Konuşurken Para Kazandıran İşler

Konuşurken Para Kazandıran İşler

Gelir elde etmek için her zaman enerji sarf etmeye gerek olmayabilir. Ağzı laf yapan, insanları etkilemesini bilen kişiler konuşarak para kazandıran işleri tercih edebilir. İş hayatında deneyimlerini paylaşmak isteyenler kurumların hizmet içi eğitim seminerlerinde konuşabilir. Elbette spesifik konularda konuşmayı düşünenlerin, gerekli bilgi dağarcığına sahip olması gerekir. Firmalar dönem dönem çalıştırdıkları elemanların hayat tecrübelerinin artmasına yardımcı […]

Gelir elde etmek için her zaman enerji sarf etmeye gerek olmayabilir. Ağzı laf yapan, insanları etkilemesini bilen kişiler konuşarak para kazandıran işleri tercih edebilir. İş hayatında deneyimlerini paylaşmak isteyenler kurumların hizmet içi eğitim seminerlerinde konuşabilir. Elbette spesifik konularda konuşmayı düşünenlerin, gerekli bilgi dağarcığına sahip olması gerekir.

Firmalar dönem dönem çalıştırdıkları elemanların hayat tecrübelerinin artmasına yardımcı olmak amacıyla önemli konuşmacıları davet ediyor. Ülkemizde profesyonel olarak konuşmacı davet etme alışkanlığı her geçen gün çığ gibi büyüyor. Yılda ortalama 6000 civarında konuşmacı davet edilen organizasyonlar yapılıyor. Bu sektörde pazar payının yaklaşık 100 milyon lirayı bulduğu tahmin edilmektedir.  Ülkemizde bu işi yapan konuşmacı sayısı ise 500’ü geçiyor.

Ağzı laf yapanlar kazanıyor

Kurumsal firmalar personelin daha verimli olması için ara ara konuşmacı davet ederek hem moral motivasyonu hem de hayat tecrübesi anlamında kazanımlar elde etmek için bu etkinlikleri planlıyorlar. Konuşarak para kazanmak isteyenlere bazı  durumlarda yurt dışından bile dünya çapında adından söz ettirmiş kişiler davet edilerek konuşturuluyor. Bu insanların aldığı ücret ise 5-10 bin euro civarında olduğunu söylersek ne kadar cazip bir iş olduğunu düşünebilirsiniz.

BUNA DA BAKMADAN GEÇME!  Milyarderlerin Çocuklarına Yeni Yatırımı: Çince Öğrenmek
Konuşmacılara popüler konular

Bu sektör hızlı bir şekilde büyümektedir. Konuşmacı ajansları dünyanın önemli ülkelerinde profesyonel olarak bu meslekten faydalanacak olan kişilere eğitim vermektedir. Dünyada hızlı bir gelişme gösteren konuşmacı piyasası için durum böyleyken Türkiye’de maalesef bu konuda kendini yetiştirmiş profesyonel konuşmacılar bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azdır.

Türkiye’de konuşurken para kazandıran işler grubunda yer alan kişiler tur rehberleri, müşteri hizmetleri personeli, çağrı merkezi personeli, tıbbi mümessiller, pazarlamacılar akla gelmektedir. Profesyonel olarak topluluk karşısında konuşarak para kazanmak çok tercih edilmemektedir.  Aslında yapmak isteyen mutlaka vardır ancak hem toplumsal yetişme tarzımız hem de liderlik vasıflarını farkına varamayan insanlar bu konuda gerekli medeni cesareti kendinde bulamıyor.

Konuşmacı olarak para kazanmayı hedeflerine koymak isteyen gençlerin bilmesi gereken en önemli hususlardan birisi şudur: Bir konuşmacı tıpkı bir yazar gibi kendini bir konuya odaklaması gerekmektedir. Yani konuda uzman olmanın önemli bir akşama olduğu unutulmamalıdır. Konuşmacı olacak kişi güncel konuları da takip etmeli, konuşmalarını aktüel konularla bütünleştirmelidir. Yani her daim bir gazeteci gibi araştırma yapmalı ve teknolojide en iyi şekilde kullanabilmelidir.

BUNA DA BAKMADAN GEÇME!  2018 Yılının Trend İş Fikirleri

Örneğin son yıllarda herkesin diline doladığı veri madenciliği yani Bitcoin alanında gerekli bilgi birikimini edinmiş, artılarını eksilerini kendilerini dinleyen kişilere etkili bir şekilde aktarması gerekir. Teknik boyutları olmasa bile psikolojik ve sosyal açıdan kripto paranın artıları, eksileri, geleceği hakkında yönlendirme yapabilmelidir.

Bilgiye  çok kolay ulaşabildiğimizi sanıyoruz. Konuşmacıyı kimsenin dinleyeceğini de pek zannetmiyoruz gibi gelse de gerçek bilgi çok değerli olduğunu unutmamak gerekir.

Gerçek hayat hikayelerinden yola çıkarak ilham veren ders niteliğinde yapılan konuşmalar mutlaka para kazandırır. Kurumsal firmalar başta sağlıklı yaşam, kişisel dönüşüm, dijital dönüşüm, İmaj yönetimi ve makro ekonomi konuları olmak üzere çok kalabalık olmasa bile 20 30 kişilik gruplara ile konuşmacı davet etmektedir.

Konuşurken para kazandıran işler artık ne pazarlamacılık ne tur rehberliği ne de çağrı merkezi elemanı değildir. Profesyonel olarak popüler olmuş konuşmacılar saati yerine göre 5-6 bin TL’ye konuşurken, 50.000 TL’yi olan tarifeler bile olabiliyor. Konuşmacılar için popüler konular neler mi?

En çok konuşulan konular ise;

BUNA DA BAKMADAN GEÇME!  Kentten Köye Dönüşe Koyunlu Teşvik

Liderlik

Satış teknikleri

Başarısızlık

Takım motivasyonu

Finans

Ekonomi

Yatırım

Kripto paralar

Lider beyini

İnovasyon

Yenilenme

Oyun kazanma stratejileri

Mizahın iletişimdeki yeri

Bilim

Eğitim

Teknoloji

Mutlu beyin

Yeni insan

Fütürizm

Çalışan anne

Nostalji

Müzik

Network Marketing

Tasarım

Mutfak sanatı

Girişimcilik

Çok para kazandıran ve fazla efor sarf etmeden oturduğumuz yerden konuşarak para kazanmak için bir meslek seçmek isterseniz hemen kollarımızı sıvayın. Önce kendinize uygun bir üslup seçim. Konuşmalarınızı  espriler ile süsleyin.  Sakın ola ki başka konuşmacıları taklit etmeye çalışmayın! Konuşurken para kazanayıp, iş yapayım derken rezil olmayın!

Bir önceki yazımız olan Ek İş Olarak Duvar Kağıdı Kaplamak başlıklı makalemizde dönemsel part time ekiş, duvar kağıdı işçisi ve duvar kağıdı kaplama işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?