Evde Saksıda-Şişede Domates Yetiştirmek

16.03.2018
1.616
Evde Saksıda-Şişede Domates Yetiştirmek

Hadi yaz mevsiminde neyse de kışın pazardan domates alıp yemek intihara teşebbüs etmek gibi düşünülmektedir. Peki kışın canımız domates isteyince ne yiyeceğiz? Bu sorunun çözüm yolu da sandığınız kadar zor değil. Saksıda ya da şişede domates yetiştiriciliği yapmak pekala mümkün. Hem de sevginizi katarakt organik domates yiyebilirsiniz.

Zayıflamak isteyen insanların domates suyu küründen faydalanmak için organik domates ihtiyacı olmaktadır. Bu ihtiyacın giderilmesi için kendi çabalarınızla evinizde saksıda domates yetiştirmek güzel bir fikir değil mi? Hayata geçirmek de çok zor olmasa gerek. Biz saksıda ya da şişede diye başlık attık ama eğer bahçeniz, tarlanız, balkonunuz domates yetiştirmek için müsaitse buralarda da aynı yöntemlerle organik domates sahibi olabilirsiniz.

Saksıda Domates

Şişede domates yetiştirme fikri

Organik domates yetiştirmek istiyorum

Bu imkanı tanıyan firmalar mevcuttur. Ülkemizin kendine özgü pembe, kırmızı domates tohumları temin eden firmalar ile iletişim kurmanız halinde sizlere gerekli toprak ve saksılar gönderirler. Böylece yerli domates üretimi sayesinde sadece yaz mevsiminde değil, kışın da mis gibi kokan domatesler soframızı süsleyebilir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Fason Ek İş mi Arıyorsunuz?

Evde saksıda şişede domates yetiştirmek isteyenlerin yapacağı basit usûlleri şu şekilde sıralamak istiyoruz. Saksıya diktiğiniz fideleri çok sık olmamak şartıyla sulayın. Saksının üst bölgesini file geçirerek korunaklı hale getirin. Böceklerden ve dış etkenlerden domates fidanı korumuş olursunuz. Saksıda yetişen domatesin besin ihtiyacını gidermesi için sulamanız gerekir. Bunun için suya geçiş yolu imkanı tanımak gerekir. Suyun toprakta yavaş yavaş emilmesi için saksının alt tarafına çakıl taşları yerleştirebilirsiniz. Saksının en alt bölümüne suyun topraktaki besini taşımaması için ince gözenekli file yerleştirebilirsiniz.

Saksıda büyüttüğünüz domates dallarından keserek başka saksılarda ya da şişelerde domates üretimini çoğaltabilirsiniz. Kendi ürettiğiniz domateslerin çekirdeklerini gelecek yıllarda kullanmak için saklamamız gerekir. Bunu yaparken de çekirdeklerin iyice temizlenmesi ve kuru bir ortamda saklanması gerekir. Kendi imkanlarınızla domates yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız elbette toprağa birazcık organik gübre eklemeniz gerekir.

Domates fidelerini hızlı bir şekilde büyütecek ve lezzet katacak en doğal gübreyi kuşların ürettiğini hatırlatalım. Çünkü kanatlı hayvanlar idrar ile gübrelerini birbirine karıştırmaz. Dolayısıyla katı dışkıların bitkilerin çok sevdiği bir besin kaynağı olduğunu unutmayalım. Çünkü içinde bol miktarda azot içerir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Evde Organik Oyuncak Yaparak Para Kazanmak

Şişede domates yetiştirme fikri

Saksıyla, toprakla uğraşmak istemeyenler pet şişelerde bu işlemi rahatlıkla yerine getirebilir. Şişelerin fazla yer kaplamayacak. Yanı böylece evinizin her köşesinde domates yetiştiriciliği yapabileceğinizi bilmelisiniz. Şişede domates yetiştirmek istiyorsanız fazla bir işlem yapmanıza gerek yok. Şişenin kapağını domates dallarının geçeceği şekilde gelebilirsiniz ya da hiç kapak koymadan da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Yukarıda söylediğimiz gibi yetişkin lezzetli domates dallarından keserek şişelerin içine yerleştirebilirsiniz. Şişenin içine biraz çakıltaşı, biraz kum eklerseniz tohumların nemli kalmasını sağlarsınız. Eğer kendi tohumlarınızla şişede domates üretmek isterseniz doğrudan şişenin içine tohumları bırakabilirsiniz. Birkaç gün içinde tohumlar filizlenecektir.

Pazarlarda ‘arı domates’ diye bağıran satıcıları duymuşsunuzdur. Bunun manası, domateslerin çiçek aşamasında iken arı tarafından döllenmesidir. Siz de bu işlemi kendiniz yapmanız şarttır.  Aksi halde domatesleriniz ürün vermez. Peki bu işlemi nasıl telafi edeceksiniz? Evinizde şişede domates yetiştirme işlemi yaptığınız için polen taşımaya yardımcı olmanız gerekecek. Bir fırça veya parmaklarınızla bitkinin farklı yerlerine dokunarak üremeye yardımcı olmanızı şart.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  YouTube Kanalı Açarak Para Kazanmak

Doğal Anadolu domatesi yetiştirmek isterseniz haliyle toprakta gübre ile yetişen domates tercih etmelisiniz. Bu da balkonda veya saksıda toprak içinde üretilen domatesler olduğunu bilmelisiniz. Suda  şişe içinde domates yetiştirmek elbette doğal yollardan yapılıyor ancak yeterli besin takviyesi alması pek mümkün görünmüyor. Her  şeye rağmen şişede domates yetiştirmek mümkündür.

Bir önceki yazımız olan 2021'de En İyi İş Fikirleri başlıklı makalemizde 2021 yılı karlı iş fikirleri, cep telefonu tamiri kursu ve Çok kazandıran işler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.