Diğer Ülkelerde Asgari Ücret Ne Kadar?

19.11.2017
1.228
Diğer Ülkelerde Asgari Ücret Ne Kadar?

Emeğini üretime adayan bir kişinin yarattığı iş gücünün bir aylık değerini ifade eden asgari ücret ülkelerin gelişmişlik düzeyi ve emeğe duyulan saygının ifadesi olarak önemli bir kavramdır. En yüce değer olarak kabul edilen “emek” ne yazık ki mevcut sistemde maddi bir değer ile ifade edilmektedir ve sadece Türkiye’de tam 7 milyon çalışan bu değer ile yaşamını sürdürmektedir. Peki, diğer ülkelerde asgari ücret ne kadar?

Avrupa’da Asgari Ücret

Bugün, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin asgari ücret ile yaptığüı açıklamaların ardından diğer ülkelerde asgari ücret ne kadar tartışması yeniden alevlendi. Zeybekçi, asgari ücretin çok daha yüksek olması gerektiğini belirttikten sonra, her şeye rağmen Türkiye’deki asgari ücret rakamının birçok ülkeye göre daha iyi durumda olduğunu iddia etti. Peki, gerçekten öyle mi? Avrupa’da asgari ücret ne kadar?

Ülkemizde ilk kez 1951 yılında uygulanmaya başlayan asgari ücret şu an 1.404 TL. Ekonomi Bakanı’nın asgari ücretle karşılaştırılmaması gerektiğini iddia ettiği açlık sınırı ise 1.544 TL. Yani demek istiyor ki, 4 kişilik bir ailenin aç kalmamak için ihtiyaç duyduğu 1.544 liralık açlık sınırı ile asgari ücreti kıyaslamak anlamsız. Bu arada bu ülkede yoksulluk sınırının 5.030 TL olduğunu da belirtelim. En yüksek derece-kademedeki öğretmenin maaşının 3.500 TL civarında olduğunu düşündüğümüzde 5.030 liralık yoksulluk sınırı da elbette anlamsız(!).

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Yeni Medya Bölümü ile Çağımızın Meslekleri

para kazanmak

Bakan, asgari ücretin birçok ülkeye göre iyi durumda olduğunu söylemişti ya, gelin o ülkeler hangisiymiş bir bakalım. Ancak öncelikle bizi ilgilendiren 1.404 lirayı bir değerlendirelim. Rakam dört haneli olduğu için Sayın Nihat Zeybekçi asgari ücreti Avrupa ülkeleri ile kıyaslayabiliyor. Peki, ya alım gücü? Ücreti dolar paritesine çevirirsek sanırım bu da anlaşılacaktır. Şimdi bakalım. 1 Dolar bugün 3.87 TL’den işlem gördü. Dolayısıyla 1.404 TL asgari ücret 362 Dolar.

Şimdi, önüne geçebildiğimiz ülkeleri sıralayabiliriz: Bangladeş, Fas, Kenya, K. Kore, Kamerun, Mısır, Venezuela, Brezilya vb. Bu büyük ülkeleri geride bırakmış olmak elbette bizim için bir gurur kaynağı. Şimdi başka ülkelerdeki rakamlara bir göz atalım.

Avustralya: 2.709 Dolar. Basit bir hesap yaptığımızda bu tutar yaklaşık olarak 10.500 TL ediyor. Bizimki kadar olmasa da iyi durumda diyebiliriz(!).

Lüksemburg: 2.360 Dolar

Belçika: 2.100 Dolar

Hollanda: 2.041 Dolar

İrlanda: 2.040 Dolar

Fransa: 2.000 Dolar

Almanya: 1.760 Dolar

Kanada: 1.798 Dolar

İngiltere: 1.500 Dolar

Japonya: 1.420 Dolar

ABD:1.250 Dolar

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Gençlerin Yeni Hayali: E-Spor Oyuncusu Olmak

Bizim bildiklerimiz bu kadar. Diğer ülkelerde asgari ücret ne kadar merak edenler basit bir internet taraması ile sonuçları elde edebilirler. Yukarıdaki ülkelerde ki alım gücünün yanına bile yaklaşamadığımız ortada. Ülkemizi Kenya, Kamerun, Kenya ve Uganda gibi ülkelerle kıyaslayacaksak durumu farklı değerlendirebiliriz. Ancak, iddia edildiği gibi refah ve zenginlik içinde olan bir ülke isek hangi sıklette yarışacağımıza iyi karar vermek ve Türk lirasının değeri ve alım gücü üzerinde de düşünebilmek gerekiyor. Konuyla ilgili araştırma yaptıysanız yorumlarınızı bekliyoruz.

Bir önceki yazımız olan Ambulans ve Acil Bakım Teknisyenliği başlıklı makalemizde Acil Bakım ve Ambulans Programı ve Acil Bakım ve Ambulans Teknikeri hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.