Ev Hanımlarına Emeklilik Hakkı

02.12.2017
1.298
Ev Hanımlarına Emeklilik Hakkı

Aile bütçesine katkı sunabilmek için ek iş yapmak zorunda kalan ev hanımları için emeklilik fırsatı doğdu. Yasaya göre gelir vergisine tabii olmayan ev hanımları, düşük primlerle isteğe bağlı emeklilik fırsatından yararlanabilecek. Ev hanımlarına emeklilik hakkı milyonlarca kadını ilgilendiriyor.

Sitemizde onlarcasını işlediğimiz evde ek iş yöntemlerinin de dahil olduğu çok sayıda küçük işle ilgilenen ve para kazanma mücadelesinin içerisinde yer alan ev hanımları için sunulan bu fırsat, vergi vermeden sigortalı olmak ve emekliliğe hak kazanmak anlamına geliyor. Ancak bu kazanabilmek için belirlenen bazı kriterler var.

takı tasarımcılığı yapmak

Takı Tasarımcılığı Yapmak

Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları

Bu kaçırılmayacak fırsattan yararlanmak isteyen ev hanımlarının öncelikle herhangi birinin yanında çalışmıyor olması gerekiyor. Yani gelir vergisine tabii olmamak ilk kural. Öte yandan ticari ve tarımsal faaliyette bulunanlar da ne yazık ki haktan yararlanamıyor. Öte yandan 18 yaşını doldurmuş olmak da gerekli.

Fakat, bir şekilde üretim sürecinin içinde de olmak gerekiyor. Ev hanımlarına emeklilik şartları sitemizde de yer alan evde ek iş yöntemi ile para kazananlar için ideal. Öyle ki, evde havlu kenarı yapandan, dantel ve örgü işi yapana; nakış işlerinden hediyelik eşya ya da takı tasarlayana kadar birçok kişi bu fırsattan yararlanabilecek.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Taze Sıkılmış Meyve Suyu Satmak

Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu

Büyük emek veren ve aileleri için her türlü fedakarlığı yapan ev hanımları için sunulan bu fırsattan yararlanabilmek için yapılması gerekenler ise son derece basit. Ev hanımlarına emeklilik başvurusu için öncelikle vergi dairesine gidip Gelir Vergisi Mükellefi olmadığınızın kanıtı olacak belgeyi almanız gerekiyor. Vergi dairesinde “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” formunu doldurup kimlik fotokopinizle birlikte teslim ettiğinizde ev hanımlarına emeklilik başvurusu gerçekleşmiş oluyor.

evde dantel işi

Evde Dantel İşi

Ev Hanımlarına Emeklilik Primi Ne Kadar?

Bu arada ödeyeceğiniz primi de bir anlamda kendiniz belirliyorsunuz. Ev hanımlarına emeklilik primi hesaplanırken, başvuru sahibinin evde yaptığı el işinden kazandığı miktar baz alınıyor. Kişinin beyanının %32’si prim miktarı olarak belirleniyor.

Bağkur kapsamında dsigortalı olarak değerlendirilecek ev hanımları için belirlenen minimum prim miktarı ise 455 TL.

Ev Hanımları Ne Zaman Emekli Olur?

Şartları sağlayan ve primlerini yatıran bir ev hanımı 9.000 gün prim ödeyip, emeklilik içinde 58 yaşını beklemek zorundadır. Öte yandan emekli olmadan önce son 3.5 yılda işçi olarak bir işletmede çalışan ev hanımları 7.200 gün prim ödeyerek emekliliğe hak kazanabilir. 61 yaşına kadar beklerim diyenler ise 5.400 gün üzerinden emekli olabilir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Kentten Köye Dönüşe Koyunlu Teşvik

Bir önceki yazımız olan Evde Kalem Montajı İşinden Para Kazanın başlıklı makalemizde Evde kalem montaj işi, evde kalem montaj işi nasıl yapılır ve evde kalem montaj işi veren firmalar hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.