Sezonluk İş; Cankurtaran Olmak

03.06.2018
860
Sezonluk İş; Cankurtaran Olmak

Bazı meslekler vardır ki doğrudan insan hayatı ile ilgilidir ve büyük önem taşır. Cankurtaran olmak bunlardan birisidir. Yaz sıcaklarının başlamasıyla milyonlarca kişinin akın ettiği plajlarda ve havuzlarda çalışan cankurtaranlar her gün yaşam kurtarıyor. Peki, cankurtaran olmak için ne yapmak gerekiyor?

Plajlarda ve havuzlarda çalışan cankurtaranlar plajda bulunan kişileri tehlikelere karşı uyarır, boğulma tehlikesi geçiren ya da geçirme ihtimali olan kişilere müdahale eder ve gerektiği takdirde ilk yardımda bulunur. Bu kadar hayati görevleri yerine getirmesi gereken cankurtaranların sıkı bir eğitimden geçmesi gerekiyor.

plajda para kazanmak
Cankurtaran Olmak

Cankurtaran Olma Şartları

Otellerde ya da plajlarda yazın gelmesiyle birlikte cankurtaranlara olan ihtiyaç artıyor. Bu sebeple cankurtaran olma şartları bu meslekle ilgili bilgi almak isteyenlerin en çok merak ettiği konu. Ancak öncelikle belirtmek isteriz ki bu mesleğin kendi içinde gruplara ayrılmıştır. Bronz, gümüş ve altın cankurtaranlık. Bronz cankurtaranlık havuzlarda çalışabilmek için yeterlidir. Ancak müdahale alanınızı deniz, göl ve yapay su alanlarının kıyıları şeklinde genişletmek istiyorsanız gümüş cankurtaran olmak zorundasınız. Eğer açık denizleri de yetki alanınıza eklemek isterseniz altın cankurtaran belgesine sahip olmanız gerekiyor. Tüm bu aşamalara ulaşabilmek için cankurtaranlık kursuna katılmanız ve kademe kademe yükselmeniz gerekir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Sokak Satıcılığı Yapmak

Cankurtaran Olma Yaşı

Kısaca sınıflandırmalara değindikten sonra artık cankurtaran olma şartlarına geçebiliriz:

Öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. En az ilkokul mezunu olduğunuzu belgelemelisiniz ve cankurtaran olmanızı engelleyecek herhangi bir sağlık sorunu taşımadığınıza dair beyan belgesini imzalamalısınız.

cankurtaran
Cankurtaran Olmak İçin

Cankurtaranlık Belgesi Nasıl Alınır

Eğer yukarıdaki şartları taşıyorsanız Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu tarafından yetkilendirilmiş kurslara başvurarak kurslara katılmanız ve başarıyla tamamlamanız gerekmektedir. Bazı spor kulüpleri de bu kursu vermektedir. Kursun ardından alacağınız cankurtaranlık belgesi ile mesleğe adımınızı atabilirsiniz. Öte yandan üniversitelerin cankurtaranlık bölümlerinden mezun olmak da yeterli olacaktır.

Cankurtaran olmak için ne yapmak gerekiyor artık biliyorsunuz. Yazın para kazanma yolları arayanlar sezonu verimli bir şekilde geçirmek isteyenler için cankurtaran olma şartlarını yerine getirmeniz ve cankurtaranlık kursuna katılmanız yeterli.

Bir önceki yazımız olan Vlogger Ol, İzlendikçe Para Kazan! başlıklı makalemizde İyi bir vlogger olmak, Nasıl Vlogger Olunur? ve Vlog anlamı hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.