Organik Ürün Satışı Yapmak

03.11.2017
1.901
Organik Ürün Satışı Yapmak

Bundan yirmi yıl öncesine kadar organik ürün satışı ile ilgili hiç kimsenin bir fikri yoktu. Çünkü, yerli tohumlar ve ilaçsız tarımla az ama lezzetli ürünler hasat edilmekteydi. Sağlıklı ve besleyici olan ve ilaç kullanılmadan hibrit olmayan tohumlarla üretilen bu ürünler günümüzde organik ürünler olarak ayrılıyor.

Günümüzde başta İsrail olmak üzere yabancı ülkelerden ithal edilen hibrit tohumlar, genetiği değiştirilmiş bir şekilde üreticiye sunularak daha başlangıçta doğallıktan uzak bir halde toprakla buluşuyor. Hasat edilen ürünün dış görünüşü son derece düzgün ve leziz görünse de ne tadı ne de faydası yok denecek kadar az. Dahası sağlığımızı tehdit ediyor.

Bu sebeple özellikle büyük şehirlerde yaşayan birçok aile organik ürün satışı yapan pazarlara akın ediyor. Tarım Bakanlığı tarafından organik ürün sertifikası verilen bu meyve ve sebzeler çok daha pahalı fiyata satılıyor. Çünkü kolay bulunmuyor.

organik ürün yetiştirme

Organik Ürün Satışı Yapmak

Organik Ürün Pazarlama

Oldukça değerli olan organik ürünler ile tüketicinin buluşması kolay değil. Bu sebeple organik ürün satan siteler kurulmuş durumda. Bu sitelerde mevsiminde, doğal olarak yetiştirilmiş ya da hazırlanmış gıda ürünlerini bulmak mümkün. Organik ürünlere yalnızca meyve-sebze olarak bakmamak lazım. Doğal ürünler kullanılarak evde yapılan tarhana çorbası, konserveler, reçel, meyve suları, doğaş yollarla beslenen canlılardan elde edilen bal, yumurta, süt ürünleri gibi gıda maddeleri de organik ürün satan sitelerde bulmak mümkün.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Yapmak

Organik Gıda Dükkanı Açmak İstiyorum

Son dönemin en yaygın iş fikirlerinden birisi olarak bilinen organik gıda dükkanları doğru yerde açıldığı takdirde çok para kazandırabilir. İşlek bir caddede dükkan açmak daha maliyetli olsa da kazandıracağı para bunu telafi edecektir. Dükkan açmadan önce sertifikalı organik ürünleri nasıl temin edebileceğiniz hakkında detaylı bir araştırma yapmanız gerekiyor. Ürün tedariği için gerekli anlaşmaları yapıp düzenli bir şekilde temin edebilmelisiniz.

Organik Gıda Dükkanı Nasıl Açılır?

Herhangi bir ustalık belgesi gerektirmeyen bu iş için dükkan açmak için gerekli belgelere sahip olmanız yeterlidir. Açacağınız dükkanın maliyeti konumuna göre değişmektedir. İşlek bir caddede zengin içerikli bir dükkan açmak minimum 200.000 TL seviyesinde bir sermaye gerektirecektir. Daha küçük çaplı bir proje düşünüyorsanız masrafı azaltabilirsiniz.

Organik gıda dükkanı açmak istiyorum diyorsanız KOSGEB hibe kredi imkanından da faydalanabileceğinizi unutmayın. Devlet destekli ve bir kısmı geri ödemesiz kredi imkanı sunan KOSGEB’e başvurarak bu fırsattan yararlanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 2021'de En İyi İş Fikirleri başlıklı makalemizde 2021 yılı karlı iş fikirleri, cep telefonu tamiri kursu ve Çok kazandıran işler hakkında bilgiler verilmektedir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Altın Çilek Yetiştirmek
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.