En Çok İhtiyaç Duyulan Meslekler

11.11.2018
675
En Çok İhtiyaç Duyulan Meslekler

Hem işverenler için hem de iş arayanlar için buluşturma görevi üstlenen Türkiye İş Kurumu Türkiye’de ve İstanbul’da en çok talep edilen meslekleri ortaya koydu. Kurum tarafından yapılan açıklamalar neticesinde bu sene en çok aranan meslekler kamuoyu ile paylaşıldı.

Ülkemizde 2094 değişik meslek içerisinde yaklaşık 200 bin çalışacak elemana uygun açık pozisyon olduğu bildirildi. İşverenlerden beşte biri açık iş adı verilen eleman sıkıntısı yaşamaktadır. Geçmiş yılların iş eleman ihtiyacı analizi sonuçlarına göre en çok ihtiyaç duyulan meslekler sıralaması şu şekilde oluştu;

En çok aranan meslek elemanları

En Çok Makineci Aranıyor

Tekstilde makineci adı verilen, kıyafetleri diken kişiler en çok aranan meslekler sıralamasında başı çekmektedir.

Makineci

Makineci Aranıyor

Tecrübeli satış danışmaları neredesiniz

2. sırada ise satış danışmanı olarak adlandırılan her türlü ürün ve hizmetin pazarlamasını yapacak tecrübeli kişinin ehli kişiler olduğu ortaya çıkmıştır.

İnşa edilecek herhangi bir bina, köprü, fabrika, yol… aklınıza ne gelirse beden işçisi adı verilen kişilere ihtiyaç oldukça fazla gözüküyor.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  48 Saatlik Eğitimle Çok Para Kazandıran Meslek: Uzlaştırmacı

Garson deyip geçmeyin!

Yeme içme sektörünün gelişmesi ile birlikte garson ihtiyacı da giderek artmaktadır. Bu meslek erbabının üst sıralarda yer alması da şaşırtıcı gelebilir ama işini profesyonel olarak severek yapan garsonlar her zaman para bulacak para kazanacak kişiler arasındadır.

İstanbul’da en çok ihtiyaç duyulan meslekler arasında garsonlardan sonra kaynakçılar bulunmaktadır.

Yallah Şoför!

İster taksi, ister otomobil, kamyon veya kargo firmalarının çok tercih ettiği minibüs, kamyonet için şoförler en çok aranan meslek elemanları arasında yer almaktadır.

Modüler mobilyanın Türkiye’de yaygın bir şekilde üretilmesi mobilyacı ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Mobilyacı sorununa çözüm bulmak isteyen iş verenler Türkiye İş Kurumu’na mobilyacı sorununa çözüm bulmaları için talepte bulunmaktadır.

Asayiş Berkemal

Hemen her kurumun güvenlik görevlisi istihdam etmesi neticesinde İstanbul’da ve Türkiye’de en çok aranan elemanlar arasında güvenlik görevlileri de yer bulmaktadır.

Temizlik görevlisi ihtiyacı hiçbir zaman giderilemiyor. Dolayısıyla profesyonel olarak temizlik yapabilecek kişilerin İstanbul’da en çok ihtiyaç duyulan elemanlar olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Hesaplar tutmuyor

Firmaların muhasebeci ihtiyacı da kolay kolay kapanacak gibi görünmüyor. Her şirket firma içerisinde sorunların kısa yoldan çözülmesi için muhasebeci çalıştırmak istiyor, ancak işi gerçek manada bilen muhasebeci bulmak da kolay değil.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Sağlık Sektöründe En Çok Başvuru Yapılan İlanlar

Sektörlere göre eleman ihtiyacı farklılık göstermektedir. Örneğin imalat sektöründe işverenlerin yaklaşık yüzde otuzu açık iş bulunduğunu söylüyor. Bu durum sosyal hizmetler ve insan sağlığı sektöründe yaklaşık 100’de 28 civarında kalıyor.

Yiyecek, içecek ve konaklama sektöründe eleman ihtiyacı 100’de 27 civarında bulunuyor. Köyden şehirlere göçün artması ile büyük şehirlerde hem iş bulma sıkıntısı hem de yetişmiş eleman bulma sıkıntısı zıtlık teşkil etse de sürekli devam edip gidiyor.

Türkiye’nin nüfus bakımından en büyük ili olan İstanbul’da en çok aranan meslekler yukarıdaki saydıklarımızla sınırlı değil, diğer sektörlerde de eleman ve iş arayışları devam ediyor.

Bir önceki yazımız olan Catering Firması Açmak İçin Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde Catering firması nasıl açılır, Catering sektörüne girmek ve Catering şirketi açmak hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.