Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Arıcılık Yapmak

Arıcılık binlerce yıldır insanoğluna şifa sunan mucizevi bir yiyecek olan bala olan talep sona ermediği sürece devam edecek olan bir meslek. Dolayısıyla insanoğlu var olduğu sürece arıcılık yapmak da var olacak. Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi sağlık kaynağı balı arılarla paylaşmaya hazır mısınız?

Arıcılık yapmak emek, zaman, ve tecrübe gerektiren bir iştir. Bu işi yapabilmek için arılarla ve doğayla dost olmakla birlikte doğanın bize armağan ettiği bu muhteşem yiyeceği insanlara sunuyor olabilmekten keyif almanız gerekiyor. Peki arıcı olmak için ne yapmak gerekiyor?

Arıcılık Kursu

Arıcı olmak için öncelikle balın yapılış süreci ve arıların doğal yaşamı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Unutmamamız gerekiyor ki aslında arıların kendileri ve gelecek nesilleri için hazırladığı balı onlardan alıyoruz. Bu işlemi yaparken de dikkatli olmak ve arılara yetecek kadar balı petekte bırakmak gerekiyor. Bu sebeple neredeyse her ilde belirli aralıklarla düzenlenen arıcılık kurslarına katılmak gerekiyor.

Arıcılık Yapmak

Türkiye Arıcılar Birliği tarafından açılan kurslara katılarak bu mesleğin inceliklerini öğrenebilir ve arıcı olabilirsiniz. Kurs sonunda kaliteli balın nasıl elde edileceği, bal üretim potansiyeli yüksek arıların hangileri olduğu ve nerelerden temin edilebileceği, balın kesim süreci ve saklanması gibi konularda uzmanlaşmış olacaksınız.

BUNA DA BAKMADAN GEÇME!  Kinoa Yetiştiriciliği Yapmak

Kursun ardından Tarım ve Kredi Kooparatifi’ne başvurarak arıyı nasıl temin edebileceğiniz hakkında bilgi alabilirsiniz. Arı seçimini yaparken bal rekoltesi en yüksek olan ırkları tercih etmek kazancınızı doğrudan etkileyecek faktörlerden birisidir. Diğer faktörler ise kursta detaylı bir şekilde bilgilendirileceğiniz arı yönetimi ve kovan seçimidir. En yüksek bal üretme potansiyeline sahip arıları seçmiş olsanız dahi, doğru kovan olmaksızın ya da arı yönetimi başarısız olduğu takdirde kovan verimi çok düşük olabilir.

Arıcılık Malzemeleri

Kovan ve arı seçimi yaparken tecrübeli arıcılara danışmak ya da Tarım ve Kredi Kooparatifi’nden yardım istemek hata yapma riskinizi azaltacaktır. Arıcılık malzemeleri arasında kovan kadar önemli olan diğer malzemeler ise arıcılık elbisesidir. Ballarını alırken savunma iş güdüsüyle kovanlarını korumaya başlayacak olan arıları vücudunuzdan uzak tutmak için bu kıyafete ihtiyacınız var.

Arıcılık yapmak için gereken sermaye ise çok da fazla değil. Başlangıçta 5-10 arası kovanın ustalaşmak için yeterli olduğu belirtiliyor. Aşağıdaki linke tıklayarak ihtiyaç duyduğunuz malzemeleri ve fiyatlarını kontrol edebilirsiniz.

BUNA DA BAKMADAN GEÇME!  Müzik Dersi Vermek

https://www.aricidukkani.com/kategori/ari-kovani-ve-aksesuar/32

Bir önceki yazımız olan Çilingir kimdir, ne iş yapar? başlıklı makalemizde Anahtarcı, Çilingir ve Çilingirin Çalışma ortamı ve şartları hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?