Domates Kurutma İşi Hem Kârlı Hem Sağlıklı

05.05.2021
173
Domates Kurutma İşi Hem Kârlı Hem Sağlıklı

Bugün, farklı bir damak tadı ile dikkatimizi çeken ve yemek kültürünün öncü illerinin vazgeçilmez yiyeceği olan kurutulmuş domates işini vitrine taşıdık. Domates kurutma işi nasıl yapılır en güzel şekilde gündeme taşıdık. Ülkemizde son zamanlarda organik ürünlere yönelen insanlar kurutulmuş domateslere de farklı bir gözle bakmaktadır. Bu açıdan bakıldığı zaman domates kurutmak oldukça ilgi görmektedir. Hele hele kış mevsiminde domatesin fiyatı fahiş fiyatlara ulaşmasına rağmen lezzetinden eser kalmamış, sadece adı kullanılan domates insanın yemek hissini de köreltiyor. Kurutulmuş domatesin faydaları bilinse kimse sera ürünlerine kimse bakmaz.

Domates Kurutma İşi Neden Gözde

Yemek denilince dünyada Türkiye, Türkiye’de hemen Güney İllerimiz Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay, Adana…) ilk sırada yer alır. Kendilerine özgü yemek çeşitleriyle herkesin damak tadına hitap etmesini bilen Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Mardin kurutulmuş domates sayesinde zengin mutfakları sahiptir.  Gaziantep ve Şanlıurfa’da kurutulmuş domates mutfakların baş tacıdır.

Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde geçmiş dönemlerde domates kurutulurdu. Maalesef üzülerek söylemek gerekirse organik, doğal yollardan üretilen domateslerimizin neredeyse kayboldu diyebiliriz. Mis gibi kokan pembe ekşimsi domatesler sadece orta kuşak ve ileri yaştaki insanların belleğinde kaldı. Yeni nesil zaten domates pek sevmez. Ancak domatesin gerçek tadını bilen insanlar Anadolu’nun kendine özgü yayvan oval mis gibi kokan ince kabuklu domateslerini özlüyor.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Organik Ürün Satışı Yapmak

Yaz mevsiminde bol bol üreten insanlar kış mevsiminde de domates ihtiyacını gidermek amacıyla kurutmalık olarak bir kenara koyar. Ayrıca bütün illerimizde geçmiş dönemdeki insanlar domates kurusu ile yemek tadının öğrenirdi. Kurutulmuş domates faydaları saymakla bitmez. Günümüzde ise durum tam bir trajediye dönüşmüş vaziyette.

kurutulmuş domates
Domates Kurutma İşi

Velhasıl mis gibi hormonsuz, ilaçsız kurutulmuş domateslerden yiyor. Ancak büyük şehirlerde yaşayan insanlar bu damak tadından mahrum olarak yetişiyor. Marketlerde, manavlarda kocaman kıpkırmızı var rengarenk, ancak içinde zerre kadar tadı olmayan domateslerle vakit geçiriyor.

Domates kurutma işi nasıl yapılır

Geçmişe bir yolculuk değil, günümüze damga vurmak adına domates kurutarak para kazanma fikrinden faydalanabilirsiniz. Şimdiki domatesler ilaçlı, hormonlu, serada yetişen, güneş görmeyen, tadı tuzu olmayan sadece görüntüsü olan genetiği ile oynanmış bir ikon biçiminde karşımıza çıkmıyor. Oysa Anadolu’nun domatese verdiği değer bu muydu?

Gerçek domates sevdalıları, domates kültürün hala devam ettiriyor. Bolca tarlada üretilen domateslerden kurutarak kışın kızartma yapıyor, yoğurtlama yapıyor, salatasına koyuyor, yağda kavuruyor… Kurutulmuş domates satışı bu bakımdan önemli..  Eğer imkanınız varsa kendi domatesinizi kendinizi yetiştirin.  Kurutun, tuzlayıp satışa hazır hale getirin. Kimse bu organik mis gibi kurutulmuş domateslere “Hayır” diyemez.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Bionluk Sitesi İle Para Kazanmak

Domates Kurutma İşinden Nasıl Kar Yapılır

Kuruttuğunuz domateslerden hem sizin, hem de gerçek domates lezzetinden uzak olan insanların ihtiyacı var. Amacınıza ulaşmak için önce bir plan yapın. Bu planı da adım adım uygulayın. Çok fazla masraf getireceğini düşünmüyoruz. Kurutulmuş domates satışfikrine sıcak baksın, sofralarımız tatlansın.

Kendi tarlanız varsa kendimiz ekip dikip, yetiştirip kurutabilirsiniz. Ancak böyle bir imkanınız yoksa yaz mevsiminde tarlada üretilmiş domateslerden bolca satın alarak geniş bir alanda temiz bir ortamda dilim dilim doğrayarak domates kurutup para kazanma fikrini hayata geçirebilirsiniz. Domates kurutma işi hem bol kazançlı hem güzel bir uğraş, en önemlisi de geleneksel yöntemle sağlıklı bir mutfağa dönüş demektir.

Bir önceki yazımız olan Evde Cam Boyama İşi başlıklı makalemizde Cam boyama işi nasıl yapılır, Cam boyama işi veren firmalar ve Cam boyamasında kullanılan teknikler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.