Evde Sebze Meyve Kurutma İşi

04.12.2017
3.099
Evde Sebze Meyve Kurutma İşi

Atalarımız, mevsimi dışında sebze ve meyve yiyebilmek için buldukları dahiyane yöntemlerden birisi olan  kurutma işlemi günümüzde hala sıklıkla başvurulan bir yöntem. Çok sayıda kişi sebze ve meyvelerini yazın son günlerinde kurutarak kışlık yiyeceklerini hazırlıyor. Bazıları da evde sebze meyve kurutma işi yaparak ek gelir elde ediyor. Örneğin kurutulmuş domates işi ile son yıllarda yüz milyonlarca Euro ihracat geliri elde ediliyor.

Evde Sebze Meyve Kurutmak

Geleneksel kışa hazırlık yöntemlerinden birisi olan kurutma işlemi günümüzde modern makineler aracılığıyla yapılmakta. Endüstriyel boyutta gerçekleşen bu işlem için tonlarca sebze ve meyve üreticiden alınarak dev makinelerde kurutulmaktadır. Ancak, bir şekilde işlenmiş olan bu ürünler, sağlıklı beslenme konusunda dikkatli olan kişiler tarafından tercih edilmemekte. Bu sebeple evde sebze meyve kurutmak ticari bir faaliyete dönüştürülebilir.

kuru meyve satmak

Kuru Meyve Satışı

Tıpkı atalarımızın yaptığı gibi, herhangi bir katkı malzemesi kullanmadan yalnızca güneşin etkisiyle kurutulan sebze ve meyveler günümüzde yüksek fiyatlara alıcı buluyor. Özellikle bazı ürünler için talep çok daha fazla ve pazar bulmak konusunda herhangi bir zorluk yaşanmıyor.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Evde Bebek Ürünleri Hazırlamak

Kuru Meyve-Sebze Satmak

Son yıllarda özellikle kuru meyve sektöründe hızlı bir büyüme söz konusu. Kayısı, üzüm, dut ve erik gibi meyvelerin kurusu zaten uzun yıllardır sofralarımızı süslüyor ancak son yıllarda tropikal meyveler başta olmak üzere, portakal, elma, ayva, armut, vişne gibi çok sayıda meyvenin kurusu da satılmakta. Çocuklarının sağlıklı şekerlemeler yemesini isteyen anne babaların da çok tercih ettiği bu ürünler marketlerde ve kuru yemişçilerde bolca bulunuyor. Kuru meyve-sebze satmak da bu sayede popülerleşti.

Evde Kurutulmuş Meyve Sebze Satmak İstiyorum

Eğer büyük bir işletme kurup çok büyük boyutlarda üretim gerçekleştirmek istiyorsanız ciddi miktarlarda yatırım yapmanız gerekiyor. Ancak, evde kurutulmuş sebze meyve satmak istiyorum diyorsanız sadece kurutma için yetecek bir alana ve meyve sebzeye ihtiyacınız var.

kuru meyve sebze işi

Kuru Meyve Sebze İşi

Her bir meyve ve sebze için kurutma öncesi hazırlık farklılık gösterebilir. Bu sebeple her ürünün kurutulma süreci ile ilgili detaylı araştırma yapın. Kurutma işleminin tamamlanmasının ardından kuruyemişçiler, marketler, şekerlemeciler, aktarlar, kuru sebze ve meyve satan işyerleri ile görüşerek ürünlerinizi pazarlamalısınız. Öte yandan internette organik ürünlerin satışı yapılan sitelere üye olarak sanal mağaza açabilir ve Türkiye’nin her noktasına ürün gönderebilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Tişört Paketleme İşini Herkes Yapabilir

Bir önceki yazımız olan 2021'de En İyi İş Fikirleri başlıklı makalemizde 2021 yılı karlı iş fikirleri, cep telefonu tamiri kursu ve Çok kazandıran işler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.