Oto Yıkamacı Açmak

21.11.2017
1.660
Oto Yıkamacı Açmak

2017 yılı itibari ile ülkemizde trafiğe kayıtlı araç sayısı 20 milyonu geçmiş durumda. Bu araçların büyük çoğunluğunun şehirlerde bulunduğu ve zaman zaman yıkanıp temizlenmesi gerektiği gerçeğini göz önünde bulunduracak olursak, oto yıkamacı açmak oldukça bol kazançlı ve potansiyeli yüksek bir iştir. Benzer işletmenin son yıllarda mantar gibi çoğalmasının sebebi de budur.

Özellikle büyük şehirlerdeki sürücülerin araçlarını kendi imkanları ile yıkamak için ne zamanları ne de uygun alanları var. Bu sebeple bu işi oto yıkamacılara bırakmak zorundalar. Şehir merkezlerinde açılan ve başarıyı yakalayan oto yıkamacılar 7/24 açık. Gündüz binek otomobilleri ve geceleri taksiler ile ticari araçları yıkayarak adeta para basıyorlar.

Personel, su, temizlik malzemesi ve elektrik giderleri dışında herhangi bir harcaması olmayan oto yıkamacılar, iyi bir konumda kaliteli hizmetiyle adını duyurduğu takdirde büyük miktarlarda para kazandırabilir. Peki, oto yıkamacı nasıl açılır? Oto yıkamacı açmak için gerekli belgeler nelerdir?

oto yıkamacı açma maliyeti

Oto Yıkamacı Açmak

Oto Yıkamacı Nasıl Açılır?

Oto yıkamacı açmak ticari bir faaliyet yürüteceğiniz için resmi başvurular ve bazı gereklilikleri yerine getirmenizi gerektiriyor. Öncelikle dükkanı açacağınız bölgenin  bağlı bulunduğu belediyeye başvuru dilekçesi yazmanız gerekiyor. Gerekli belgeler ise; ilgili yere ait tapu ya da kira sözleşmesi, kat mülkiyeti varsa kat malikleri kurulu kararı, ölçekli vaziyet planı, Gayrısıhhi Müessese Açma Ruhsatı Başvurusu, Fen İşleri Müdürlüğü’nden alınmış kanalizasyon bağlantı ve izin ve uygunluk belgesi, 2 adet fotoğraf, nüfus cüzdanı ve itfaiye belgesidir. Oto yıkamacı nasıl açılır, oto yıkamacı açmak için gerekli belgeler nelerdir artık biliyorsunuz. Şimdi, neler yapabileceğinize bakalım.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Kinoa Yetiştiriciliği Yapmak

Oto Yıkamacı Açmak İstiyorum

Eğer, uzun süre düşünüp kararınızı verdiyseniz ve oto yıkamacı açmak istiyorum diyorsanız, öncelikle sektörle ilgili mümkün olduğunca çok bilgi toplayın. İşyerinizin kolayca müşteri çekebilmesini istiyorsanız yenilikçi ve farklı olmak zorundasınız. Sektördeki en yeni teknolojileri takip edin ve müşterilerin nelerden hoşlandığına dair raporları inceleyin. Bu gibi bilgilerin tamamına internetten ulaşabilirsiniz.

Oto Yıkamacı Açmak

Oto Yıkamacı Açma Maliyeti

Hangi standartlarda bir oto yıkamacı açacağınıza karar vermeden önce lokasyonu belirleyin. Dükkanınızı açacağınız bölgenin sosyo-ekonomik durumu dükkanınızın standartlarını belirlerken işinize yarayacaktır. Eğer yüksek gelirli müşterileri hedefliyorsanız onlara çok sayıda kaliteli hizmet sunabilmelisiniz. Araba yıkama dışında cila, boya koruma, koltuk, döşeme, motor temizliği gibi ekstra işleri yapacak ekipmana ve personele sahip olmanız gerektiğini unutmayın.

Gücünüz yetiyorsa açılışın ardından muhakkak reklam yapın. Kaliteli ve farklı hizmet vermek için çalışanlarınızı sürekli eğitin ve uyarın. Müşterinin hizmetten memnun olarak dükkandan ayrılması önceliğiniz olsun. Müşteri sayısını artırmanın yollarından birisi de promosyon ürünler hediye etmektir. Belki karınızı bir miktar düşürecektir ancak müşteri sayınızı artıracaktır. Diğer bir yöntem de aylık ya da yıllık kartlar hazırlamaktır. Daha düşük fiyata araç yıkamak durumunda kalsanız da sürekli müşterileriniz oluşması ve elinize yüklü miktarda nakit geçmesi açısından önemli bir hamle olacaktır.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Evde Yaprak Sarma İşi

Oto Yıkamacı Açma Maliyeti

Bu konuda net bir rakam vermek mümkün değildir. Çünkü oto yıkamacı açma maliyetini etkileyen çok sayıda faktör bulunmaktadır. Bulunduğu şehir ve muhit, dükkanın konumu ve büyüklüğü, satın alacağınız malzemelerin kalitesi ve çeşitliliği, teknolojik ekipmanların var olup olmayacağı ve bayilik alıp almayacağınız gibi faktörler maliyette belirleyici olacaktır. Ancak, tahmini bir rakam verecek olursak, yukarıdaki şatlara göre değişiklik göstermekle birlikte oto yıkamacı açma maliyeti 50.000 TL ile 250.000 TL arasında değişe rakamları bulabilir.

Bir önceki yazımız olan 2021'de En İyi İş Fikirleri başlıklı makalemizde 2021 yılı karlı iş fikirleri, cep telefonu tamiri kursu ve Çok kazandıran işler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.