Girişimciliğin Kitabını Yazanlar

10.06.2018
738
Girişimciliğin Kitabını Yazanlar

Girişimcilik sadece risk almaktan ibaret değildir. Doğru yerde doğru hamleleri yapmak, çok iyi bir strateji geliştirerek her duruma hazırlıklı olmak pek çok şeyi değiştirir. Yani işin özünde çok iyi düşünmek var. Bunu başarabilenler başaramayanlardan daha az. Ancak öyle örnekler var ki dev imparatorluklarını adeta yoktan var ettiler ve mirasları hala akıl almaz miktarlarda para kazanmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük 10 girişimcisi listesine kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Sam Walton

sam wwalton

Sam Walton hiç kimsenin yer almak istemediği bir marketi seçti ve daha önce hiç kimsenin aklının ucundan dahi geçmeyen bir dağıtım sistemi kurdu. Çoğu kişi için çılgınlık olarak nitelendirilse de Walton Wal-Mart mağazalarının arasına depolar inşa etti. Bu sayede nakliye gelirlerini azaltmakla kalmadı aynı zamanda müşterilerine ürünleri büyük bir hızla ulaştırmayı başardı. Buna bir de dahice hazırlanmış bir envanter kontrol sistemi eklenince Wal-Mart rakiplerinden ayrıldı ve kar marjını inanılmaz bir şekilde yükseltti. Wal-Mart bugün dünyanın en büyük ve en çok kazanan şirketleri listesinde ilk sıralarda. Girişimcilik işte budur.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Ek İş İlanları 2018

Walt Disney

walt

Adını duymayan yoktur herhalde. Bir firmada animatör olarak çalışırken kendi garajında kurduğu stüdyoda ilk kısa animasyonlarını hazırlamaya başlayan Walt Disney, büyük bir kültürü yaratmanın eşiğindeydi. Mickey Mouse’ı yaratarak şirketini çok sayıda animatör, müzisyen ve sanatçının çalıştığı bir imparatorluğa dönüştürmeyi başardı. Onun faresi ve kurduğu şirket Disney’i gelmiş geçmiş en büyük medya şirketine dönüştürmeyi başardı. En büyük girişimciler arasında yer alması kesinlikle sürpriz değil.

Bill Gates

gaates

Bill Gates denilince akla ilk gelen kavramlar zenginlik, hırs ve akıldır. Zaten onun sahip olduğu serveti oluşturmasında aslan payı hırsına ait. Günümüze kadar taşınan işletim sistemi ve tarayıcı savaşlarının galibi olmayı başaran Gates, bununla birlikte gelecekte de savaşın süreceğini öngördü ve her zaman hazırlıklıydı. Xbox Gates’in servetini aktardığı yan kuruluşlardan birisiydi ve bugün geldiği nokta ortada. Microsoft’tan kazandıklarını zor zamanlar için saklayan ve yeni fikirleri için kullanan Bill Gates için zafer kaçınılmazdı.

Steve Jobs

Steve Jobs

Bu listedeki diğer girişimcilerin aksine Steve Jobs’un başardıkları ile ilgili yazabileceklerimiz henüz tamamlanmış değil. Onu yıllar geçtikçe çok daha iyi anlayacağımızı düşünenlerin sayısı çok. Steve Job’s yoktan var ettiği Apple ile Microsoft’a gerçek anlamda rakip olabilecek tek teknoloji şirketini kurarak en büyük 10 girişimci listesinde yer almayı fazlasıyla hak ediyor. Gates’in yöntemsel gelişme ilkelerinin aksine Gates yaratıcılık ile şirketini var etmiştir. Sadece bir bilgisayar şirketi olarak yola çıkan Apple bugün iPhone, iPad ve iPod gibi dev markalarla Microsoft’un yenilmezliğine son verdi.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Blog Açarak Nasıl Para Kazanılır?

Sonuç olarak, yukarıdaki girişimciler müşterilerine daha hızlı, daha iyi ya da daha ucuz hizmet vererek rakiplerini geride bırakmayı başardılar. Diğer girişimcilerle ilgili yazımız için tıklayınız

Bir önceki yazımız olan Yazın Para Kazanma Yolları başlıklı makalemizde Yaz işleri, yazın para kazanmak ve Yazın yapılabilecek işler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.