Kurutulmuş Domates İşi

03.12.2017
1.763
Kurutulmuş Domates İşi

Ülkemizde fazla rağbet görmese de özellikle Avrupa ve Amerika’da talep gören kurutulmuş domates, tarım ihracatında ülkemizin en önemli ürünlerinden birisi. Geleneksel yöntemlerle yapılan kurutulmuş domates işi ise iyi para kazandıran bir yöntem. Eviniz de dahi kurutabileceğiniz domateslerden para kazanmak istiyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

İster büyük oynayıp kurutulmuş domates işleyip yurt dışına ihraç etmeyi düşünüyor olun, isterseniz de kendi imkanlarınızla küçük bir başlangıç yapmayı düşünüyor olun, kurutulmuş domates işi size para kazandırma potansiyeli yüksek bir sektördür. Ülkemizde özellikle Ege bölgesinde kurutulmuş domatesi işleyen çok sayıda fabrika bulunuyor.

Kurutulmuş Domates İşi Veren Firmalar

Eğer tarımla ilgileniyorsanız ve domates üretiyorsanız, ya da büyük miktarlarda domates satın alıp kurutabileceğiniz büyüklükte alanlara sahipseniz kurutulmuş domates işi veren firmalar hazırda bekliyor. Özellikle İzmir’in Torbalı ilçesinde onlarca firma güneşte kurutulmuş domatesleri satın alıp işleyerek doğrudan yurt dışına ihraç ediyor.

kurutulmuş domates

Kurutulmuş Domates Satmak

Basit bir internet araması ile kurutulmuş domates işi veren firmalara kolaylıkla ulaşabilir ve anlaşma yapabilirsiniz. Firmalar, sizden alacakları kurutulmuş domates miktarını bile belirleyip ona göre üretim yapmanızı istiyor. Dolayısıyla ürününüzün elinizde kalması gibi bir durum söz konusu bile değil. Toplanıp ikiye bölünen domatesler 4-5 gün güneşte bekletiliyor ve daha sonra firma gelip ürünleri fabrikalarına götürüyor. Yaklaşık bir ay sonra da bu eşsiz lezzet Avrupa ve ABD’de masaları süslüyor. Özellikle salatalarda, pizzalarda ve meze yapımında çok sık kullanılan kurutulmuş domatesin değeri iç pazarda da daha çok tanınmaya başladı.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Halı Yıkama İşi Yapmak

Kuru Domates Satmak İstiyorum

Büyük yatırımlar yapamıyorsanız, geleneksel yöntemlerle kurutacağınız domateslerinizi iç pazarda da satabilirsiniz. Doğal ürünlere olan talebin arttığı günümüzde çok sayıda kişi internet üzerinden bu tip ürünlerin siparişini veriyor. Siz de kuru domates satmak istiyorum diyorsanız, numune ürünlerinizle şarküteri, restoran ve marketlere götürerek satılmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle bazı restoran zincirleri kurutulmuş domates işi yapanlar için uygundur. Çünkü menülerinde bolca bu ürüne yer veriliyor.

Kuru Domates Üreterek Ne Kadar Para Kazanırım?

15 kilogram domatesten yaklaşık 1 kilogram kuru domates üretilebilir. Bu rakam az gibi görünse de şu an kurutulmuş domates fiyatının 40 TL seviyesine yaklaştığı düşünüldüğünde ne kadar kazançlı olduğu ortadadır. Domatesinizi kendiniz üretemiyor olsanız bile ölü fiyata düştüğünde 1 kg domatesi tarladan 30 kuruşa bile alabilmek mümkün.

Evde kuru domates işi, potansiyeli yüksek, iç ve dış pazarda kolaylıkla pazar bulunabilen bir sektördür. Çok emek gerektiren ancak bol kazanç sağlayan bu iş hem büyük yatırımcıya hem de küçük girişimcilere kazandırıyor.

Bir önceki yazımız olan 2021'de En İyi İş Fikirleri başlıklı makalemizde 2021 yılı karlı iş fikirleri, cep telefonu tamiri kursu ve Çok kazandıran işler hakkında bilgiler verilmektedir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Podcast Yayını Yapmak
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.