Ambulans ve Acil Bakım Teknisyenliği

25.11.2017
1.157
Ambulans ve Acil Bakım Teknisyenliği
Profesyonel meslek guruplarından biri sayılan ambulans ve acil bakım teknisyenliği yapmanın amaçlarından en başında yer alan konu hastane dışında sağlık hizmeti vermektir. Bu meslekte görevlerin çoğu ambulans içinde ve hastane dışında yapılmaktadır. Bu mesleği girmenin amacı acil müdahalenin hastane içinde değil de profesyonel olarak hastane dışında da sergileyebilmektedir.

Bu programda verilen belli başlı dersler sunlardır; anatomi, fizyoloji, Davranış Bilimleri, Ambulans Servisi, beden eğitimi vücut geliştirme, acil yardım ve kurtarma çalışmaları uygulamalı olarak verilmekte. Ayrıca iki ay kadar süren staj çalışması yapılmaktadır.

Ambulans ve Acil Bakım teknisyeni olabilmek için gereken özellikler şöyledir. Bu bölümü tercih eden insanların duygu ve düşüncelerini rahatlıkla anlatabilmeli ve kolay iletişim kurarak karşıdaki zor durumdaki insanın duygularını anlamalı ve onlara yardım etmek için gayretli, istekli, titiz, sorumlu ve aşırı derecede soğukkanlı insanlar olması beklenir.

Acil Bakım ve Ambulans Programı

Bu bölümü bitirenlerin kazandıkları ünvanlar yapması gereken işler şöyledir. Acil bakım ve ambulans programını başarıyla bitirip mezun olanlar tekniker ünvanı alır. Bu amaçla acil bakıma ihtiyacı olan insanların hastane dışında da bakımını ve gerektiği durumlarda en yakın sağlık kurumuna ambulansla taşınması esnasında gerekli bakımını yapması gerekir. Bu programdan mezun olan elemanlar bakım yapmanın yanında ayrıca gerektiği durumlarda ehliyetli olmaları şartıyla araç sürücülüğünden de sorumlu olmaları istenir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Yazın Para Kazanma Yolları

Acil Bakım ve Ambulans Teknikeri

Çalışma koşulları ve alanları ise şöyledir. Acil bakım ve ambulans teknikeri acil durumlara müdahale ettikleri için sürekli çalışmaya hazır halde beklemeleri gerektiğinden stresli bir yaşam söz konusu olduğunu bilmekte fayda var. Ayrıca her türlü olumsuz şartlarda çalışılması gerektiğini önceden bilmekte fayda var. Bu program son zamanlarda oldukça fazla ilgi görmekte ve dolayısıyla da öğrenciler tarafından meslek olarak seçilip seçmeme konusunda araştırılma yapılmalıdır.

Biz de sizler için kısa ve öz bir şekilde mesleği tanıtmaya çalıştık, ömür boyu yapacağınız bir meslek olacağını unutmadan, Yukarıdaki şartları yerine getirip getiremeyeceğimizi düşünerek karar vermenizde fayda var, pişman olup ömür boyu ah, vah demek pek doğru değildir. Size uygun bir meslek ise seçip okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Çilingir kimdir, ne iş yapar? başlıklı makalemizde Anahtarcı, Çilingir ve Çilingirin Çalışma ortamı ve şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.