Gençlerin Yeni Hayali: E-Spor Oyuncusu Olmak

11.01.2018
1.428
Gençlerin Yeni Hayali: E-Spor Oyuncusu Olmak

Kişisel bilgisayarların sayısının inanılmaz bir hızla artması ve internet kullanımının yaygınlaşması yepyeni ve farklı fırsatları da beraberinde getirdi. 1980’li yıllardan itibaren büyük bir hızla gelişen oyun sektörünün de devreye girmesiyle ortaya çıkan e-spor bugün özellikle gençler arasında çok popüler. E-Spor oyuncusu olmak ve bunu meslek haline getirmek ise hem büyük kazançların hem de ünlü olma fırsatının anahtarı olabilir.

E-Spor Nedir?

e sport lisansı

Geleneksel spor anlayışına tamamen zıt olan e-spor nedir önce buna bakalım. E-Spor, elektronik spor anlamına gelmektedir ve internetin gücüyle çevrimiçi bir şekilde dünyanın herhangi bir yerinden bilgisayar oyunlarının oynanabildiği, bir federasyonu olan ve belirli dönemlerde milyonlarca kişinin takip ettiği dev organizasyonlarla şampiyonaların düzenlendiği yeni bir spor türüdür.

E-Spor Oyucusu Nasıl Olunur?

Geleneksel sporun aksine bilgisayar başında oyun oynama yeteneklerinizi geliştirmeniz gereken E-Spor, özellikle çocuk ve gençlerin hayallerini süsleyen bir platform. Peki, e-spor oyuncusu nasıl olunur? Tıpkı diğer spor dallarında olduğu gibi e-spor oyuncusu olmak için de sporcu lisansı çıkarmanız gerekmektedir. Bu lisansı çıkarmak ise son derece kolaydır. Lisansınızı aldıktan sonra artık bir e-spor oyuncususunuz ve turnuvalarda kendinizi gösterme şansı elde edebilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Franchising Sisteminin Avantajları ve Dezavantajları

E-Spor Lisansı Nasıl Alınır?

e spor oyuncusu olmak

Türkiye’de E-Spor lisansı vermeye yetkili kurum Gençlik ve Spor Bakanlığı’dır ve bunu il ve ilçelerdeki Gençlik ve Spor Müdürlükleri aracılığıyla yapar. Gelişmekte Olan Sporlar Federasyonu bünyesinde yer alan E-Spor, son dönemde popülaritesini büyük bir hızla artıran ve giderek büyüyen bir spor dalı haline gelmiştir. E-Spor lisansı almak için gerekli bazı evraklar bulunuyor. Bunlar:

  • Sağlık Raporu (Sporcunun bilgisayar başında oyun oynamasına engel teşkil eden herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair.)
  • TC Kimlik Numarası Beyanı
  • Tescil Fişi
  • 2 adet vesikalık fotoğraf

Yukarıdaki evraklarla birlikte kendiniz ya da veliniz bölgenizdeki Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne başvurarak lisansınızı kolaylıkla alabilirsiniz.

E-Spor Turnuvaları

Dünya çapında düzenlenen dev turnuvalar her ülkeden sporcu ve izleyicilerin ilgisini çekerken ülkemizde şu an yalnızca League of Legends oyununun büyük çaplı turnuvası düzenlenmektedir. Ancak kısa vadede birçok oyunun ülkemiz de de turnuva kapsamına alınması bekleniyor. E-Spor turnuvaları sporun tanıtımı ve yaygınlaşması için büyük önem arz ediyor.

E-Spor Oyuncusu Olarak Para Kazanmak

e sport para kazanmak

Rekabetin çok sert olduğu bu sektörde para kazanabilmek için en iyilerin arasında olmanız gerekiyor. Her ne kadar yetenek de gerektirse de E-Spor oyuncusu olmak için çok çalışmak şart. Giderek büyüyen bu sektörde e-spor oyuncusu olarak para kazanmak istiyorsanız bilgisayar oyunları konusunda uzmanlaşmış olmanız gerekiyor.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Sokak Satıcılığı Yapmak

Sektörün geleceğinin aydınlık olduğunu ise rahatlıkla söyleyebiliriz. Ülkemizin büyük takımları Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin e-spor takımları da var ve dünya çapında turnuvalarda mücadele ediyorlar. Kendinizi geliştirip bir takımın parçası haline gelirseniz turnuvalarda yüzbinlerce dolar kazanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 2021'de En İyi İş Fikirleri başlıklı makalemizde 2021 yılı karlı iş fikirleri, cep telefonu tamiri kursu ve Çok kazandıran işler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.