Yarasa Gübresi Üretmek

22.12.2017
1.756
Yarasa Gübresi Üretmek

Denenmiş ve kazançlı iş fikirleri girişimciler için genellikle öncelikli tercihtir. Ancak bazı cesur yatırımcılar ilginç ve az yapılan işlere girmekten hiç çekinmiyor. Başarılı olanların sayısı da azımsanmayacak kadar çok. Birçok kişinin burun kıvırabileceği yarasa gübresi üretmek de bu işlerden birisi. Yüksek talep gören ürünlerin başında gelen bu iş aynı zamanda kazançlı da. Daha önce solucan gübresi üretimi ile başarıyı yakalayanlar olduğu gibi bu işle de birçok kişi büyük paralar kazanıyor.

Yarasa Gübresi Üretimi

Hollanda, Almanya ve ABD gibi tarımda gelişmiş ülkelerde yoğun bir şekilde kullanılan ve doğal gübreler arasında en etkilisi olan yarasa gübresi son yıllarda ülkemizde de tanınmaya başlandı. Türkiye’de yaklaşık olarak 40.000 mağara olduğu düşünüldüğünde ne kadar büyük bir üretim potansiyeli ile karşı karşıya olduğumuzu anlamak zor olmayacaktır.

Topraktaki mikroorganizmaları yüzde 80 oranında, verimliliği ise yüzde 120 ile inanılmaz bir şekilde artıran yarasa gübresi doğal ortamında kendi kendisine fermante olmasıyla da tanınıyor. Yarasa gübresi üretimi için ilgili bakanlıklardan gerekli izinleri alarak mağara kiralayabilceğiniz gibi, hali hazırda gübre toplayan tedarikçilerden satın alıp kuracağınız tesislerde işleyebilirsiniz de. Katı ya da sıvı olarak işleyebileceğiniz yarasa gübresi organik tarım için elverişli bir ürün olduğu gibi, suni gübreden de daha ucuzdur.

yarasa gübresi üretimi

Yarasa Gübresi Üretimi

Yarasa Gübresi Üreterek Para Kazanmak

Eğer mağara kiralamak istiyorsanız, detaylı bir araştırma yaparak size istediğiniz miktarda gübre verebilecek olanlar için başvuru yapmanız gerekiyor. İç Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan mağaraların, elde edilebilecek gübre miktarı bakımından daha zengin olduğu biliniyor.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Evde Şeker Yaparak Para Kazanmak

Genellikle uygun fiyata kiralayabileceğiniz mağaradan elde edebileceğiniz gübreyi ister üretim tesislerine satabilir isterseniz kendi kuracağınız tesislerde işleyebilirsiniz. Fiyatının uygun olması sebebiyle çitçilerin kullanmaktan çekinmediği bu ürünü satmak konusunda da herhangi bir sıkıntı yaşamıyorsunuz. Hatta daha üretim gerçekleşmeden siparişleri almış oluyorsunuz.

Yarasa Gübresi Üretmek Karlı mı?

Kilogram fiyatı 12-15 TL arasında değişen yarasa gübresini iç ve dış pazarda satmak kolay. Gübreyi zaten yarasalar yapıyor. Toplama, taşıma ve işleme maliyeti dışında herhangi bir masrafınız yok. Üretim kapasitenize göre her yıl yüzbinlerce lira kazanmak mümkün. Dolayısıyla yarasa gübresi üretmek karlı mı sorusuna vereceğimiz cevap evet olacaktır.

Bir önceki yazımız olan 2021'de En İyi İş Fikirleri başlıklı makalemizde 2021 yılı karlı iş fikirleri, cep telefonu tamiri kursu ve Çok kazandıran işler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.