Meyve Sebze Kurutma (Kaklama) İşi Yapmak

27.07.2019
793
Meyve Sebze Kurutma (Kaklama) İşi  Yapmak

Günümüz gençliğinin kaklama yapmanın ne olduğunu bilmesini beklemiyoruz. Enerji içeceği, kola, gazlı içecek, pizza, hamburger, zıp zıp şekerler gibi kanserojenler ile telef edilmeye maruz bırakılmışlardır. Mevsimi dışında meyve ya da sebze yemenin sağlık açısından ne büyük tehlikelere yol açacağını hatırlatmak amacıyla atalarımızın mirası olan kaklama sektörünü canlandırmak düşüncesindeyiz.

Kak  yapma nedir

Kaka değil ha, kak! Girişimcilik üzerine araştırma yapanlara ithafen yazıyorum bu hiç kimsenin bilmediği sektörü. Olur da değişik iş fikirlerini hayata geçirmek isteyen olabilir. Nasıl yapıldığını değil de ne önemli bir değer olduğunu hatırlatmak maksadındayız.

meyve sebze kurutma
Kaklama Yapmak

Turfanda diyerek her türlü sebze, meyve hormonu ve ilaçlarla yetiştirilerek insanlara satılıp ceplerindeki paralarını boşaltma sevdalısı insan tipindeki yaratıklar hastalıkların da bir numaralı sorumluları arasındadır. Henüz ilaç,  hormon, elektrik, makine… kısacası teknoloji adı verilen araç gereçler yokken atalarımız kışın sebze meyve ihtiyacını gidermek amacıyla farklı çözüm yolları üretmişler. Bunlardan birisi de sizin anlayabileceğiniz şekilde meyve sebzeleri güneş ışığında kurutarak nemini almış ve kışın yemiştir. Yapılan bu işleme kaklama adı verilmiştir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Evde Şeker Yaparak Para Kazanmak

Şimdilerde her türlü sebze meyvenin daima  marketlerde, pazarlarda yerini aldığına tanık oluyoruz. Oysa çocukluğumuzda kış meyveleri, yaz sebzeleri gibi konular derslerde işlenirdi. Ders kitaplarından da tamamen kaldırıldığına tanık olmaktayız. Her şey her mevsimde rahatlıkla temin edilebiliyor. Bunun iyi bir şey olduğunu sananlar çok da yanıldıklarını bilmesi gerekir. Çünkü mevsimi haricinde sofranıza getirdiğiniz sebzeler bilin ki uygun olmayan ortamlarda yetiştirilerek  midenize postalanıyor.  Oysa atalarımız geçmiş dönemlerde geleneksel yöntemlerle sebze meyve kurutmaktaydı.  Bunun adına kak  yapmak denilmektedir.

Biz insanoğlu her zaman hatalarımızdan ders alarak doğru yolu bulabilen canlı türüyüz. Yine sağlıklı bir sektörde geleceğine yön vermek, hem insanlara hem de ne kendine yararlı olmak isteyenler kaklama fikrini hayata geçirmesi gerekir. Bu sayede hormonlu ilaçlı besinlerden bir nebze olsun korunma yoluna gidilebilir.

kurutulmus gida
Meyve Sebze Kurutma İşi

Kaklama nasıl yapılır, faydaları nelerdir?

İster sebze ister meyve olsun güneş ışıkları altında uygun sıcaklıkta veya gölgede bekletilmesi yöntemi gelenekseldir. Üstelik çok sağlıklıdır. Unutmadan hatırlatmakta fayda var!  Kak yapmak için sebzelerin meyvelerin dilimlenmesi, uygun boyutlarda olması kurutma işlemi için oldukça gereklidir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  2017'de AdSense Zenginleri Hangi Siteler

Hangi sebze ve meyveler kak yapılır?

Aklınıza gelebilecek her türlü sebze veya meyve kak yapılır, yani kurutulur. Bunu bireysel olarak kendi yediğiniz için yapabileceğiniz gibi ticari anlamda geniş boyutlu düşünerek insanlara hizmet edebilirsiniz. Üstelik bu yapılan işlemlerden iyi bir itibar yakalayabilirsiniz. Kuru meyve sebze satmak isteyenler geleneksel yöntemlerle atalarımızın yaptığı kurutma sanatı kaklama işlerini hayata geçirmesi gerekir.

Başta domates biber, patlıcan, taze fasulye olmak üzere her türlü sebze uygun ortamlarda kurutulup sağlıklı bir şekilde kaklanır. İhtiyacınız olduğu soğuk günlerde hem de ucuza getirme olanağı elde edersiniz. Devlet destekli tarım ülkeleri bu konuda çok şanslı. Meyvelerden de doğal ortamlarda yetiştirilmiş elma,  armut, incir ve erik atalarımızın en çok başvurduğu kak yapma uygulamaları arasındaydı.

Bir önceki yazımız olan Evde Cam Boyama İşi başlıklı makalemizde Cam boyama işi nasıl yapılır, Cam boyama işi veren firmalar ve Cam boyamasında kullanılan teknikler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.