Seyyar Gıda Satarak Para Kazanmak

14.03.2021
428
Seyyar Gıda Satarak Para Kazanmak

Sermayesi çok düşük bir iş fikri arayanlara seyyar gıda satarak para kazanma, gelir elde etme yöntemleri  fikrini önereceğiz. İster üç tekerlekli bir araba üzerinde, isterseniz dört tekerlekli bir kamyonet arkasında seyyar gıda satıcılığı olanağı yakalayabilirsiniz. Peki, bu iş nasıl yapılır, kimler yapabilir, ne kadar gelir elde edebilirsiniz?

Bütün ticari faaliyet amacıyla kurulan işletmeler gibi seyyar gıda satarak para kazanmak isteyenler de belli prosedürlerle hareket etmek zorundadır. Bunların başında da izin almak gerekli evrakları tamamlamak sonrasında da satıcılık işine başlamak esastır.

Seyyar satıcılık için nereden izin alınır

Faaliyet göstereceğiniz belediye sınırları içinde hizmet üreteceğiz yerdeki belediyenin ilgili birimlerine başvurarak hangi konuda satış yapmak istediğinizi ve tezgahınızın türünü belirtmelisiniz. Size nasıl bir yol izlemeniz gerektiği anlatılacak olayısıyla izin almış olacaksınız.

Seyyar satıcılık için gerekli evraklar

Öncelikle vergi mükellefi olduğunuzu belirtir bir belge hazırlamalısınız. Bununla birlikte 2 tane fotoğraf, nüfus cüzdanı yanınızda bulunmalıdır.

Bazı durumlarda belediyelerin aldığı kararlar gereğince satış yapmanıza izin verilmeyebilir. Bu durumda alternatif olarak sabit bir noktada kalacak iseniz yakın bölgenizdeki aktif ticaret yapan dükkanlardan yardım isteyebilirsiniz. Anlaşmanız doğrultusunda onların faaliyetlerine destek mahiyetinde dükkanlarının önünde satış imkanı yakalayabilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Rüzgar Gülü Satarak Para Kazanmak

Seyyar gıda satışı yaparak ne kadar para kazanılır

Bütün sektörlerde olduğu gibi faaliyet göstereceğiniz yer ve satış yapmayı düşündüğünüz ürünün talebine göre kazanç ortaya çıkacaktır. Mevsimine göre salatalık kestane badem pamuk şekeri patates cipsi portakal mandalina ben hasıl aklınıza gelebilecek her türden gıda ihtiyaca binaen satılabilir. Elde edilecek gelir de insanların ihtiyaçları oranında ve uygun bir noktada müşteriye ulaşma sonucunda netlik kazanacaktır. Tahminimiz e göre iyi bir noktada günde yaklaşık 200 lira civarında seyyar gıda satışı yaparak para kazanmak mümkün olabilir.

Şu hatırlatmayı yapmadan geçemeyeceğiz; mutlaka izin almak gerekiyor. Size gösterilen alan içerisinde satış yapmalısınız. Satış yaptığınız ürünler insan sağlığını tehdit etmemelidir. Seyyar satış yaparken kullandığınız taşıt araç mutlaka temiz bakımlı ve geçerliliği olan bir araç olmalıdır. Çevreyi insanları rahatsız edecek tavır ve davranışlardan kaçınmalısınız. Satış yaparken müşteriye karşı kibar anlayışlı ve insanı çerçevede hareket etmelisiniz. Mutlaka bakımlı temiz ve mümkünse günlük tıraş olarak işe başlamalısınız.

Seyyar satıcılık için gerekli evraklar
Seyyar satıcılık için gerekli evraklar

Kimler seyyar satıcı olabilir

Evet, bunu yapmak için öncelikle insanlarla iletişimi güçlü olan insanlar gerekir. Çünkü sabahtan akşama kadar farklı bölgelerde, araba arkasında veya seyyar araba üzerinde köfte, pilav, mısır kestane ve benzeri gıdalar satmak her babayiğidin harcı değildir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Yolcu Gemilerinde Çalışmak

Seyyar satıcılık yapabilmek için biraz cesur olmak gerektiğini de unutmayınız. Çünkü zabıtalarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Diğer sizin gibi aynı işi yapan seyyar satıcı arkadaşlarınızla da rekabet halinde olabilirsiniz. Yani köşe kapmaca olarak  tabir edilen uygulama ile karşı karşıya olabilirsiniz. Ancak iyi bir yer edinirseniz piyasada tutunmayı başarırsınız. İster kokoreç satın, isterseniz mısır, midye, köfte ekmek, kebap, dürüm, sandviç… Aklınıza her ne gelirse oldukça karlı bir iş olduğunu hatırlatalım. Çünkü bazı insanlar damak tadını tuttuğu zaman alışkanlık haline gelir ve sizi asla bırakmazlar. Nereye giderseniz gidin mutlaka sizin sattığınız sağlıklı gıdalardan yemek isterler.

Seyyar gıda satışı işine girmek isteyenlerin yukarıda söylediğimiz gibi mücadeleci bir ruha sahip olması gerektiğini unutmaması gerekir. İnsanların gıdaya ihtiyacı hiçbir zaman bitmez. Özellikle orta kesim olarak tabir edilen insanlar pahalı restoranlarda besin ihtiyacını gideremez. Doğal olarak uygun fiyata satış yapan kişilerden bu ihtiyacı karşılamak ister. Yani onların para kazanması için orta kesim ve alt kesim olarak tabir edilen insanların sizden alışveriş yapması gerekir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Evde Magnet Yaparak Para Kazanmak

Uygun fiyata köy yumurtası satmak da doğal olarak müşterilerimiz müdavim olarak sizin peşinizi bırakmaz. Ve sürekli alışveriş yapar. Üstelik bu işi ek gelir olarak da yapma şansınız mevcuttur.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi zabıtaların size izin vermeyeceği saat dilimlerinde satış yapmanız oldukça güçtür. Yani mesai bitiminden sonra bu işi yaparsanız hem başınız dinç olur, hem de ekiş mahiyetinde seyyar gıda işletmeciliği düşüncesiyle kazanabilirsiniz.

Elbette bu işi yapmadan önce nerede, hangi ürünü, kaça satacağınız,  hangi malzemelerin nereden temin edeceğini de araştırmamızda fayda var. Bazı durumlarda belediyeden gerekli belgeleri aldığınız takdirde yine zabıtadan çekinmeden seyyar gıda satışı yapma hakkı elde edersiniz. Ancak bu yönteme başvuran işletmeci sahibi çok azdır. Yine de siz kendi alternatifinizi kendiniz düşünün. En doğru olanı aslında ilgili belediyeden işletme ruhsatı ve gerekli izinler alınarak yapılandır.

Bir önceki yazımız olan Evde Cam Boyama İşi başlıklı makalemizde Cam boyama işi nasıl yapılır, Cam boyama işi veren firmalar ve Cam boyamasında kullanılan teknikler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.