Zeytinyağı-Zeytincilik Yapma İş Fikri

20.02.2018
1.561
Zeytinyağı-Zeytincilik Yapma İş Fikri

Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde yetişme özelliği bulunan zeytin, kendisine emek veren herkese hem sağlık hem de mutluluk verir. Mutluluk hem ekonomik anlamda,  hem de insanlara ve doğaya karşı katkı sağlamakla olur. Zaman zaman üreticilerin istediği gibi bir sezon geçirilmese de zeytin ve zeytinyağı işletmeciliği fikrini hayata geçirenler her daim kazanır. Mucizevi bitkilerden birisi olarak kabul edilen zeytin, kendisine değer veren kendisi ile zaman geçiren herkese nankörlük etmez, onu besler, onu mutlu eder.

Eğer zeytincilik yapmak, zeytinyağı üretimi ve ticareti ile ilgilenmek istiyorsanız bu değerli besinin sizleri yarı yolda koymayacağım peşinen kabul edebilirsiniz. Şunu herkesin bilmesinde fayda var; tarımdan anlamayan hiç kimse ne zeytin ne de başka bir ürün üretmek için yola koyulmasın, sonu hüsranla biter. Hele hele toprakla haşır neşir olmayan bir insan zeytincilik iş fikri hakkında bilgi toplayıp hayata geçirmek için masraf yapmasın.

zeytinlik

zeytinyağı üretimi

Zeytin işletmeciliği yapmak için farklı alternatifler mevcuttur. Kısa sürede karlı bir yatırım yapmak isteyenler satılık zeytinlikler ile ilgilenmesi gerekir. Bazı insanlar hem hobi amaçlı hem de bu işi sıfırdan başlayarak ağaçlarını kendi yetiştirmek isteyebilir. O zaman fidanları kendisi dikerek zeytin ve Zeytincilik işletmeciliği için başlangıç yapabilir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Altın Çilek Yetiştirmek

Eğer uzun süre bekleyip zaman kaybetmeyi düşünüyorsanız hazır zeytin ağaçlarının dikili olduğu bir zeytinlik satın alabilirsiniz. Zeytinlik sahibi olduysanız araçlarınızın bakımını yapmanız gerekir. Bunu bilmiyorsanız bölgede bu işleri yapan kişileri bulup onlara budama,  gübreleme, sulama gibi işler hakkında destek alabilirsiniz.

Şimdilerfe modern tarım aletleri sayesinde ağaçlara zarar vermeden zeytinleri toplayabilecek araç gereçler üretildiğini bilmelisiniz. Geçmiş dönemlerde geleneksel olarak yapılan hatlarda ağaçlara büyük zarar veriyordu.  Bu sebeple de yanlış anlayış olan ‘zeytin ağacı bir yıl ürün verir, bir yıl vermez’ şeklindeki inanış ortadan kalkmış oldu.

Zeytin ve zeytinyağı işletmeciliği yapmak gerçekten karlı bir işler. Geçmiş dönemlerde zaman zaman ucuz zeytinyağı satışları olmuştu. Sebebi de malını bilinçsizce elden çıkartmak isteyen üreticiler diyebiliriz. Oysa zeytin ve zeytinyağı çok değerli besin kaynağıdır. Hiçbir zaman üreticisine zarar ettirmez.

zeytinyağı üretimi

Hasat mevsiminde bu işi yapan insanlarla görüşerek yevmiye usulü ya da başka şekillerde ürünlerinizi toplatabilirsiniz. Zeytinyağı elde etmek isterseniz zeytin sıkma fabrikalarına ürünlerinizi verebilirsiniz. Orada kısa süre içerisinde verdiğiniz zeytinler sıkılır, kısa süre içerisinde tonlarca zeytinyağı sahibi olursunuz. Güzel ambalajlar yaparak kendiniz perakende olarak satış yapabileceğiniz gibi toptancılarla da anlaşarak hepsini birden satabilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Anketör Olmak

Zeytinyağı ve zeytin işletmeciliği iş fikri kısa süreli çabuk para kazandıran bir anlayış sahibi insana uygun değildir. Sabırlı, doğayı seven, toprakla ilgilenen, sıcak soğuk demeyen insanların yapabileceği bir uğraştır.

Bu değerli besinin farkına varan zenginler de yavaş yavaş zeytinyağı ve zeytin işletmeciliği konusunda araştırmalar yapmaya başladılar. Kendilerine zeytin üretim yapılan bölgelerde güzel, bakımlı araziler temin edip zeytin işletmeciliği fikrini hayata geçirmek için çalışıyorlar.

Bir önceki yazımız olan 2021'de En İyi İş Fikirleri başlıklı makalemizde 2021 yılı karlı iş fikirleri, cep telefonu tamiri kursu ve Çok kazandıran işler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.