Yeryüzünün Gördüğü En Büyük 10 Girişimci

05.06.2018
932
Yeryüzünün Gördüğü En Büyük 10 Girişimci

Küçük bir başlangıç yaparak büyümek isteyen girişimcilerin mutlaka yüzleşmesi gereken bir gerçek var. Ne yazık ki bu tür girişimcilik örneklerinin önemli bir kısmı başarısızlıkla sonuçlanmakta. Fakat bu yazıda tam tersini ele alacağız. Yalnızca küçük işlerini büyütmeyi başarmakla kalmayıp, aynı zamanda dev imparatorluklar yaratan en büyük 10 girişimciyi yakından tanıyacağız.

John D. Rockefeller

rockefeller

Tarihin gördüğü en zengin adamdan söz ediyoruz. Standard Oil Company şirketini bir dünya devine dönüştürmeyi başaran Rockefeller, petrolün fiyatını düşürerek insanların günlük yaşamlarında kullanabileceği bir ürüne dönüştürdü. Ölümünün üzerinden 70 yıl geçmesine rağmen petrol baronundan milyardere dönüşen Rockefeller Wall Street’in en önemli figürlerinden birisi olmayı sürdürüyor.

Andrew Carnegie

andrew carnegie

Verimlilik tutkunu olan Andrew Carnegie çelik denilince ilk akla gelen isimdir. Demir çelik üretimiyle bir tekele dönüşen İskoç asıllı bir Amerikalı olan Carnegie, imparatorluğunu kurmadan önce bir dokuma fabrikasında bobinciydi. 14 yaşında telgraf memuru oldu. Daha sonra bir demir yolu müdürünün özel sekreterliğini yaptı. Burada kurduğu ilişkilerini çok iyi kullanan Carnegie Amerika’nın inşasında çeliğin çok önemli olacağını kavradı ve kurduğu şirket girişimcilik örnekleri arasında parmakla gösterilmekte.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Özel Direksiyon Dersi Vermek

Thomas Edison

Thomas Edison

Edison’un zeki bir insan olduğuna şüphe yok. Ancak bu kanıya varmamızda onun icatlarından çok girişimcilik konusundaki içgüdülerinin ve bunları hayata geçirme konusunda gösterdiği başarının sebep olduğunu belirtmeliyiz. Yenilikçiliği araştırma ve geliştirme kabiliyeti ile harmanlayan Edison, ABD’de kullanılan elektriğin büyük çoğunluğunun kaynağı konumundaydı. Çok sayıda hizmeti dev şirketlere satma konusunda hiç zorlanmayan bu dahi aynı zamanda General Electric’in kurucusudur.

Henry Ford

henry ford

Ford otomobili icat etmemiştir. Üstelik otomobiller üzerinde çalışan birisi olmasına rağmen bu konuda en iyiler arasında da değildi. Ancak, yarattığı üretim tekniği ve yenilikçi modeller sayesinde akıl almaz sayılarda otomobil üretmiş ve motorlu araçları zenginlere özgü bir lüks olmaktan çıkarmıştı. Ford sayesinde düşük gelir grubundaki kişiler bile otomobil sahibi olabildi. Her seferinde daha ucuzunu ve daha iyisini üretmeyi hedefleyen Henry Ford, en büyük 10 girişimci arasında yer almayı kesinlikle hak ediyor.

Charles Merril

charles merrill

Orta sınıfı finans dünyasına dahil eden adam olarak tanınan Charles Merril zor zamanları fırsata çevirmeyi başarmıştı. 1929 yılındaki büyük ekonomik buhran sırasında halk hisse senetlerinden ve hatta tüm finansal hamlelerden kaçarken, insanlara yüksek komisyon vadederek para hacmini artırdı. Kurduğu inşaat, gayrimenkul ve kereste şirketleri büyük başarı yakaladı. Yenilikçi teknikler ile borsaya yeni bir soluk getirdi.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Evde Ponpon İşi

En başarılı 10 girişimci yazısının devamı için tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan Firmalara Gizli Müşteri Olmak başlıklı makalemizde Gizli Müşteri Başvuru, Gizli Müşteri Olarak Para Kazanmak ve Gizli Müşteri Olmak İstiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.