Organik Gübre İşi Nasıl Yapılır

05.09.2021
142
Organik Gübre İşi Nasıl Yapılır

Diğer adı solucan gübresi olan organik gübre gıda atıklarından meydana gelmektedir. Organik gübre işi ister küçük çaplı, isterseniz önemli kurumsal kimlik olarak düşünebilirsiniz. Eğer emekli iseniz bir bahçeniz varsa sizin için avantajlı olan organik gübre üretimi fırsatından yararlanabilirsiniz  “Benim bahçem yok, bir apartman dairesinde sadece bir balkonum var.” diyenlere de bu işi tavsiye ederiz. Çok fazla ayrıntıya gerek olmadan küçük bir balkon bile sizin bu işi yapmanız için yeterlidir. Bütün ayrıntıları kısaca size uygun şekilde  bu işten gelir elde edebilirsiniz. Eğer büyük bir alanınız varsa  daha geniş tutabilirsiniz. Ancak herkes imkanları ölçüsünde iş yapabilir.

Peki organik gübre nasıl yetiştirilir, hangi aşamalardan geçilir kimler yapar, ne gibi destekler alınabilir, ne kadar kazançlıdır merak ediyor musunuz? Son yıllarda insanların organik ürünlere yönelmesi ile birlikte solucan gübresi ya da diğer adıyla organik gübre işi herkesin dikkatini çekmeye başladı.

Organik gübre neye denir

Tüketilen her türlü gıda atıklarının ayrıştırılması sonucunda içine konulan solucanların sindirim sistemlerinden getirilerek elde edilen gübre organik olarak kabul edilmektedir.
Çok eski dönemlerden beri solucanlar hayatı sürdüren özel form olarak kabul edilmektedir. Bu canlılar toprak altında hayatlarına devam ettirirken milyonlarca sn maruz kaldıkları patojenlere karşı oldukça etkili bir bağışıklık sistemine kavuşmuşlardır. Bu güçlü sistemleri sayesinde bitkilerin kök hücrelerinde hastalıklara karşı büyük bir direnç oluşturan solucan gübresi sebze ve meyvelerin yetiştirilmesinde ne sağlıklı olarak mutfaklara ulaştırılmasında aracılık görevini üstlenmektedir.
Enzimler mikro organizmalar bitki besin elementleri ile toprağı organik olarak zenginleştirilmesi ne ve pH dengesinin sağlanmasına biyolojik açıdan düzenlenmesine fizikte açıdan geliştirilmesine organik solucanlar katkı sağlamaktadır. Böyle önemli görevler üstlenen solucanlar organik gübre işi yapmak isteyenlerin kıskacına girmiştir. Sağlık sektöründe karşılaşılan olumsuzlukların giderilmesi için de insanların organik ürünler tüketmesine sonrasında solucan gübresi ile üretilmiş sebze meyve tüketilmesine yönelik ihtiyaçlar da giderek artmaktadır.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  En Kolay Para Kazanma Yöntemleri
Organik GÜbre
Organik Gübre İşi

Organik gübrenin faydaları

Solucan gübresi toprağın zenginleşmesi beraberinde verimin artması demektir. Sera gazı salınımını azaltma ve hava kirliliğinin önlenmesi içinde kullanılmaktadır. Basit yöntemlerle evde organik gübre üretimi yaparak ülke ekonomisine de katkı sağlanmaktadır. Atıkların geri kazandırılmasının da önemlidir görevi yerine getirmektedir.

Biz de olumsuz pozisyonundan başlayarak konuyu anlatmaya çalışalım. Sizlerin de çok iyi bildiği gibi kimyasal gübrelerden bıktık. Yediğimiz yiyecek içecekler hep ilaç.  Hormon ve kimyasal gübreler içeriyor. Hastalıkların başlangıcı anlamına geliyor.  Organik tarım yapan insanlar bu işe ilgi  göstermeye başladı. Organik tarımın en temel gereksinimi de organik gübre olduğunu unutmayınız.

Organik gübre üretimi için sizler de kafanızda soru işaretleri oluşturabilirsiniz. Çok zor olduğunu düşünmeyin. Basit birkaç yöntemle evinizde,  bahçenizde ya da geniş bir alanda bu işi rahatlıkla yapabilirsiniz. Yaptığınız organizmaların o kadar çok faydası var ki düşünemeyeceğin kadar büyük.  Yeter ki bu işe başlayın.

Evde solucan gübresi üretimi

Solucan gübresi olarak da adlandırılan ek gelir fırsatı sadece para kazandırmıyor. Geleceğimiz olan ülkemizde de korumaya yönelik bir çalışma.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Ahşap Boyama İşi

Solucanlar daha önce zehirlenmiş olan topraklarımızı da temizliyor. Böylece hem ülke kazanıyor. Çocuklarımızın geleceğini kurtarıyoruz.  Bilinçsiz bir şekilde yapılan tarım ülkemizin mahvetti.  Yiyecek içeceklerin zehir saçıyor. Pazarlarda aldığımız bütün ürünler kimyasal gübreler ile yetiştirilmektedir. Buna bir an önce dur demek için herkesin bir şeyler yapması gerekiyor. Siz de kendi imkanlarımız doğrultusunda evde solucan gübresi üreterek kazanabilirsiniz.

Organik gübre üretimi para kazandırır mı?

Solucanlar ne denli değerli olduğunu gübre ürettiğiniz zaman anlayacaksınız. Birkaç kasa içerisinde Solucan üretebilirsiniz. Solucan oldukça değerlidir. Kimyasal zehirleri topraktan temizlenmektedir. Bu işi ayrıntılı bir şekilde ayrıntılı bir şekilde ele almanız gerektiğini hatırlatalım.  Bizim burada yapmak istemedik. Sadece sizin kafanızda bir ışık  yakmak ve size fikir uyandırmaktır. Ülkemizin geleceğini hep birlikte koruyalım kurtaralım.  Elbette para kazanılır. Evde organik gübre üretimi yaparak ya da diğer adıyla solucan gübresi imal ederek kazanmak istiyorsanız bu konu hakkında ayrıntılı bilgi edinmeniz gerekir.

Bir önceki yazımız olan Evde Cam Boyama İşi başlıklı makalemizde Cam boyama işi nasıl yapılır, Cam boyama işi veren firmalar ve Cam boyamasında kullanılan teknikler hakkında bilgiler verilmektedir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Evde Dantel İşi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.