Hayvancılık Üzerine İş Fikirleri

24.02.2018
1.288
Hayvancılık Üzerine İş Fikirleri

Kırmızı etin pahalı olması ve sağlıklı beslenmek amacıyla alternatif hayvan yetiştiriciliği iş fikirleri merak edilir oldu. Kanatlı hayvan yetiştiriciliğinden tutun da balık yetiştiriciliği, devekuşu, alabalık, istiridye, tatlı su karidesi gibi aklınıza gelmedik oldukça fazla iş kurma fikri bulunmaktadır. Sadece bilindik,  tanındık hayvanların yetiştirilmesi ile gelir elde edilmez. Hiç kimsenin aklına getirmediği hayvanların da yetiştirilmesi ile öne çıkıp sektörü temsil edebilirsiniz.

Keklik yetiştiriciliği çok kişinin aklına gelmez. Doğada nesli tükenen hayvanların çoğalmasına da katkı sağlamak insanı bir görev olarak düşünülebilir.

Hayvancılık

Hayvancılık İş Fikirleri

Köylerde inek yetiştiriciliği hem et hem de süt elde etmek için yapılmaktadır. Oldukça karlı bir uğraş olarak görülmektedir.  Köylülerin en fazla rağbet gösterdiği hayvan yetiştiriciliği iş fikri bu olduğu bariz olarak görülmektedir.  Fakat uygun ortam ve yerleri bulunan insanlar hayvan çiftliği oluşturarak yengeç üretiminden tutun da tatlı su çipurası yetiştiriciliği, karides, istiridye, feniz kulağı gibi farklı alanlarda iştigal edebilir.

Örneğin Türkiye’de çok fazla bilinmeyen ancak yoğun talep gören kurtçuk yetiştiriciliği yavaş yavaş ilgi görmeye başlamıştır. Kümes hayvanları ve balık yetiştiriciliğine yoğun rağbet gösterdiği bu hayvanlar önemli gelir aracı arasına girebilir. Kurtçuklar hem doğanın dengesinin düzelmesi için hem de organik atıkların üretilmesi için düşünülmektedir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Yurtdışında Çalışmak İstiyorum Ne Yapmalıyım

Yem solucanı üretmek yine kümes hayvancılığı yapanlar için önemli bir ihtiyaçtır. Hayvanlara protein takviyesi yapmak isteyenler solucan yetiştiricileri ile işbirliği içinde hareket edebilir.

Türkiye’de petshoplarda evde beslemek amacıyla satılan kaplumbağa, dünyanın farklı ülkelerinde besin kaynağı olarak tüketilmektedir. Bu amaçla kaplumbağa yetiştiriciliği özellikle Asya ve Kuzey Amerika’daki gıda endüstrilerinde sıkça kullanılmaktadır. Türkiye’de fazla düşünülmeyen bu tür hayvan yetiştiriciliği aklınızın bir kenarına ünlem işareti olarak yerleştirilebilir.

Devekuşu yetiştiriciliğinin oldukça cazip olduğunu söylemeye gerek yok. Çünkü adı kuş olsa bile eti oldukça bereketli ve lezzetlidir. Kırmızı ete yakın özelliği ile sağlıklı beslenmek isteyenlerin en çok tercih ettiği et türlerinden birisidir. Bu bağlamda sadece etinden değil yumurtasından da büyük kârlılık sağlanacağı hesap edilmesi gerekir.

Hayvan yetiştiriciliği iş fikirlerine minik minik örnekler ile son vermek istiyoruz. Bildiğiniz gibi beyaz et ve yumurta ihtiyacımızı tavuklardan karşılıyoruz. Bu noktadan hateletle civciv ve kuluçka sektörünün de önemli kazanç kapısı olduğunu göz ardı etmemek gerekir.

Bıldırcın yetiştiriciliği de besleyici yumurtaları sebebiyle tercih nedeni arasında yer almaktadır. Et ve yumurtası için çok küçük mekanlarda bile rahatlıkla yetiştirilebilen bıldırcınlar kısa sürede verim sağlaması bakımından avantajlı hayvanlar arasındadır. Bu işi yapmak isteyenlere bıldırcın çiftliği kurmak isteyen firmalar gerekli desteği sağlamaktadır.  Hayvan yetiştiriciliği iş fikri üzerine beyin jimnastiği yapmanızı düşündük.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

Bir önceki yazımız olan 2021'de En İyi İş Fikirleri başlıklı makalemizde 2021 yılı karlı iş fikirleri, cep telefonu tamiri kursu ve Çok kazandıran işler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.