Bellboy Olmak

24.12.2017
2.595
Bellboy Olmak

Yıllardır bacasız sanayi olarak tanımlanan turizm milyonlarca kişiyi istihdam eden devasa bir sektör. Her köşesi cennet olan ülkemizin özellikle batı ve güney sahillerinde binlerce otel bulunuyor ve Türkiye’nin her yanından çok sayıda kişi turizm emekçisi olmak için bu bölgelere akın ediyor. Turizm sektöründe kazancı en iyi işlerden birisi ise bellboy olmak.

Bellboy Olma Şartları

Çok sayıda kişinin çalıştığı otellerde diğerleri kadar keyifli bir iş olmasa da en çok kazananlar arasında bellboylar var. Peki bellboy olma şartları neler? Özellikle yabancı turistlere yönelik hizmet veren otellerde birinci kural en azından bir yabancı dile hakim olmak. Bu dil İngilizce ya da Almanca ise şansınız daha yüksek. Birden fazlasını biliyorsanız ise iş başvurularında öncelik sizde olacaktır. Bunu dışında diksiyonu düzgün, iş disiplinine sahip, iletişim yetenekleri güçlü olan kişiler bellboy olarak başarılı olabilirler.

bellboy olmak

Bellboy Olmak

Bellboy ne iş yapar?

Herkes yalnızca valiz taşıyıp oda tanıtımı yaptığını düşünse de bellboy özellikle ofis alanında birçok farklı sorumluluğu yerine getirir. Öncelikli görevi otele giriş yapan müşterilerin odalarına yerleşmelerini ve ayrılmak isteyenlerin çıkışlarını sağlamaktır. Bellboy valizleri taşır ve odanın kullanımı ile ilgili önemli bilgileri müşteriyle paylaşır. Otelden ayrılan müşterilerin paket ve valizlerini de araçlarına yerleştirir ve uğurlar.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Ek İş Olarak Duvar Kağıdı Kaplamak

Bunun yanında gerektiğinde resepsiyonda görev alır. Müşteri kabulü olmayan dönemlerde ofiste bulunarak evrak takibi yapar. İdari bölümde hazırlanan raporların dağıtımından sorumludur. Misafirlerin yıkama ve kuru temizleme işlemleri için kıyafetlerini teslim alır. Otele giriş çıkışların ne zaman olacağını takip eder.

Bellboy Kazancı

Daha önce turizm sektörünün ek kazançlı işlerinden birisinin bellboy olmak olduğunu belirtmiştik. Diğer bir avantajı da, ofis çalışmasına aşina olduğundan buradaki diğer pozisyonlarda çalışabilme olanağıdır. Bellboy, standart maaşla çalışır ve bu maaş genellikle asgari ücret tutarıdır. Ancak asıl kazanç bahşişlerdir. Otele giriş çıkış yapan müşterilerin büyük çoğunluğu işini iyi yapan bir bellboya bahşiş vermekten çekinmez. Büyük otellerde her gün onlarca kişinin otele giriş ve ayrılışlarını yapan bellboy kazancı oldukça yüksektir.

Çoğu kişi havuz ve bar çevresinin eğlenceli dünyasına kapılarak garsonluk ya da barmenlik hayali ile turizm sektörüne girse de bellboy olmak hem akıllıca hem de kazançlıdır. Büyük ve müşteri hareketinin yoğun olduğu otellerde sadece alınan bahşişler bile rahatlıkla asgari ücret tutarını aşacaktır.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Rüzgar Enerji Santrali Kurmak İşletmek

Bir önceki yazımız olan 2021'de En İyi İş Fikirleri başlıklı makalemizde 2021 yılı karlı iş fikirleri, cep telefonu tamiri kursu ve Çok kazandıran işler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.