Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

30.10.2017
1.520
Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

İnsanca bir yaşam sürebilmek için herkesin para kazanma zorunda olduğu ortada. Ancak bu ne yazık ki her zaman kolay olmuyor. Ancak biraz yetenek ve şans ile para kazanabileceğiniz kolay yöntemler mevcut. Stok fotoğraf satarak para kazanmak da bunlardan birisidir. Fotoğraf çekmek saniyelik bir olaydır. Deklanşöre basarsınız ve fotoğraf hazır. Ancak bu işi profesyonelce yapmak istediğinizde ortaya hesaplamanız gereken çok sayıda bileşen var.

Stok Fotoğraf Satmak

İnternetten para kazanma yolları son dönemde özellikle genç nesil arasında son derece popüler. Tıpkı internetin sunduğu çok sayıda avantaj gibi bilgisayar tabanlı işlerin sayısı da çok. Stok fotoğraf satmak da bu yöntemlerden birisi. Eğer doğru fotoğrafları çekmeyi biliyorsanız bu yolla büyük paralar kazanmanız mümkündür.

evde sabun yapma işi

Stok Fotoğrafçılığı Yapmak

İnternet dünyasında fotoğraftan para kazanmak için muhteşem fotoğraflar çekmenize gerek yoktur. Daha çok internet içeriklerinde kullanılabilecek, reklam amacıyla tercih edilebilecek, herhangi bir kişi ya da kurumun reklamını yapmayan ve genel kullanıma uygun fotoğraflar en çok tercih edilenlerdir. Elbette stok fotoğraf satmak için de iyi bir fotoğraf çekebilmenin inceliklerini bilmeniz gerekiyor.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  2. El Kitap Satmak

Stok Fotoğrafçılığı Yapmak

Bu tür fotoğraflar her zaman talep gören ve çok satılan ürünlerdir. Eğer fotoğraflarınızın hızlı ve çok sayıda satılmasını istiyorsanız muhakkak stok fotoğrafçılığı yapmak gerekiyor. Stok fotoğraflara örnek olarak, kış teması için kardan adam, ölüm tehlikesi için kuru kafa ya da çağrı merkezleri için gülümseyen hoş birinin fotoğrafını verebiliriz.

Stok fotoğrafçılığı yapmak için öncelikle çok iyi bir fotoğraf makinesine sahip olmanız gerektiğini belirtmekte fayda var. Çünkü yüksek çözünürlük bu işin en önemli kurallarındandır. Öte yandan yüksek çözünürlükteki fiyatlar daha fazla talep görür ve daha pahalıya satılır.

Stok Fotoğraf Siteleri

Bu işi yapmaya karar verdiğiniz takdirde öncelikle stok fotoğraf sitelerine üye olmanız gerekiyor. İnternetin sunduğu avantajla dünyadaki tüm internet kullanıcılarına ulaşabilmenizi mümkün kılan tanınmış büyük sitelere üye olmanız şansınızı artıracaktır. Bu siteler arasında ShutterStock, Deposit Photos, istockphoto.com, Dreamstime ve Fotolia gibi devler yer alıyor.

Her sitenin birbirinden farklı kurallarla üye kabul ettiğini belirtelim. Bazıları için yalnızca başvuru formunu doldurmak yeterliyken, bazıları için örnek fotoğraflarınızla birlikte talebinizi iletmeniz ve bir sınava tabi tutulmanız mümkün. Üyeliğinizi tamamladıktan sonra stok fotoğraf sitelerine ürünlerinizi yüklemeniz gerekiyor. Bu noktada fotoğraflarınıza uygun, doğru anahtar kelimeleri kullanmak şansınızı artıracaktır. Fotoğraflarınızı yükledikten sonra milyarlarca insanın uğrayabileceği bir fotoğraf mağazanız var demektir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Katalog Satışı Yapmak

Stok Fotoğrafçılığından Ne Kadar Kazanırım?

Fotoğraflarınız size hemen para kazandırmayabilir. Bu işi yapan binlerce rakibiniz olduğunu unutmayın. İşe başladıktan sonra satış trendlerini ve ne tür fotoğrafların daha çok tercih edildiğini öğreneceksiniz. İyi fotoğraf iyi para demektir. Ancak bu işten neredeyse hiç para kazanamayan olduğu gibi, on binlerce Dolar kazanan olduğunu belirtelim.

Kısaca stok fotoğraf satarak para kazanmak beceri, şans ve doğru strateji ile mümkündür. İyi bir fotoğraf makinesi alıp fotoğrafçılık kurslarına katılarak şansınızı deneyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 2021'de En İyi İş Fikirleri başlıklı makalemizde 2021 yılı karlı iş fikirleri, cep telefonu tamiri kursu ve Çok kazandıran işler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.