Geleceğin Meslekleri: Aktüerya Uzmanlığı

Geleceğin Meslekleri: Aktüerya Uzmanlığı

Son dönemde özellikle Amerika ve Avrupa’da en prestijli ve kazançlı meslekler arasına girerek adından söz ettirmeyi başaran aktüerya uzmanlığı ülkemizde de büyük bir hızla popülerleşmeye başlamış durumda. Özellikle sigortacılık sektöründe çok ihtiyaç duyulan aktüerler Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan en çok kazandıran meslekler listesinde de ilk sıralarda yer alıyor. Sürekli gelişen ve büyüyen sigortacılık sektörü […]

Son dönemde özellikle Amerika ve Avrupa’da en prestijli ve kazançlı meslekler arasına girerek adından söz ettirmeyi başaran aktüerya uzmanlığı ülkemizde de büyük bir hızla popülerleşmeye başlamış durumda. Özellikle sigortacılık sektöründe çok ihtiyaç duyulan aktüerler Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan en çok kazandıran meslekler listesinde de ilk sıralarda yer alıyor. Sürekli gelişen ve büyüyen sigortacılık sektörü de göz önünde bulundurulduğunda, aktüerya uzmanlığı geleceğin meslekleri arasında yer almayı hak ediyor.

Aktüerya Uzmanlğı

Aktüerya Bilimleri Bölümü

Birkaç yıl öncesine kadar çok az tanınmakta olan ve sertifika programlarına katılmış kişiler tarafından yapılan yapılan bu meslek, artık üniversitelerde açılan bölümlerde uzmanlar tarafından yapılıyor. Birçok üniversitede aktüerya bilimleri bölümü ya da aktüerya ve risk yönetimi bölümü olarak açılan fakültelerde eğitim gören öğrenciler mezun olduktan sonra aktüer olarak kolaylıkla istihdam ediliyor. Sorumluluk hukuku doğrultusunda meydana gelen tazminatın belirlenmesi, hesaplanması, risk analizlerinin yapılması ve tazminat hukuku konusunda uzmanlaşan aktüerya bilirkişiliği yapan kişilere sektörde çok ihtiyaç duyulmakta.

Aktüerya Bilirkişilik Eğitimi Sertifika Programı

Geçmiş yıllarda alanla ilgili bölüm olmadığından sektörün ihtiyaç duyduğu personelin karşılanabilmesi amacıyla eğitim programları uygulanmış ve özellikle iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunları, avukatlar, hakimler, yeminli mali müşavirler, iş müfettişleri ve uzmanları, serbest muhasebeciler ve iş güvenliği uzmanları bu eğitimleri alarak bilirkişilik hakkı elde etmişlerdi. Aktüerya Bilirkişilik Eğitimi Sertifika Programlarına katılan bu kişiler için bu yıl önemli değişiklikler yapıldı. Daha önce sertifika sahipleri bilirkişi listelerine hemen eklenirken, yıl bu uygulama yapılmadı. Yalnızca aktüerya bilimleri bölümü mezunları listelere alındı.

BUNA DA BAKMADAN GEÇME!  Oyuncak Dükkanı Açmak

Geleceğin meslekleri arasında yer alan aktüerya bilirkişiliği özellikle matematik konusunda yetenekli olan ve bilgisayara hakim öğrenciler için prestijli ve yüksek kazançlı bir alternatif olarak dikkat çekiyor. Aktüerya uzmanlığı sizin de geleceğiniz olabilir. Üniversitelerde yeni yeni açılmakta olan bölümlerin puanları 275.00 ile 400.00 arasında değişiyor.

Bir önceki yazımız olan Ek İş Olarak Kıyafet Satışı Yapmak başlıklı makalemizde Katalog usulü iş veren firmalar, katalog usulü kıyafet satışı ve Kıyafet satışı ek iş hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?