Nasıl Daha Az Para Harcanır?

14.03.2018
1.128
Nasıl Daha Az Para Harcanır?

Eğer çok para harcadığınızı düşünüyor ve ayın sonunu zar zor getiriyorsanız yalnız değilsiniz. Araştırmalara göre ailelerin neredeyse yarısı benzer sorunu yaşıyor. Kötü harcama alışkanlıklarına sahip olmak beraberinde cevap bekleyen bir soruyu da getiriyor: Nasıl daha az para harcanır?

Aslında bu sorunun cevabı o kadar da karmaşık değil. İş bazı ciddi kararlar almak ve kararlarınıza sadık kalabilmekte bitiyor. Doğru para harcama alışkanlıkları geliştirmeye karar vermek ve paranızı ne zaman nereye harcadığınızı tespit edebilmek en önemli adımlar arasında. Şimdi konuya biraz daha derinlemesine girelim ve çözüm yollarını inceleyelim.

ek iş

Daha Az Para Harcamanın Yolları

İlk olarak doğru para harcama alışkanlıkları edinmeniz gerektiğini belirtmiştik. Daha az para harcamanın yolları üzerinde kafa yorarken ilk yapmanız gereken bir bütçe planı oluşturmaktır. Öncelikle aylık gelirinizin tamamını tespit edin. Daha sonra sabit giderlerinizi belirleyin. Sabit giderler kira, yakıt, kredi masrafı vb. harcamalarınızdır. Ve sıra ihtiyari harcamalara geldi. Kötü harcama alışkanlıklarınız genellikle bu alanda olacaktır.

Kıyafetlere harcadığınız parayı azaltın. Birçok kişi kıyafetlere harcadığı aşırı para yüzünden sıkıntı yaşıyor. Dolabınızdaki kıyafetleri elden geçirerek ya da yeni kombinler oluşturarak uzunca bir süre idare edebileceğinizi siz de biliyorsunuz. Avrupa ve ABD’de daha yaygın olmakla birlikte arkadaşlarınızla kıyafet değişikliği yapmak da yepyeni bir gardırop için iyi fikirdir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Yurtdışında Çalışmak İstiyorum Ne Yapmalıyım

Dışarda yemek yemeyi bırakın. Eve alacağınız malzemelerle kendi pişireceğiniz yemekler hem daha sağlıklı hem de çok daha ucuz öğünler yemenizi sağlayacaktır. Bu sayede yapacağınız tasarruf birikimlerinizin hızla artmasını sağlayacaktır.

para

Finansal Perhize Başlayın

Daha az para harcamanın yolları arasında en önemli adımlardan birisi de finansal perhize başlamak olacaktır. Kredi kartı taşımaktan vazgeçmek yapacağınız ilk şey olmalıdır. Bu sayede cebinizdeki para kadar harcama yapabileceksiniz ve bu harcamaları yapabilmek kredi kartıyla yaptığınız kadar kolay olmayacaktır. Öte yandan kredi kartı kullanmamak ne kadar harcadığınızın farkında olabilmeniz açısından da önemlidir.

İhtiyaçlarınızı Belirleyin

Tasarruf planınıza harfi harfine uyun ve yalnızca gerekli harcamaları yapın. Tabii ki nakit olarak. Bu harcamalar genellikle gıda, ev, ilaç ve ulaşım için olmalıdır. Elbette mesleğiniz gereği ya da farklı sebeplerle ihtiyaçlarınız değişkenlik gösterebilir. Burada anahtar nokta tespitleri doğru yapmak ve bu tespitler doğrultusunda para harcamaya özen göstermektir.

para kazanmak

Günlük Tutun

Nasıl daha az para harcanır sorusunu cevaplamaya devam ediyoruz. Sırada günlük tutma var. Tüm harcamalarınızla ilgili detaylı notlar alın. Bu sayede harcamalarınızın takibi daha kolay olacaktır. Öte yandan çevrenizdeki kişilere tasarruf planlarınızdan bahsetmek planlarınıza daha sıkı bağlanmanıza yardımcı olacaktır. Bu sebeple ailenize ve arkadaşlarınıza bundan mutlaka bahsedin.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  48 Saatlik Eğitimle Çok Para Kazandıran Meslek: Uzlaştırmacı

Ekonomik perhize en az üç hafta devam etmeniz gerekiyor. Bu kritik 21 günün ardından para harcama dürtünüzde azalma olduğunu hissedeceksiniz. Öte yandan yapmış olduğunuz birikim sizi cesaretlendirecek ve devam etmenizi sağlayacaktır.

Ek İş Yapın

Eğer mevcut işinizden arda kalan zaman varsa ek iş yapın. Evde yapabileceğiniz o kadar çok sayıda ek iş seçeneği var ki. Bu konuda herhangi bir fikriniz yoksa buraya tıklayarak farklı seçenekler arasından tercih yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Hareket Gerektiren İş Fikirleri başlıklı makalemizde Fotoğrafçılık yapmak, Kişiye özel antrenörlük ve Kişiye özel kuaförlük hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.