Sokak Satıcılığı Yapmak

Sokak Satıcılığı Yapmak

Sokak satıcılığı birçok kişi için geçim kaynağı iken, ek gelir elde etmek isteyenler için de çok iyi bir alternatif. Milyarlarca liralık bu pastadan pay alabilmek ise o kadar da kolay değil. İyi bir pazar araştırması yapmadan, rastgele ürünler satarak iyi bir gelir elde etmek oldukça zor. Hangi şehirde ya da semtte satış yapacağınız ne satacağınızı […]

Sokak satıcılığı birçok kişi için geçim kaynağı iken, ek gelir elde etmek isteyenler için de çok iyi bir alternatif. Milyarlarca liralık bu pastadan pay alabilmek ise o kadar da kolay değil. İyi bir pazar araştırması yapmadan, rastgele ürünler satarak iyi bir gelir elde etmek oldukça zor. Hangi şehirde ya da semtte satış yapacağınız ne satacağınızı belirleyen en önemli faktörler arasında. Bu yazımızda sokak satıcılığı yapmak ile ilgili tavsiyelerde bulunacağız..

Sokak Satıcısı Olmak

Sokak satıcısı olmak için illa ki seyyar satıcı olmanız gerekmiyor. İşlek bir caddeye bakan küçük bir dükkanda kokoreç ya da taze sıkılmış meyve suyu satmak da sokak satıcılığına giriyor. Üstelik bu tarz bir iş için çok büyük yatırımlara da ihtiyacınız yok. Çoğu zaman birkaç bin lira ile işinizi kurabiliyorsunuz.

Sokak Satıcısı Olmak

Sokakta Satılan ve Çok Kazandıran Şeyler

Öncelikle belirtmeliyiz ki, iyi bildiğiniz bir işi yapmak size avantaj sağlayacaktır. Bu sebeple öncelikli tercihiniz tecrübeli olduğunuz alana yönelmek olmalıdır. Yeni bir iş denemek istiyorsanız da araştırma yapmadan asla başlamayın. Dışarı çıkıp insanların hangi ürünlere çok ilgi gösterdiğini gözlemleyin. Diğer sokak satıcıları ile konuşarak yaptıkları işin zorluklarını ve avantajlarını iyice öğrenin. Kararınızı buna göre vermek daha sonra hayal kırıklığı yaşamamanız açısından önemlidir. Gözlemleriniz ve araştırmalarınız sonrasında sokakta satılan ve en çok kazandıran şeyler hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

BUNA DA BAKMADAN GEÇME!  Evde Para Kazanma Yolları

Sokakta çok satılan ürünleri belirledikten sonra, sizin çalışma bölgenizin sosyo-ekonomik ve kültürel yapısını tespit edip buna göre seçiminizi yapın. Şehrin bazı bölgelerinde kokoreç satmak iyi para kazandırırken, diğer tarafta kestane kebap işi çok daha iyi bir seçenek olabilir.

Sokakta En Çok Satılan Ürünler

Seyyar Satıcılık Ne Kadar Kazandırır?

Elbette bir işe başlamadan önce tahmini kazancı hesaplayıp, buna göre strateji belirlemek gerekiyor. Seyyar satıcılık ne kadar kazandırır sorusunu sağlıklı cevaplayabilmek bu açıdan önemlidir. Ancak, net cevaplar verebilmek de zordur. Çünkü, kazanılan para satılan ürüne, satıldığı yere ve döneme göre farklılık gösterebilir.

Yine de seyyar satıcılık ne kadar kazandırır sorusu için bir rakam vermek gerekirse, 1.500 TL ile 5.000 TL arasında değişen miktarlarda para kazanmak mümkün diyebiliriz. Örneğin İstanbul’da dilim karpuz ya da tane muz satışı yapanlar bazen günde 250 TL’den fazla para kazanabiliyor. Öyle ki, Aksaray’da tane muz işini mafya yönetiyor.

Bir önceki yazımız olan Çilingir kimdir, ne iş yapar? başlıklı makalemizde Anahtarcı, Çilingir ve Çilingirin Çalışma ortamı ve şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNA DA BAKMADAN GEÇME!  İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?