Bıldırcın Yetiştiriciliği mi Yapmak İstiyorsunuz?

22.09.2018
1.383
Bıldırcın Yetiştiriciliği mi Yapmak İstiyorsunuz?

Lezzetli kanatlı hayvan eti ve yumurtası ile beslenmek isteyenler bıldırcın yetiştiriciliğine ilgi duyabilir. Hem sağlıklı beslenme hem de ticari anlamda üç beş kuruş kazanma maksadıyla bıldırcın işine girebilirsiniz. Sizlere bıldırcın yetiştiriciliği yapmak için birkaç haklı neden sıralayabiliriz.

Hızlı bir şekilde büyük ve çok sayıda yumurta verme kapasitesine sahip olan bıldırcınlar hemen hemen her ortamda yetiştirilebilir.

Piyasada daha çok Japon bıldırcını söz sahibi olsa da yerli ırkların da hem et lezzeti, hem de yumurta lezzeti anlamında önemli bir başarısı bulunmaktadır.

Bıldırcın yetiştirmek için çok fazla çaba sarf etmenize gerek yok. Diğer kanatlı hayvanlarda olduğu gibi büyük kümesler yapmak zorunda da değilsiniz. Ancak büyük iş yapmak isterseniz elbette büyük bir bıldırcın çiftliği oluşturabilirsiniz.

Son yıllarda şehirden şehre yolculuk yaparken gözünüze ilişmiştir, “bıldırcın eti tattınız mı, bıldırcın yumurtası yediniz mi” gibi farklı uyaranlarla tüketicilerin bu yöne çekilmesi hedeflenmektedir.

Gerçekten de bıldırcın yumurtaları kolesterol içermemesi sebebiyle hem yetişkinler hem de gençler tarafından rahatlıkla tüketilebilmektedir. Bu hayvanların yumurtaları oldukça yararlı bir besin kaynağıdır. Hızlı bir şekilde doğurganlık özelliğine sahip oldukları için eti iyi bir protein kaynağı olarak tavsiye edilmektedir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Cazibesini Kaybetmeyen Meslekler

Bıldırcın yetiştiriciliği yapmak isteyenlere en önemli etkenlerden birisi kolay kolay hastalık kapmamaları ve çevre şartlarına kolayca uyum sağlamalarıdır. Ne kadar çok beslerseniz üretim o derece artacaktır.

Dar alanda bile bıldırcın yetiştiriciliği yapma şansı mevcuttur. Küçük bıldırcınlar hızlı bir şekilde büyüyerek 6 hafta sonra yumurta yapmaya başlaması sebebiyle de önemli bir tercih nedenidir.

Üreteceğiniz bıldırcınların dişi olanları yumurtalık erkek olanları da etlik olarak piyasaya sunulabilir. dişi bir bıldırcın ayda yaklaşık 25 yumurta yapmaktadır. Bu da yılda yaklaşık 300 yumurtaya tekabül etmektedir.

Bıldırcın yumurtalarını ya da bıldırcın etini nasıl pazarlarsınız? Kısa bilgi vermek gerekirse yakın çevremizde anlaşabileceğiniz bakkal, market veya alışveriş merkezleri üreteceğiniz yumurtaları düzenli olarak satabilir.

Ayrıca internet aracılığı ile de e-ticaret sitesi kurup koliler halinde uzaktaki müşterilerinize gönderebilirsiniz. En karlı yatırımlar arasında sayabileceğimiz bıldırcın yetiştiriciliği size ister ek iş olarak isterseniz düzenli bir para kazanma aracı olarak yapılabilir. Çünkü doktorlar tarafından bıldırcın yumurtası şiddetle tavsiye edilmektedir.

bıldırcın yumurtası
bıldırcın yetiştiriciliği yapmak

Bıldırcın yumurtasının faydaları şunlardır;

  • Çocuklara yedirdiği zaman enerji almalarına yardımcı olur.
  • Vücuttaki bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar.
  • Astım rahatsızlığı olan insanlara önemli bir besin kaynağıdır.
  • Bitmek bilmeyen öksürüklerin kesilmesinde önemli bir besin kaynağıdır.
  • Çocuklarda bronşit rahatsızlığın tedavisinde ek besin olarak tüketilmelidir.
  • Bebek bekleyen hamile kadınların ihtiyacı olan demir yine bıldırcın yumurtasında mevcuttur.
SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Rüzgar Enerji Santrali Kurmak İşletmek

Bıldırcın yetiştiriciliği fikri size uygun geldiyse piyasada dolaşan bıldırcın çeşitlerinden de bahsetmekten geri durmayalım. Oldukça fazla bıldırcın türü mevcuttur. Bunlar; jumbo bıldırcın, dağ bıldırcını, pullu bıldırcın, Kaliforniya bıldırcını,  Yeni Zelanda bıldırcını, Himalaya bıldırcını, Japon bıldırcını, Ekin bıldırcını, bayağı bıldırcın olarak sıralanabilir.

Bıldırcın etinin pazarlaması

Bıldırcın yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız size her türlü bilgi, ekipman ve teknik destek sağlayacak firmalar olduğunu da hatırlatalım. Bunlarla iletişime geçtiğiniz takdirde size nasıl para kazanacağınızı, nasıl bıldırcın üretimi yapacağınızı güzelce anlatacaklar. Hatta hatta ürettiğiniz yumurtaların ve bıldırcın etinin pazarlaması konusunda da yardımcı olacaklardır.

Bir önceki yazımız olan Evde Cam Boyama İşi başlıklı makalemizde Cam boyama işi nasıl yapılır, Cam boyama işi veren firmalar ve Cam boyamasında kullanılan teknikler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.