriktirilir konusunu işleyeceğiz.

Para Biriktirme

Aslında tasarruflu olup gereksiz harcamalar yapmayarak ekonomik geleceğimizi de planlamak hepimizin yapması gereken bir şey. Ancak bu her zaman mümkün olmuyor. Para biriktirme, planlama ve kararlılık gerektiren bir konu. Para harcama alışkanlıkları, sosyal çevre, yaşanan şehir ve gelir düzeyi “para biriktiremiyorum” diyenlerin karşısına çıkan zorluklardan sadece birkaçı.

para kazanmak

Nasıl Para Biriktirilir?

En Etkili Para Biriktirme Yöntemleri

1 – Kredi Kartı Taşımayın

Kredi kartı ile alışveriş yapanların daha fazla para harcaması kaçınılmazdır. Çünkü ne kadar harcadığını kontrol edemez, bakiyesi azalmadığı için sanki bedava alışveriş yapıyormuş gibi hisseder. Bir süre sonra ise, kontrol edilemez hale gelen borçları sebebiyle yeni borçlara mahkum olur.

Kredi kartı yerine alışverişiniz için yetecek miktarda nakit taşırsanız hem gereksiz alışveriş yapmamış olur hem de ne kadar para harcadığınızı kontrol edebilirsiniz. Kredi kartına güvenerek gereksiz yaptığınız harcamalar para biriktirememenizin en önemli sebepleri arasındadır.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  2017'de AdSense Zenginleri Hangi Siteler

2 – Bütçe Planlaması Yapın

Planlama yapmadan hiçbir ekonomi yönetilemez. Sizin ekonominiz için de bu geçerli. Aylık ortalama gelirinizden yapabileceğiniz maksimum harcamaları önceden belirleyin. Zorunlu harcamaları ayırdıktan sonra geriye kalan miktarlardan mümkün olduğunca az harcamaya kendinizi şartlayın. Harcamalarınızdan arda kalanı tasarruf olarak ayırmak yerine biriktireceğiniz miktarı önceden ayırın.

En iyi para biriktirme yöntemleri arasında belirlediğiniz bir miktarı önceden birikim olarak ayırma vardır.

3 – Gerçekçi Olun

Yaptığınız planlama neticesinde belirlediğiniz birikim miktarının gerçekçi olmasına dikkat edin. Gereğinden fazla yüksek rakamlar başarısız olmanıza sebep olabilir. Bir kez başarısız olunca para biriktirmeyi başarmanız giderek zorlaşacaktır. Başlangıçta kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir hedef belirleyin. Gerekirse daha sonra rakamı yükseltebilirsiniz.

4 – Yemeğinizi Evde Hazırlayın

Çalışan nüfus için en önemli giderlerden birisi yemek masraflarıdır. Dışarıda yiyeceğiniz en basit yemek bile en az 10 TL harcama yapmanıza sebep olur. Ancak yemeği evde hazırladığınız takdirde harcamalarınız önemli oranda azalacağı gibi sağlıklı da beslenmiş olacaksınız. Bir taşla iki kuş vurmak diye buna denir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Hareket Gerektiren İş Fikirleri

Para biriktirmenin alışkanlıklarımızı değiştirmekle alakalı olduğunun farkına varırsanız başarılı olma şansınız daha yüksektir. Kararlı olursanız ve hedefinize odaklanırsanız başarmamanız için hiçbir sebep yok. Nasıl para kazanılır artık biliyorsunuz. Hemen kağıt kalemi alın ve planlamanızı yapın.

Bir önceki yazımız olan Ambulans ve Acil Bakım Teknisyenliği başlıklı makalemizde Acil Bakım ve Ambulans Programı ve Acil Bakım ve Ambulans Teknikeri hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.