Vlogger Ol, İzlendikçe Para Kazan!

19.02.2022
1.225
Vlogger Ol, İzlendikçe Para Kazan!

Yeni kazançlı tercihlerden vlogger olmak, sen de izlendikçe para kazan! YouTube, Google tarafından satın alındıktan sonra internet dünyasında çok şey değişti. Daha önce blog açarak para kazanmak popülerken, Adsense gelirlerinin video paylaşımı ile de bölüşülmeye başlanmasının ardından YouTuber ve Vlogger gibi yeni kavramlar da hayatımıza girdi. Daha önce Youtube kanalı açarak zengin olmak ile ilgili detaylı bir yazı paylaşmıştık. Şimdi sırada Vlogger olmak var.

Tıklanma modasının yaygın olarak kullanıldığı dönemlerden geçiyoruz. Yaptığınız çalışma birileri tarafından beğenildiği zaman tıklanıyor, dolayısıyla da tıklandıkça para kazanıyorsunuz. Tıklandıkça para kazandıran ek işlerden birisi olarak kabul edilen vlogger hakkında fikir vermek, sonrasında sizin de izlenmenize vesile olmak için yazımızın ayrıntılarına giriyoruz.

kamera
vlogla

Vlog kelimesinin anlamı nedir?

Teknoloji ve özellikle de görsel paylaşım siteleri ile yakından ilgilenenler, video ile blog kelimesinin kısaltılarak kullanılması sonucunda ortaya çıkan vlog kelimesini yakından tanırlar. Bilmeyen, duymayan, tanımayanlar da artık vlog kelimesinin anlamını öğrenmiş oldu. Sen de Vlogger Ol, İzlendikçe Para Kazan!

Peki video ile anlatım yetmiyor muydu da hem video hem blog yani yazılı anlatım birleştirilerek yeni bir meslek türetildi. Demek ki, videolar bazen her şeyi anlatmak için yeterli gelmeyebiliyor. Yeterli gelse bile video çekerken bazı şeyler youtuber olan kişinin o an aklına gelmeyebiliyor. Daha sonra düşünerek video çekimi esnasında anlatmak istediklerini kaleme alıp video ile birleştirebiliryor.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Geleceğin Meslekleri: Mekatronik Mühendisliği

Vlogger kısaca anlatmak gerekirse, video meydana getiren kişi demektir. Son yılların popüler sosyal medya platformu Instagram’da da buna benzer yeni tanımlar ortaya çıktı. İnstablogger tabirini de aynı anlayıştan yola çıkarak meşhur ettiler.

Blogger ile vlogger arasındaki fark nedir?

Basitçe izah etmek gerekirse, sadece yazı ve görsellerle anlatım yapan blog sahiplerine blogger denilmektedir. İşini bir üst seviyeye taşıyan bloggerlar yazılarının içinde videolu sunumlar yapmaya başladığı zaman vlogger seviyesine ulaşıyorlar. Zaten ikisi de aynı kapıya çıkmaktadır, kendini youtuber olarak tanıtan, kabul eden kişiler videolarının seyredilmesi, tıklanması sonrasında da kendi hanesine kazanç yazdırmayı amaçlamaktadırlar. Dolayısıyla gidecekleri yer YouTube kanalı aracılığı ile insanların, hazırladıkları çalışmayı seyretmesini sağlamak olacaktır.

videokamera
video çekmek

Vlogger Nedir?

Belirli bir konu, olay, kişi ya da durumla ilgili videolar hazırlayıp, yazılı içeriklere alternatif yaratan kişilere vlogger deniyor. Bu kavram aslında video ve blogger sözcüklerinin birleştirilmesiyle ortaya çıkmış. Bloggerlar içeriklerini yazılı olarak yayınlarken, vloggerlar ise bunu yaparken videolardan faydalanıyor. Vlogger nedir artık biliyoruz. Peki Vlogger olmak için ne yapmak gerekiyor.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Teraryum Yapımı

Nasıl Vlogger Olunur?

İyi bir vlogger olmak için öncelikle oluşturacağınız içeriklerin knusuna karar vermelisiniz. Seçeceğiniz konu çekeceğiniz videoların temelini oluşturacaktır ve bu alana ilgi duyan aboneler videoları izlemek için kanalınızı ziyaret edecektir. Dolayısıyla, hedef kitlenizi ve bu kitlenin beklentilerini doğru belirlemek başarılı olabilmeniz için çok önemli. Nasıl vlogger olunur sorusunun cevabını vermeye devam ediyoruz.

İyi bir vlogger nasıl olmalıdır?

En önemlisi çekim yapmak için yüksek çözünürlük özelliği olan iyi bir kameraya sahip olmak. Gündemi yakından takip edip güncel konularla ilgili çalışmalar hazırlamak. Çok sık tekrardan kaçınmak. Çekimleri gereksiz yere uzatmamak. İyi bir vlogger olmanın temel prensibi; sabır, sebat kavramlarını yaşayarak öğrenmek. Çünkü başlangıçta yayınladığınız videoları geniş kitlelere ulaştırmak kolay olmayacaktır, yani zamana çok ihtiyacınız var.

En başından başlamak gerekirse, öncelikle iyi bir kameraya sahip olmanız gerekiyor. Ayrıca, çekimler sırasında kamerayı sabitleyebileceğiniz bir tripoda sahip olmak işinizi epey kolaylaştıracaktır. Şimdi daha önceden belirlediğiniz konuya sadık kalarak ilk videonuzu çekin. Videonuzda başlıktaki konuyla ilgili detaylı ve bilgilendirici içerik olması önemlidir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Evde Ahşap Oyuncak İşi

Şimdi videonuzu yüklemek için bir YouTube kanalı açmanız gerekiyor. Son derece kolay bu işlem için bir e-posta adresi ile YouTube’a kayıt olmanız yeterli. Kanalınıza kolay akılda kalabilecek bir isim bulun ve ilk videonuzu yükleyin. Eğer kaliteli içerikler oluşturursanız ve sabırla beklerseniz yavaş yavaş abone sayınızın artmaya başladığını göreceksiniz. Abone sayınızın artması demek daha çok reklam geliri alabileceğiniz anlamına geliyor. Bu da daha çok kazanç demek.

Vlogger olmak sabır, emek ve zaman gerektiren bir iştir. Bir süre sürekli video çekerek içeriğinizi zenginleştirmeye çalışmanız gerekiyor. Google, abone sayıları, içerik kalitesi ve yapılan yorumlar gibi verileri toplayarak videolarınızı üst sıralara taşır. Bu sayede daha çok izleyiciye kolaylıkla ulaşabilmeniz mümkün olur.

Bir önceki yazımız olan 2021'de En İyi İş Fikirleri başlıklı makalemizde 2021 yılı karlı iş fikirleri, cep telefonu tamiri kursu ve Çok kazandıran işler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

  1. admin dedi ki:

    nasılki sayfalar…