Yurtdışında Çalışmak İstiyorum Ne Yapmalıyım

17.06.2022
96
Yurtdışında Çalışmak İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel nedenlerden veya geçim sıkıntısı kaynaklı olarak yaşadığınız ülkeyi terk edip yurtdışında çalışmak istiyorsanız ve ne yapılması gerektiğini öğrenmek için çabalıyorsanız size vereceğiniz ipuçları ile süreci kolaylaştırabilirsiniz.

Öncelikle gideceğiniz çalışabileceğiniz para kazanabileceğiniz ülkeyi araştırmak, nihayetinde buraya taşınmak gerekiyor.

İkincisi ise yurt dışında çalışmayı düşündüğünüz ülkedeki bir işverenler veya işletme ile görüşme yapıp anlaşmaya varılmalıdır. Bu durum sizin işinizi kolaylaştıracak gittiğiniz zaman iş aramak gibi bir derdiniz olmayacaktır. Çünkü bu durum sizin yurtdışına gidip iş yapmanızı çok kolaylaştıracaktır. Çünkü anlaştığınız firma size belge gönderecek bu belgelerle birlikte çalışmayı düşündüğünüz ülkenin konsolosluğuna giderek yurt dışına çıkışınız kolaylaşacaktır.

Yurtdışında çalışmak için önemli bir prosedür de ilgili ülkenin ulusal vizesini pasaporta işletmektir.

Bahsettiğimiz prosedür yasal yollarla yurt dışına çıkıp çalışmak ve para kazanmak isteyenler için geçerli yollardır. Diğer gayri resmi işlemler gidenleri sıkıntıya sokabilir.

Yurtdışında çalışma metodları

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemler haricinde yurt dışında çalışmak için staj yapma alternatifi de yer almaktadır. Üstelik yurt dışına çıkarak staj yapmanın gelecekte kariyer açısından da önemli bir deneyim olacağı göz ardı edilmemelidir. Lisans öğrencisi ya da yüksek lisans öğrencileri çeşitli platformlarda eğitim durumuna uygun staj imkanlarından faydalanabilirler.

Yurt dışında çalışmak için hangi belgeler gerekmektedir?

  • Tarihi geçmemiş pasaport
  • Uluslararası geçerliliği olan sağlık raporu
  • Denkliği onaylanmış mezuniyet belgesi ya da uzmanlık belgesi
  • Erkek vatandaşlar için askerlik durum belgesi
  • 0turum izin belgesi
  • Çalışma izni
SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  AVM'de Stand Açmak

İnsanlar neden yurt dışında çalışmak isterler

Farklı sebepler insanların yurt dışında çalışmasını mecburi kılabilir. Bunların başında hiç kuşkusuz daha rahat bir hayat kurma düşüncesidir. Çok para kazanmak insan onuruna yakışır çalışma şartlarını değerlendirmek kuralların hüküm sürdüğü hayat standardını benimsemek çocuklarının geleceğinin endişesini taşımak gibi sebepler öne çıkmaktadır.

Yurtdışında çalışmak için nereye başvurulur

Yurt dışında çalışmak istiyorum ne yapmayım diye harıl harıl araştırmaya başlayanların ilk akıllarına gelen soru doğal olarak nasıl ve nereden iş bulacaklarıdır. Aracılık yapan firmalar olduğu gibi yurt dışı iş ilanları aracılığı ile de kendinize uygun bir yurt dışı iş imkanı yakalanabilir. Arama motorlarında yurt dışı iş ilanları taratılarak karşınıza çıkacak olan iş ilanları incelenip uygun olanlara başvuru yapılabilir.

yurtdisi
Yurtdışında Çalışmak İstiyorum

Yurtdışında Çalışmanın Avantajları

Türkiye ekonomisi sürekli sos verdiği için gençler yurt dışında çalışmak istiyorum diye yüksek sesle konuşmaya başladılar. Yurt dışında iş imkanları nelerdir, hangi mesleklere ihtiyaç var, yurt dışında iş imkanı sağlayan şirketler hangileridir araştırmaya koyuldular.

Biz de yabancı ülkede çalışmak, mutlu olmak isteyen gençlere bazı önerilerde bulunacağız.  Uygun olanları değerlendirip çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz. Çalışmak için iki farklı anlayış öne çıkmaktadır. Eğitim amaçlı yurt dışına giderek kendini geliştirmek oralarda para kazanmak.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  İşte Geleceğin Meslekleri

İkinci anlayışı ise kısa süreli vasıfsız eleman olarak yabancı ülkede çalışarak çok para kazanıp Türkiye’ye geri dönmek. Sizler bu iki şıktan sizlere uyan bölümünü tercih etmelisiniz.

Birincisi eğitim amaçlı yurtdışında kalmak, çalışmak. İleriye dönük hedefleriniz gerçekleştirmek istiyorsanız bu işi enine boyuna araştırmanızda fayda var. Çünkü bu yöntem oldukça farklı bileşenleri bünyesinde barındırıyor.

Gitmeyi düşündüğünüz ülkenin dilini bilmek birinci şart. Yani uluslararası konuşulan bir dil bilmeniz şart. Bu dünyada geçerliliğini kabul ettirmiş İngilizce olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.  Ancak Uzakdoğu’da yeni gelişen ülkeler dikkat çekmektedir. Bunlar Kore, Japonya, Endonezya ve Tayvan olarak öne çıkmaktadır.

Avrupa’da Amerika’da Avustralya’da oldukça fazla Türk yaşamaktadır. İlginç ama farklı bir yöntem daha söylediğimiz zaman şaşıracaksınız. İster bay, ister bayan olun bahsettiğimiz bölgelerdeki ülkelerde yurt dışında çalışmak para kazanmak istiyorsanız Türk potansiyelden faydalanabilirsiniz.

Daha açık ifadeyle evlenerek aile birleşimi gerçekleştirip istediğiniz ülkede yaşama, çalışma, para kazanma fırsatı elde edebilirsiniz. Bunun için de kendinize uygun hayat arkadaşları seçmek için internetten araştırmaya başlayabilirsiniz.

Elbette bu durum ticari olarak düşünülmemelidir. Hayatın uzun bir yol olduğu hesap edildiği zaman birlikte uzun vakit geçirebileceğiniz mutlu olabileceğin insanları tanımak tanışmak sonra da hem evlenmek hemde yabancı ülkede çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz. Hayvan bakıcılığı yapmak isterseniz okuyun.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Kumpir Dükkanı Açmak

Yurt dışına işçi götüren firmalar

Yurt dışına işçi götüren firmalar bulunmaktadır. Bunlar da vasıfsız olarak kabul ettiğiniz genelde inşaat sektöründe çalışan gençleri götüren firmalardır. Eğer yurt dışında çalışmak istiyorum acilen para kazanma düşüncen var  diyorsanız…. O zaman yurt dışına eleman gönderen firmalar iletişim kurmanızda fayda var.

Türk inşaat firmaları özellikle Arap ülkeleri ve Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinde inşaat ihaleleri kazanıyor.  Vasıfsız inşaat işçisi ihtiyacını gidermek amacıyla Türkiye’den eleman götürüyorlar. Ayrıca Tekstil ve Gıda sektöründe de Türk markaları yurtdışında ürettikleri ürünlerin satılması pazarlanması tanıtımının yapılması amacıyla elemanlara ihtiyaç duymaktadır.

Müslüman coğrafyalarda Türk mallarının tanıtımını yapacak kendini yetiştirmiş personelin bu yurtdışı iş ilanlarını değerlendirmesi gerekir. İnternetten kısa araştırmalar yaptığınız zaman, yurt dışına işçi götüren firmalar yurt dışında çalışmak isteyen insanlarda aranan özellikler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Evde Cam Boyama İşi başlıklı makalemizde Cam boyama işi nasıl yapılır, Cam boyama işi veren firmalar ve Cam boyamasında kullanılan teknikler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.