Yolcu Gemilerinde Çalışmak

12.11.2017
2.105
Yolcu Gemilerinde Çalışmak

Çok sayıda kişinin en büyük hayallerinden birisi de dünyayı dolaşmaktır. Peki, dünyayı dolaşırken para kazanabileceğinizi biliyor musunuz? Yolcu gemilerinde çalışmak size bu şansı verebilir. Sanıyorum gezerek para kazanmak söylemini bu kadar iyi anlatan başka bir iş olamaz.

Kruz Gemilerinde Çalışmak

Dünyayı gezmek isteyenler ve özellikle gençler arasında en çok arzu edilen ve peşinden koşulan mesleklerden birisidir kruz gemilerinde çalışmak. Ancak, bu işi alabilmek, aldıktan sonra da yapabilmek o kadar da kolay değil. Öncelikle gemiye tatil için değil, iş için gittiğinizi asla unutmamanız gerekiyor.

Tur gemilerinde personelin muhakkak uyması gereken sert kurallar vardır. Üniforma kullanımı, iş tanımında belirtilenlerin gerçekleştirilmesi, müşteri ve diğer personellerle olan ilişkiler kurallarla belirlenmiştir ve tüm personel uymak zorundadır. Ancak sanılanın aksine kruz gemilerinde çalışmak size aylar sürecek rezil bir hayat yaşatmaz.

kruz gemisinde çalışmak

Kruz Gemisinde Çalışmak

Yolcu gemisi personeli aşağı yukarı her gün karaya çıkma şansı yakalar. Çalışma saatini tamamlayan her personel limana inerek gezebilir, alışveriş yapabilir ve şehirde vakit geçirebilir. İş tanımına bağlı olarak bu konuda herhangi bir kısıtlama yoktur. Gezerek para kazanmak derken kastettiğimiz buydu. Öte yandan personel son derece modern, maksimum 2 kişilik kabinlerde, duş, tuvalet, çalışma masası, internet ve TV gibi imkanlardan yararlanarak ve hiçbir ücret ödemeden konaklayabilir. Günde 4 öğün yemek ve çay saati de ücretsizdir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Netflix İçeriklerini İzle Para Kazan

Yolcu Gemilerinde Çalışma Şartları

Bir yolcu gemisinde çalışmak istiyorsanız 18 yaşından büyük olmanız gerekiyor. Başvurunuz kabul edilirse minimum 6 aylık bir kontrat imzalamanız gerekir. İlk kontratınızda geminin kalkacağı şehre uçak biletini kendiniz alırsınız. Vize vb. ücretler şirket tarafından ödeniz. Konaklama yapmanız gerekiyorsa yine şirket karşılayacaktır. 6 ayın sonunda sizin de onayınız alınarak kontratınız 10 aya kadar uzatılabilir. Kontrat bitiminde 6-8 haftalık zorunlu bir izin süresi geçirirsiniz.

Daha önce karada benzer tecrübesi olan kişiler öncelikli olarak tercih edilir. Restoran ve otellerde çalıştıysanız, Turizm ve Otelcilik Lisesi’nden ya da Mutfak-Sanat  Okulları’ndan mezunsanız şansınız artacaktır. Öte yandan; eğlence, sağlık, güzellik, çocuk bakımı, fitness, müşteri ilişkileri gibi alanlarda uzman personelseniz şansınız bir hayli yüksektir.

İngilizce bilmek zorunlu bir şart olmamakla birlikte öncelikli olmanızı sağlar. Binlerce kişinin yolculuk edeceği bir gemide mesai saatlerinizde mutlaka müşteri ile muhattab olacaksınız ve global bir dil olan İngilizce’yi bilen personelleri çalıştırmak şirketlerin öncelikli tercihidir. Uluslararası geçerliliği olan bir sağlık belgesi almanız zorunludur. Kruz gemilerinin birçoğu ABD’ye uğradığından tip C1 ya da D vizelerini almanız gerekmektedir.

yolcu gemisinde çalışmak

Yolcu Gemisinde Çalışmak

Yolcu Gemileri İş Başvurusu

Bu büyüleyici deneyimi yaşamak istiyorsanız öncelikle çok iyi bir araştırma yapın ve tüm tur şirketlerini internet ortamında araştırın. Bir CV hazırlamak size her zaman avantaj kazandıracaktır. Doğru hazırlanmış bir CV işi kapmak için en kolay yollardan birisidir. Hazırladığınız CV’yi iş bulma acentasına ya da tur şirketine gönderin.  Eğer şirketlerden birinin personel departmanı CV’nize olumlu bakarsa size bir yolcu gemileri iş başvurusu formu gönderir. Gezerek para kazanmak için bir adımı daha atladınız.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Ev Hanımlarına Para Kazandıran İş Fikirleri

Bu formu doldurup şirkete iletin. Başvuru formunda kısa, net ve gerçek ifadeler kullanın. Şirket size uygun bir pozisyon düşünüyorsa mülakata çağrılacaksınız. Mülakatta, Güleryüz, kendine güven ve istekli duruş artı puan demektir. Tüm bu aşamaları başarı ile atlatırsanız iş akdiniz size ulaştırılır ve ne zaman. nerede gemiye bineceğiniz ve iş pozisyonunuz tebliğ edilir.

Yolcu Gemilerinde Maaş

Böylesine bir işi yapmak zaman içinde size iyi para kazandıracaktır. Pozisyonunuza göre değişmekle birlikte her ay binlerce dolar kazanmanız mümkün. Her ne kadar bu ilk kontratta zor olsa da, ikinci kontrattan sonra önemli bir gelir elde edebilirsiniz. Öyle ki, 10 aylık bir kontratın ardından on binlerce  dolar ile izin dönemine giren kişiler mevcut. Siz de gezerek para kazanmak ve yepyeni bir deneyim yaşamak istiyorsanız hemen başvurunuzu yapın.

Bir önceki yazımız olan 2021'de En İyi İş Fikirleri başlıklı makalemizde 2021 yılı karlı iş fikirleri, cep telefonu tamiri kursu ve Çok kazandıran işler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.