Özel Güvenlik Görevlisi Olmak

07.11.2017
1.291
Özel Güvenlik Görevlisi Olmak

Son 20 yıldır hayatın her anında karşımıza çıkan bir meslek olan özel güvenlik görevlisi olmak, maddi anlamda çok cezbedici olmasa da kolay iş bulabilmek adına çok sayıda kişinin başvurduğu bir iştir. Yeni iş fikirleri arasında sayılmasa da her daim popüler ve güncel olan bu meslek hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Okullardan hastanelere, devlet dairelerinden alışveriş merkezlerine kadar neredeyse her noktada özel güvenlik görevlileri ile karşılaşmak mümkün. Öyle ki, büyük stadyumlarda ve üniversitelerde yüzlerce özel güvenlik görevlisi çalıştırılıyor. Bu sebeple özel güvenlik görevlisi olmak nispeten kolay iş bulabileceğiniz bir meslek. Ancak, zorlukları da bir hayli fazla.

Özel Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Genellikle vardiya sistemiyle çalışılan bu meslekte bazı günler gece çalışmanız gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Yasalarla belirlenen çalışma süresi 8 saat ile sınırlandırılmış, ancak bazı kurumlarda bu sürenin üzerinde çalışan görevliler mevcut. Bu durumda eğer bir özel güvenlik şirketine bağlı olarak çalışmıyorsanız maaşınızda iyileştirme yapılabiliyor. Peki, özel güvenlik görevlisi nasıl olunur?

zel güvenlik görevlisi olmak

Özel Güvenlik Görevlisi Olmak

Bu meslek dalında silahlı ya da silahsız olarak çalışabiliyorsunuz. Tabii ki, öncelikle eğitimini alarak. Özel güvenlik görevlisi olmak için aranan ilk şart silahsız görevlilerde 18 yaşından büyük ve 8 yıllık ilköğretim ya da ortaokul mezunu olmak. Silahlı güvenlik görevlilerinde ise en az 21 yaşında ve lise ya da dengi okullardan mezun olmak gerekiyor. Bunun dışında, taksirli suçlar hariç, 6 aydan daha uzun süreli hapis cezası almamış olmak, TC vatandaşı olmak, kamu haklarından men edilmemiş olmak, görevini engelleyecek herhangi bir vücut ya da akıl sağlığı problemi bulunmamak ve özel güvenlik görevlisi eğitimini başarıyla tamamlamış olmak gerekiyor.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Hangi Sektörde Ne İş Yapmalıyım

Özel Güvenlik Görevlisi Kursu

Eğer bu işi yapmak istiyorsanız özel güvenlik görevlisi kursuna katılmak ve başarıyla tamamladıktan sonra gireceğiniz sınavı kazanmanız gerekiyor. Ancak, üniversitelerin güvenlik fakültesi ya da meslek yüksek okullarından mezun olanlar bu eğitimden 5 yıl süreyle  muaf tutulmaktadır. Öte yandan silahlı güvenlik görevlisi olmak isteyenler her durumda silah eğitimini almak zorundadır.

Özel güvenlik görevlisi kursunu tamamladıktan sonra yılda 6 kez MEB tarafından yapılan sınava girme hakkınız bulunuyor. Silahsız güvenlik görevlileri yalnızca çoktan seçmeli soruların yer aldığı teste tabii tutulurken silahlı güvenlik görevlileri ise atış sınavına da girer. Her iki grupta sınavlarından minimum 60 puan almak zorundadır.

Özel Güvenlik Görevlisi Evrakları

Sınavı kazanan adaylara 5 yıl süreyle geçerli olacak özel güvenlik kursu sertifikası verilir. 5 yıl sonra yeniden ek eğitim alınmalı ve yenileme sınavına girilerek başarılı olunmalıdır. Tüm bu süreç her 5 yılda bir yeniden tekrar edilmek zorundadır. Bu arada sınavda başarılı olduktan sonra valiliğe başvurularak özel güvenlik görevlisi kimliği teslim alınmalıdır.

Bu kimliği alabilmek için valiliğe teslim etmeniz gereken bazı evraklar bulunuyor. Bu evraklar; dilekçe, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma belgesi, onaylanmış ikametgah, nüfus cüzdanı sureti, ruhsat harcı makbuzu, adli sicil belgesi, sağlık raporu, diploma fotokopisi, özel güvenlik temel eğitim sertifikası ve fotoğraf olarak belirlenmiştir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Evde Saksıda-Şişede Domates Yetiştirmek

Özel Güvenlik Görevlisi Maaşı

Daha önce de belirttiğimiz gibi özel güvenlik şirketlerine bağlı olarak görev yaparsanız, hangi şartlarda çalışıyor olursanız olun alacağınız maaş bellidir. Özel güvenlik görevlisi maaşı asgari ücret olarak belirlenmiştir. Ancak, özel sitelerde ya da özel mülklerde güvenlik görevlisi olursanız çalışma saatlerinize bağlı olarak farklı maaş alma ihtimaliniz bulunuyor. Bazı sitelerde çalışan özel güvenlik görevlileri 2.000 TL seviyesinde maaş alabiliyor.

Özel Güvenlik Görevlisi İş İlanları

Arama motorlarında yapacağınız basit bir arama ile ilan sitelerine ulaşabilirsiniz. Bu sitelerde çok sayıda özel güvenlik görevlisi iş ilanları ile karşılaşmanız mümkün. Özel güvenlik görevlisi sertifikanızla bu ilanlara başvurabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 2021'de En İyi İş Fikirleri başlıklı makalemizde 2021 yılı karlı iş fikirleri, cep telefonu tamiri kursu ve Çok kazandıran işler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.