Hikaye Fotoğrafçılığı Yapmak

13.12.2017
990
Hikaye Fotoğrafçılığı Yapmak

Dünya üzerinde her gün milyarlarca fotoğraf çekiliyor. Ancak doğru açı ve ışıkla, doğru anda çekilmiş bir fotoğraf uzmanlık gerektiriyor. İster profesyonel ister amatör fotoğrafçı olun belki de en keyifli uğraşlardan birisiyle meşgulsünüz demektir. Peki bu hobinizden gelir elde etmeyi hiç düşündünüz mü?

Daha önce internetten para kazanma yolları arasında yer alan stok fotoğraf çekip satmakla ilgili bir yazımızı yayımlamıştık. Kaliteli stok fotoğraflar ile her yıl on binlerce lira kazanan fotoğraf tutkunları var. Bununla birlikte son yıllarda çok popülerleşen hikaye fotoğrafçılığı yapmak da diğer bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Hikaye Fotoğrafçılığı

Özellikle düğün ve doğum fotoğrafı çekenlerin sıklıkla başvurduğu bu yöntemde çekilecek fotoğraflar için bir tema belirlenir v bu tema üzerinden müşterilerin taleplerine uygun açık ya da kapalı alanlarda çekimler gerçekleştirilir. Hikaye fotoğrafçılığı, klasik stüdyo fotoğrafçılığından farklı olarak zaman alan ve müşteri ile yakın ilişkiler kurmayı gerektiren bir iştir.

düğün fotoğrafçısı olmak

Hikaye Fotoğrafçılığı Yapmak

Örneğin hikaye fotoğrafçısı olduğunuz bir müşterinizin düğün gününde sabahtan akşama dek çiftle birlikte olarak, albümde yer alması gereken her fotoğrafı doğru anda ve ve şekide çekmeniz gerekiyor. Bu yetenek ve tecrübe gerektiren bir iştir. Sadece bununla da sınırlı değil. Düğün öncesi hazırlıklar, örneğin gelinlik provaları gibi süreçlerde de çekimler yapmanız istenebilir. Böylece bu birlikteliğin kutlanacağı günü tüm detaylarıyla ve fotoğraflar kullanarak hikayelemiş olursunuz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Netflix İçeriklerini İzle Para Kazan

Hikaye Fotoğrafçılığı Fiyatı

Bu işi yaparak çok para kazanan birçok fotoğrafçı var. Yaptığınız işte iyi olduğunuz sürece kısa sürede tanınacak ve potansiyel müşterileriniz size ulaşacaktır. Bugün bir düğünün hikaye fotoğrafçılığı için ortalama 3.000-5.000 TL arasında değişen rakamlar talep ediliyor.

Siz de bu sektörden payınızı almak istiyorsanız öncelikle fotoğrafçılık eğitimi almanız şart. Özel kurslara katılabileceğiniz gibi, belediyelerin ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Halk Eğitim Merkezleri’nin düzenlediği kurslarda kendinizi geliştirebilir ve fotoğrafçılığın püf noktalarını öğrenebilirsiniz. Bundan sonrası kendinizi geliştirmek ve yaratıcı olmakla ilgili.

Hikaye fotoğrafçılığı yapmak yorucu ve zorlu bir iş olduğu kadar keyiflidir de. İnsanların en mutlu anlarını paylaşıp, fotoğraflarınızla ölümsüzleştirmek paha biçilemez bir deneyimdir. Bir de bundan para kazandığınızı düşünün.

Bir önceki yazımız olan 2021'de En İyi İş Fikirleri başlıklı makalemizde 2021 yılı karlı iş fikirleri, cep telefonu tamiri kursu ve Çok kazandıran işler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.