Oto Bakım Merkezi Açmak

31.12.2017
1.447
Oto Bakım Merkezi Açmak

Otomotiv endüstrisinde çok hızlı ve büyük gelişmeler yaşanıyor. Her yıl onlarca yeni model tüketicinin beğenisine sunulurken beraberinde milyarlarca dolarlık yeni pazarlar da oluşturuyor. Son yılların en hızlı büyüyen sektörlerinden olan oto bakım hizmetleri de  bu pazarlarda birisi ve yatırımcılar arasında oto bakım merkezi açmak oldukça popüler.

Sıradan bir oto yıkamacıdan farklı olarak araç bakımı, detaylı temizlik, boya koruma işlemleri, karartılmış cam uygulamaları ve gövde kaplama gibi çok sayıda hizmetin sunulabildiği oto bakım merkezleri, yüksek kar oranlarıyla girişimcileri cezbediyor. Üstelik Türkiye ya da yurt dışı merkezli çok sayıda güçlü firmadan franchising yöntemi ile bayilik alarak daha sağlam ve kararlı bir iş modelini uygulama imkanınız da var.

oto yıkamacı açma maliyeti
Oto Bakım Merkezi Açmak

Oto Bakım Merkezi Açmak İstiyorum

Oto yıkamacı seçeneğinin aksine bakım merkezi açmak biraz daha deneyim ve bilgi gerektiren bir konu. Yıkama işlemini kusursuzlaştırmak için biraz dikkat ve özen yeterlidir. Ancak, oto bakım merkezi açmak istiyorum diyorsanız müşteriyi memnun edebilmek için çok sayıda bileşeni bir araya getirmeniz gerekir. Kaliteli işçilik için iyi personel bulmak işin en zor kısmıdır. Bunun için öncelikle kendinizin oto bakım hizmetleri ile ilgili işlemleri yeterince iyi biliyor olmanız önemli bir avantajdır.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Meyve Sebze Kurutma (Kaklama) İşi Yapmak

Bunun yanında, kullanılan malzemeler yaptığınız işin kalitesini doğrudan etkiler. İşçilik ne kadar iyi olursa olsun malzeme yeterince kaliteli değilse bir şeyler eksik kalacaktır. Benzer şekilde malzeme ne kadar kaliteli olursa olsun işçilik kötüyse emek ve para boşa gidecektir.

Oto Bakım Merkezi Franchising

Pek çok sektörde olduğu gibi bayilik almak arkanızda güçlü bir markanın desteğini hissetmek ve hali hazırda başarılı olmuş bir iş planını uygulamak demektir. Oto bakım merkezi franchising alımı için uyun bir sektördür ve tecrübe eksiklikleriniz firma tarafından verilen eğitimlerle giderilir. Öte yandan her zaman danışıp destek alabileceğiniz uzmanlardan oluşan bir kadro ile işbirliği yaparsınız.

Oto bakım hizmetleri veren ve Türkiye pazarında da faaliyet yürüten çok sayıda büyük marka var. Bunların büyük bir çoğunluğu bayilik veriyor. Bayilik aldığınız takdirde sizi ve işletmenizi koruyarak aynı zamanda kendi markalarını da koruyan firmalar bu sebeple eğitiminize ve iş yerinize büyük önem gösterir. Dolayısıyla yanlış kararlar alma riskiniz daha düşük olacaktır.

SONAX, 3M, Autowax, Autoclub ve Beni Yıka gibi popüler markalarla franchising anlaşması yaparak kendi işinizin başına geçebilirsiniz. İnternette yapacağınız bir araştırma ile oto bakım merkezi franchising veren firmalar ve sözleşme şartları ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Ek İş Olarak Duvar Kağıdı Kaplamak

Oto Bakım Merkezi Açma Maliyeti

Bir miktar yatırım yapmayı gerektiren bu iş için gözden çıkaracağınız miktar belirleyeceğiniz iş modeline, iş yerinin lokasyonuna ve büyüklüğüne göre değişir. Kendi markanızla ve küçük bir başlangıç yaparak yola çıkmak istiyorsanız minimum 20.000-30.000 TL yatırım gücüne sahip olmanız gerekiyor. Oto bakım merkezi açma maliyeti franchising yönteminde ise firmaya göre değişmekle birlikte çok daha yüksek rakamlara ulaşacaktır.

Bir önceki yazımız olan 2021'de En İyi İş Fikirleri başlıklı makalemizde 2021 yılı karlı iş fikirleri, cep telefonu tamiri kursu ve Çok kazandıran işler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.