Dönemsel Olarak Yapılan Ek İşler

02.12.2018
687
Dönemsel Olarak Yapılan Ek İşler

Emeklilerin veya aldıkları ücretten memnun olmayanların ihtiyaç oldukça piyasaya sunulan dönemsel olarak yapılan ek işlerle ekonomik sorunlarına çözüm bulmak istedikleri bir gerçektir. Bu  realite ortada iken hiçbir işi gücü olmadan sürekli küçük büyük, her türlü kurum kuruluşun insan kaynakları bölümüne CV bırakan insanlar olduğu da malumdur.

Dönemsel ek işler

İnsanoğlu eğitim alır,  üniversiteler bitirir, iş arar nihayetinde  çalışmak ister ama bu amacını gerçekleştirmek için uzun süre beklemesi gerekir. Bu süreç içerisinde hem tecrübe edinmek hem ihtiyaçlarını gidermek zorundadır. En önemlisi de köklü bir firmada kalıcı olarak işe başlayıp nafakasını temin etmek için tecrübe ihtiyacı vardır.  Çünkü önemli firmalar bünyelerinde istihdam olanağı tanıdıkları personelin deneyimli olmasını şart koşmaktadır. Aslında bu da büyük bir kısır döngüdür. Tecrübe edinmek için bir yerlerde insanların işe başlaması gerekir.  Nedense hiçbir firma tecrübesi olmayan kişileri tercih etmez. Buna karşın verdikleri her türlü ilanda birkaç yıl tecrübe şartı ararlar.

İşte gerçekçi çözümler bulmak isteyen gençler kalıcı yani daimi yeni bir işte çalışmak istiyorlarsa önemli firmaların olmazsa olmaz şartı olan deneyim ya da tecrübe dediğimiz kriteri dönemsel ek işler yaparak elde edebilirler. Birkaç  farklı firmada işe başlayıp yeterli birikim,  donanım, tecrübeyi elde ettikten sonra esaslı firmalarda daimi personel olarak adım atabilmek için dönemsel işlerden tecrübe kazanması kendisi için önemli bir basamak olacaktır.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Modifiye Dükkanı Açmak

Peki, bu basamağın ilk adımını nasıl adım atılır? Bu basamağın ilk adımını çıkmak isteyenler teknolojik ürünlerin nimetlerinden faydalanması gerekir. Yani ilan sitelerinde yayınlanan personel alımlarını inceleyiniz.  Dönemsel iş ilanları kategorisine girerek kendinize uygun olanlara başvuru yapın.  Çünkü genelde bu ilanları çoğu insan tercih etmez. Sebebi de kalıcı daimi bir iş olmadığını düşünür. Halbuki yeni bir Başlangıç yapmak, yeni bir tecrübe kazanmak anlamına da gelebilir.

Dönemsel Olarak Yapılan Ek İşleri Nasıl Alırız

Sürekli olarak bölümünüz ile alakalı kamu ya da özel kuruluşların insan kaynakları birimine CV göndermek sizi bıktırmış olabilir. CV bölümünde referanslar ya da daha önceki iş deneyimleriniz bölümlerinin boş ya da yetersiz olması sizi devre dışında bırakabilir. Çünkü bilgi, birikim, tecrübe sahibi olan personele ağırlık veren firmalar sizi tercih etmeyecektir. O zaman yapmanız gereken CV bölümümüzdeki iş deneyimleri ve referanslar kısmının oldukça şişkin olmasını sağlamanızdır. Bunun yolu da dönemsel ek iş imkanı veren firmaların sunduğu avantajları lehinize çevirmektir.

doğum şekeri
dönemsel ek iş yapmak

Dönemsel olarak yapılacak ek işler neler olabilir?

Basit olarak verebileceğimiz örnekler şunlardır: Bitirdiğiniz okul, bölüm ile alakalı olarak sezonluk iş imkanı veren her türlü firma değerlendirilmelidir ). Örneğin tiyatro bölümünden mezunsunuz, “kim olursan ol, gel” sloganı ile gençlere fırsat veren her türlü yapım firmaları ile başlangıç yapabilirsiniz. Bunun  için ışıkçı, sesçi veya aklımıza gelmedik her türlü size sunulacak rolü kabul edebilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Gece Bekçiliği Yapmak

Bir başka örnek planlama mühendisi olarak size dönemsel ek iş fırsatı sunan firmaları değerlendirmeniz başlangıç olarak malzemelerin planlanmasına yapmak, tedarik sürecini yakından takip etmek, stok durumunu kontrol etmek, yapılan taleplerin zamanında karşılanmasını sağlamak, lojistik ile işbirliği halinde çalışarak siparişlerin gerçekleşmesini sağlamak, veri toplamak, sahada çalışmak, ekip ile işbirliği yapmak… Gelecekte daimi olarak çalışmanıza basamak teşkil edecek bir fırsattır.

Örnekler saymakla bitmiyor. Saha destek elemanı, platform asistanı, konstrüktör ressam, market tanıtım elemanı, aktivite ofis sorumlusu, bilet satış elemanı, satış mühendisi, anketörlük, gizli müşteri, çağrı merkezi elemanı, call center elemanı dönemsel ek iş yapmak isteyenler için oldukça fazla alternatif sunulmaktadır.

Bunların iyice incelenerek değerlendirilmesi uygun olanlara başvuru yaparak kalıcı dişler için tecrübe kriterinin pekiştirilmesi şarttır. Dönemsel olarak yapılan ek işler yeterli süre içerisinde düzlüğe çıkmak için ilaç olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Evde Cam Boyama İşi başlıklı makalemizde Cam boyama işi nasıl yapılır, Cam boyama işi veren firmalar ve Cam boyamasında kullanılan teknikler hakkında bilgiler verilmektedir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Çiçek Dükkanı Bayiliği Veren Firmalar
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.