Kentten Köye Dönüşe Koyunlu Teşvik

14.02.2018
1.119
Kentten Köye Dönüşe Koyunlu Teşvik

Et fiyatlarının bir türlü istenilen seviyeye çekilmemesi sebebiyle hükümet farklı çözüm yolları aramaya başladı. Bunlardan en çok ilgi gören teşvik ise köye dönene 300 koyun verileceği ve aynı zamanda asgari ücret kapsamına alınacağı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Son 20 yılda yanlış Politikalar sebebiyle köyden kente hızlı bir göç yaşanmıştır. Dolayısıyla Tarım ve hayvancılık bitme tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Hükümet bu kanayan yaraya çözüm bulmak amacıyla sürekli değişik çözüm yolları aradı,  ancak pek de başarılı olduğu söylenemez.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olan Ahmet Eşref Fakıbaba herkesin dikkatini çekecek bir açıklama ile gündeme geldi.300 koyun ve beraberinde asgari ücret projesini gündeme getirince herkesin gözleri faltaşı gibi açıldı. Özellikle de şehirde umduğunu bulamayan çok zor şartlar altında yaşayan köylüler bu projeye yoğun kulak kabarttı. Projenin kapsamı da yavaş yavaş netleşmeye başladı.

300 koyun

300 baş koyun ve asgari ücret

300 baş koyun ve asgari ücret projesinin ana hatları nelerdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanları ile ilgili bakanın Tarımsal İşletmeleri Genel Müdürlüğü bünyesinde görevlendirilen ekip bu proje ile ilgileniyor. Proje henüz tam olarak kimin ne kadar hayvan alacağı, kaç lira para kazanacağı netlik kazanmasa da bazı ipuçları gün yüzüne çıkmaya başladı.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  2017'de AdSense Zenginleri Hangi Siteler

Şimdilik bu projenin seçimlerden önce hayata geçirilecek olması en önemli ihtimal olarak düşünmesidir. Köye dönen insanlara 300 koyun projesi kimlere faydalı olacaktır. Bu projede en ilginç ve en tuhaf olan bölüm ise şu anda köyde yaşayan, hayvan yetiştiriciliği yapan çiftçilerin faydalanamayacak olması diyebiliriz. Sanki hükümetin teşvik ettiği projeyi önceden yapanlar ödül yerine ceza yemiş gibi düşünülmektedir. O zaman projede yer alacak kişiler öncesinde yaylası ya da ağılı olan ve işini bırakıp şehre göçen kişilerin faydalanacak olması en önemli prensip olarak öne çıkmaktadır.

Bu kapsamda şehirde yaşayıp da tutunamayan ağılı boşaltıp bırakıp geldiği köyde hayvan ağılını işletmek isteyen ya da tarım arazisinin değerlendirmek isteyenler 300 damızlık koyun ile asgari ücret projesinden yararlanabilecekler.

Köye dönüp bu projeden faydalanmak isteyenler koyunları bedava mı alacak? Hayır! Kesin olarak köye dönüş yapıp bu projeden faydalanmak isteyen kişilerin öncelikle sahip olduğu araziler devlet tarafından ipotek altına alınacak.

İsteyen Ziraat Bankası’nın uygun faizli kredi sinden faydalanabilecek. 300 adet koyun 5 yıl vadeli olarak Kredi karşılığında vatandaşlara verilecek. Eğer koyunlara yedirmek için yem almak isteyen olursa Tarım Kredi Kooperatifleri yine uygun fiyata bedelini de çiftçiye verecek.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Makale Yazarak Para Kazanmak

Koyun almak isteyenlere Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü yardımcı olacak.  Yurt dışından ithal koyun getirme düşüncesi bu proje kapsamında yok.

Köye dönene verilecek olan koyunların fiyatı ne kadar olacak?

Çiftçiye verilmesi düşünülen koyunların fiyatı ortalama 800 ile 1500 TL arasında olacak.  Proje kapsamında sadece önceden bu işi yapan ve şehre göç eden kişilere teşvik verileceği için yeni alım yapmak isteyenlere yardımcı olunmayacak. Bu amaçla 300 koyun için yaklaşık 300 bin lira civarında bir sermayeye ihtiyaç bulunmaktadır. Ayrıca ek masraflar ile birlikte bu rakamın 500 bin liraya kadar çıkabileceğini göz ardı etmemek gerekir.

Hükümet köye dönene 300 baş koyun ve asgari ücret projesi kapsamında 1 milyar lira kadar bir bütçeyi bu projeye aktaracak. Projeden faydalanıp 300 koyun alan insanlar hayvanlarını 5 yıl süreyle bakmak zorundadır.  5 yıl dolmadan koyun satmak ve kasaba verip kestirmek yasak olacak!

Bir önceki yazımız olan 2021'de En İyi İş Fikirleri başlıklı makalemizde 2021 yılı karlı iş fikirleri, cep telefonu tamiri kursu ve Çok kazandıran işler hakkında bilgiler verilmektedir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Ek Gelir İçin İlginç Yöntemler
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.