İşkur’a Nasıl Başvurulur?

28.03.2018
1.004
İşkur’a Nasıl Başvurulur?

Ülkemizin en büyük problemlerinden olan işsizliğe uzun yıllardır çare bulunabilmiş değil. Milyonlarca genç işsiz bir şekilde yaşamını sürdürmeye çalışırken, milyonlarca kişi mevsimlik işçilik yaparak ya da geçici işlerde çalışarak geçiniyor. Nitelikli ya da niteliksiz bu milyonların iş bulmak amacıyla başvurduğu ilk kurum ise İŞKUR. Her yıl milyonlarca kişi bu devlet kurumu ile kendi özelliklerine uyan ideal işleri kısa sürede öğrenebiliyor ve başvuru yapabiliyor. Peki İŞKUR’a nasıl başvurulur?

İŞKUR Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizliğin önlenmesi, istihdamın korunması ve daha da geliştirilmesi amacıyla 5 Temmuz 2003 tarihinde kurulan Türkiye İş Kurumu(İŞKUR) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı. Bir işe ihtiyacı olan vatandaşların kafasında ise İşkur başvurusu nasıl yapılır sorusu var. Aslında kuruma iş başvurusunda bulunmak son derece kolay. Bunun için iki seçeneğiniz var. Dilerseniz size en yakın İŞKUR şubesine giderek başvurunuzu yapabileceğiniz gibi internet teknolojisinden faydalanarak online başvuru da yapabilirsiniz. Ancak İŞKUR başvurusu yapabilmek için bazı şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. Önce bu şartlara bir göz atalım.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Hayvancılık Üzerine İş Fikirleri

asgari ücret 2018

İŞKUR Başvuru Şartları

Her yıl yüz binlerce kişi için iş umudu olan İŞKUR başvuru şartları şu şekilde:

Başvuruyu yapan kişinin;

14 yaşını doldurmuş olması,

Türk vatandaşı olması,

Başvuru sırasında fiili olarak askerlik görevini yapıyor olmaması gerekmektedir. Eğer bu şartları taşıyorsanız başvuru yapmanız için önünüzde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Herhangi bir şubeye nüfus cüzdanınızla giderek kolaylıkla başvurunuzu yapabilirsiniz.

İŞKUR İnternet Başvurusu

İnternetten başvuru yapmak için ise birkaç basit adımı gerçekleştirmeniz yeterli. İŞKUR internet başvurusu için öncelikle sisteme kayıt olmanız gerekiyor. Kayı işlemi sayfasına erişmek için burayı tıklayınız. Kayıt sırasında veri girişlerini doğru yapmanız gerekiyor. Çünkü bilgileriniz devlet kayıtları ile eşleştiriliyor. Kayıtın ardından “iş arayan başvurusu” kısmına giriş yapıyorsunuz ve sistem sizi yönlendiriyor. Kendinizle ilgili soruları yanıtladıktan sonra size en yakın ve yeteneklerinize en uygun işler ekranınızda beliriyor. Bu işlere başvuru yaparak işlemi tamamlamış oluyorsunuz.

İŞKUR’a nasıl başvurulur konusunda sizleri aydınlatmaya çalıştık. Eğer başvurularınızdan sonuç alamıyorsanız sitemizde yer alan evde ek iş seçeneklerini buraya tıklayarak inceleyebilir ve değerlendirebilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Bitcoin ile Yatırım Yapmak

Bir önceki yazımız olan Hareket Gerektiren İş Fikirleri başlıklı makalemizde Fotoğrafçılık yapmak, Kişiye özel antrenörlük ve Kişiye özel kuaförlük hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.