Solucan Gübresi Üretimi

04.11.2017
1.501
Solucan Gübresi Üretimi

Kimyasallarla kirlenen yiyeceklerin sağlığımız üzerindeki olumsuz etkileri artık herkes tarafından biliniyor. Doğal beslenme konusunda bilinçlenen kişilerin sayısı arttıkça organik ürün yetiştirmek daha da önemli bir hale geldi. Organik tarımın gerekliliklerinden birisi de organik gübre kullanmaktır. Bu sebeple organik gübreye olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Solucan gübresi üretimi tüm bu nedenlerle en iyi iş fikirleri listesine girmeye yine aday.

Solucan Gübresi Üretmek

Oldukça besleyici olan ve verimi ciddi oranda artıran solucan gübresi aslında Kaliforniya kırmızı solucanının dışkısıdır. Koyu kırmızı renkte olan solucanlar özellikle büyük baş hayvan dışkısı, saman, ot, sebze atıkları, kağıt ve karton ile talaş gibi organik atıkların işlenip fermante edilmesi sonucu ortaya çıkan ve mama olarak adlandırılan karışımla beslenir. Üretimi son derece kolay olan bu mama genellikle kurulacak tesisin bir parçasıdır ve çok yüksek maliyet gerektirmemektedir.

Kaliforniya Kırmızı Solucanı Fiyatı

Solucan gübresi üretmek için bu solucanlara sahip olmanız gerekiyor. İnternet ortamında kolaylıkla bulup satın alabileceğiniz Kaliforniya Kırmızı Solucanı fiyatı oldukça uygundur. 1000 adet solucanı 80-100 TL arasında bir miktar ödeyerek satın alabilirsiniz.

kaliforniya kırmızı solucanı

Kaliforniya Kırmızı Solucanı

Evde solucan gübresi üretmek için çok daha azı yeterli iken, büyük bir tesis için daha fazlasına ihtiyaç duyulmaktadır. Fakat çok hızlı üreyen bu solucanların her biri yılda 1.500 yumurta bırakabilir. Kaba bir hesap yapacak olursak 1.000 TL ödenerek alınacak 10.000 adet solucanın sayısı bir yol sonra ciddi anlamda artacaktır.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Avon Satış Temsilciliği Yaparak Para Kazanmak

Solucan Gübresi Satışı

2.000 solucan günde ortalama 1 kilogram kaliteli humus üretir. Artan solucan sayısı ile işletme kapasitesine ulaşıldığında solucan gübresi satışı karlı bir işe dönüşüyor. Çalışanlarınız konumundaki solucanların maaş ve sigorta derdi de yok. Yalnızca karın tokluğuna çalışıyorlar ve yedikleri de aslında ayrıştırılmış çöp.

solucan gübresi tesisi

Solucan Gübresi Üretim Tesisi

Solucan gübresi satışı birçok tesisin daha üretilmeden gerçekleşiyor. Tesislerin henüz üretmedikleri gübreyi satabilmesi solucan gübresi pazarının ne kadar büyük olduğunun da göstergesi. Öte yandan internet alışverişi ile ülkenin her noktasına solucan gübresi gönderilebiliyor.

Solucan Gübresi Fiyatı

En iyi iş fikirleri arasında yer alan solucan gübresi yetiştirme işi sizin de ilginizi çekiyorsa az miktarda solucan satın alıp evde bile deneyebilirsiniz. Çuval içine yerleştireceğiniz ve evsel sebze meyve atıklarıyla besleyeceğiniz 1.000 solucan, size günde yarım kilo organik gübre verecektir. 20 kg solucan gübresi fiyatı 40-60 TL arasında değişmektedir. Ve ürünlerini organik olarak besleyecek olan ortalama bir çiftçi tonlarca gübreye ihtiyaç duymaktadır.

Organik GÜbre

Organik Solucan Gübresi

Solucan gübresi üretimi için kuracağınız tesise bir yatırım yapmanız gerekmektedir. Solucanlar 7 ile 40 derece arasında üretim yapar. Sıcaklık azaldıkça üretim de azalır ve 7 derecenin altında tamamen durur. Doğrudan güneş ışığı solucanlarınızı öldürecektir. Bu sebeple tesisinizin üstü kapalı olmalıdır ve ılıman iklime sahip, sebze-meyve atıkları ile büyükbaş hayvan gübresini kolaylıkla bulabileceğiniz bir bölgede kurulmalıdır. Diğer en iyi iş fikirleri için sitemizi incelemeyi unutmayın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Evde Tarhana Yapmak

Bir önceki yazımız olan 2021'de En İyi İş Fikirleri başlıklı makalemizde 2021 yılı karlı iş fikirleri, cep telefonu tamiri kursu ve Çok kazandıran işler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.