İşte Dünyanın En Büyük 10 Şirketi

23.12.2017
993
İşte Dünyanın En Büyük 10 Şirketi

Dünyanın en prestijli ekonomi dergileri arasında yer alan Forbes, her yıl olduğu gibi bu yılda dünyanın en büyük şirketlerini belirledi. Daha önce dünyanın en zengin kişilerini seçen derginin, belirlediği dev şirketler sıralamasında ilk sıralarda bankalar ve teknoloji şirketlerinin egemenliği var. Dünyayı ekonomik anlamda yöneten dev şirketlerin yer aldığı listede ilk 10 sıra şu şekilde:

10 – Toyota Motors

toyota

Geçtiğimiz yıla kadar dünyanın en büyük otomobil üreticisi konumunda olan Japon otomotiv devi Toyota 172 milyar dolarlık değeriyle listede ilk sıralarda yer almayı başardı.

9 – Apple

apple

Her yıl yüz milyonlarca cep telefonu, bilgisayar ve tablet satışı gerçekleştiren teknoloji devi Apple’ın listenin ilk sıralarında olmaması elbette sürpriz olurdu. Gelirinin büyük bölümünü iPhone satışlarından elde eden dev şirket 2017’nin en büyük şirketleri arasında 9. sıraya yerleşmiş durumda.

8 – Bank of China

bank of china

Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük bankalarından birisi olan Bank of China 100 yılı aşkın bir süredir faaliyet yürütüyor. Bank of China’nın yakın zamanda Türkiye pazarına da girme hedefinde olduğunu belirtelim.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Türkiye'nin Kanayan Yarası; İşsizlik!

7 – Bank of America

unnamed file

Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir çok uluslu şirket olan Bank of America’da bankacılık ve finans hizmetleri sektöründe faaliyet yürüten devlerden birisi. 232 milyar dolarlık piyasa değeri ile listenin 7. sırasında yer alıyor.

6 – Agricultural Bank Of China

Agricultural bank of cgina

Tamamen kamuya ait olan bir bankla olan Agricultural Bank of China, listede yer alan 3 Çin bankasından birisi. 500.000’e yakın çalışanı bulunan bankanın toplam değeri ise Mayıs 2017 itibariyle 150 milyar dolar.

5 – Wells Fargo

wells fargo

Dünyanın en büyük şirketleri listesinde 5. Sıradayız ve yine bir banka karşımızda. 274.4 milyar dolarlık değeriyle ABD bankası Wells Fargo yaklaşık 270.000 kişiyi bünyesinde çalıştırıyor.

4 – JP Morgan Chase & Co.

jp mprgan chase

Amerikan emperyalizminin en güçlü simgelerinden olan JP Morgan’ın bankası olan şirket 1968 yılından beri faaliyetlerini yürütüyor ve değeri 306.6 milyar dolar.

3 – Berkshire Hathaway

berkshire hathaway

ABD’nin en büyük yatırım şirketleri arasında yer alan Berkshire Hathaway, 1955’de kurulmuş ve 367.700 kişiyi istihdam ediyor. Piyasa değeri ise 410 milyar dolar.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Milyarderlerin Çocuklarına Yeni Yatırımı: Çince Öğrenmek

2 – China Construction Bank

Construction Bank of China

352.482 çalışanı bulunan China Construction Bank, 1954 yılından bu yana bankacılık sektöründe faaliyet yürüten bir banka. Çin’in en büyük bankaları arasında yer alan kurumun toplam değeri ise 200.5 milyar dolar.

1 – ICBC

icbc bank

İşte 230 milyar dolarlık değeri ile dünyanın en büyük şirketi. Dünyanın en büyük şirketleri listesinin zirvesinde yine bir Çin bankasının yer alması şaşırtıcı değil. Dünyanın yeni ekonomik gücü olarak kabul edilen Çin, bunu listede de hissettiriyor. ICBC Bank Türkiye’de şubeleri sahip ve kısa süre içinde büyüme hedefinde.

Bir önceki yazımız olan Yatırımla Vatandaşlık Fırsatı Sunan 10 Ülke başlıklı makalemizde Kanada vatandaşı olmak, yatırım yapıp vatandaşı olabileceğiniz ülkeler ve yatırımla vatandaşlık hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.