Cadde-Sokak Mağazacılığına Dönüş Başladı

18.02.2018
1.449
Cadde-Sokak Mağazacılığına Dönüş Başladı

Hem tüketiciler hem de mağaza işletmeciliği düşünen yatırımcılar açısından bakınca sokak mağazacılığı oldukça cazip gibi görünüyor. Reklamlarda da dikkatinizi çekmeye başlamıştır,  alışveriş mağaza zincirleri her sokakta, her caddede yerlerini almış durumdadır. Bu kadar çok mağaza neden alışveriş merkezlerinde değil de cadde ve sokaklar üzerinde hizmet vermeyi tercih etmektedir?

Yapılan araştırmalarda AVM’lerdeki yüksek kira maliyetleri ve tüketicinin hizmeti çok yakından almak istemesi sokak mağazacılığı anlayışını geliştirmektedir.

Sokak Mağazacılığına Dönüşün Sebepleri

Alışveriş merkezleri açılması ile bütün dükkan ve gıda marketi zincirleri buralardan önemli köşeleri tutmuştu. Ancak zaman içerisinde buralar  hem dükkan kira maliyetleri hem de terör korkusu ile cazibesini yitirmeye başladı. Bunun yerine alışveriş merkezlerinden, kalabalıktan, tüketiciler kendilerine yakın olan yerdeki dükkan ve mağazaları tercih etmeye başladı.

cadde sokak magaza

Cadde-Sokak Mağazacılığı

Sokak mağazacılığına yönelen sadece market zincirleri değil elbette. Diğer aklınıza gelebilecek her türlü firma ve marka sokakların önemli köşe başlarında yer tutarak marka değerlerini tanıtmak için çaba harcamaya başladılar.

Sizin de dikkatinizden kaçmıyordur, önemli marka ve firmalar büyük caddelerde ya da orta ölçekli sokaklarda dükkan açarak müşterilerinin yakından hizmet almasına olanak tanımaktadırlar. Öncesinde alışveriş merkezlerinde zaman geçirmek,  bütün mağazaları bir arada bulmak isteyen tüketiciler farklı sebepler ortaya çıkınca alışveriş anlayışını da değiştirdi. Bu bağlamda AVM’lerdeki kalabalık, gürültü, trafik yoğunluğu, terör korkusu gibi sebepler en yakındaki mağaza ve dükkanlara yönelmesine etken teşkil etti.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Baskıyı Başarıya Dönüştürün

Cadde-Sokak mağazacılığı, saydığımız etkenler ve AVM’lerdeki kira giderlerinin yüksek olması sebebiyle sokağa taşınmaya başladı. Yatırım yapmayı planlayan kişiler bayilik sisteminden faydalanıp dükkan açmayı tercih ediyor.  Daha çok alışveriş merkezlerinde görmeye alışık olduğumuz giyim mağazaları, perakende zincirleri ve diğer bütün ünlü markalar sokaklardan uygun fiyata köşebaşı dükkanlar açarak tüketicilerine hizmet etmeye başladılar. Tüketicinin de bu durum dikkatimden kaçmamaya başladı. Çünkü hem hizmet açısından hem de mağazacılık maliyetleri açısından istatistikler değerlendirildiğinde sokak mağazacılığı daha karlı olarak dikkat çekmeye başladı.

Girişimci bir yapıya sahip olan insanlar sürekli gelir gider dengesini hesap etmek zorundadır. İster bayilik veren firmalar olsun,  ister franchising ödeyerek bayilik sisteminden faydalanan kişiler olsun bu durumu en iyi şekilde araştırmaktadır. Cadde ve sokak mağazacılığı şimdilik yoğun ilgi görmeye başlamıştır ancak şartlar gelecekti değişebilir. O zaman farklı konsept ve ticaret anlayışla yeni sistemler ortaya çıkabilir. Şimdilik en mantıklı ve en çok kazandıran anlayış kapalı alanlarda değil de vatandaşın rahat hizmet alabileceği cadde ve sokak mağazacılığı olduğunu söyleyebiliriz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Prova Mankenliği Yapmak

Bir önceki yazımız olan Kentten Köye Dönüşe Koyunlu Teşvik başlıklı makalemizde 300 baş koyun ve asgari ücret, 300 baş koyun ve asgari ücret projesi ve Köye dönen insanlara 300 koyun projesi hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.