Evde Hasta ve Yaşlı Bakmak

14.12.2017
1.341
Evde Hasta ve Yaşlı Bakmak

Tüm ömrün yorgunluğunu bedeninde taşıyan yaşlılarımız ya da sağlık problemleri sebebiyle geçici ya da sürekli olarak yatağa mahkum kalan hastaların bakımı yorucu ve yıpratıcı bir iştir. Özellikle çalışmak zorunda olan kişiler, yaşlı ya da hasta bakabilmek için ya işlerini bırakmak ya da bir bakıcı bulmak zorundalar. Zor yaşam şartları ve para kazanma mecburiyeti düşünüldüğünde birçok kişi ikinci seçeneği tercih ediyor. Bu sebeple evde hasta ve yaşlı bakmak pek çok kişi için bir mesleğe dönüşmüş durumda.

Evde Yaşlı ve Hasta Bakımı

Hasta ya da yaşlının yakınları çalışıyorsa, hangi sosyo-ekonomik gruptan olursa olsun bir bakıcıya mutlaka ihtiyaç duyuyor. Değişen yaşam koşulları ve kadınların da iş yaşamının bir parçası haline gelmesiyle evde yaşlı ve hasta bakımı daha sık talep gören bir durum haline geldi. Bu işi için biçilmiş kaftanlar ise daha önce sağlık sektöründe görev almış ya da kurslara katılarak kendisini geliştirmiş kişiler. Çünkü herkes yakınını güvenilir ellere teslim etmek istiyor.

Bunun yanında hasta ve yaşlının yalnızca günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecek kişiler de bakıcı olarak işe alınabiliyor. Aslında bu işi yapabilmek için sağlıkçı olmak ya da uzmanlık gerekmiyor. En belirgin karakteristik özelliğiniz sabırlılık ve anlayışlılık olmalıdır.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Evde Ayna Süsleme İşi

evde hasta bakımı

Evde Yaşlı veya Hasta Bakımı Yapmak İstiyorum

Bu iş gelir elde etmek için iyi bir yöntemdir ancak başlamadan önce çok iyi düşünerek karar vermek gerekir. Yapacağınız işin zorluğunun ve size yükleyeceği büyük sorumluluğun bilincinde olarak anlaşmanızı yapmalısınız. Aksi takdirde kısa süre sonra işi bırakmak zorunda kalabilirsiniz ki bu hasta ya da yaşlı yakınlarını zor durumda bırakacaktır.

Öte yandan evde yaşlı veya hasta bakımı yapmak istiyorum diyorsanız genellikle gün boyu evinizden uzak kalabileceğinizi unutmayın. Çünkü bu iş çoğunlukla hasta ya da yaşlının evinde yapılıyor.

Evde yaşlı ya da hasta bakmak için istekliyseniz yakın çevrenizi durumdan haberdar edin. Bu tür işleri almanın en kolay yöntemlerinden birisi bir referansa sahip olmaktır. Bu referans bir tanıdık olabileceği gibi daha önce çalıştığınız bir hasta-yaşlı yakını da olabilir. Öte yandan büyük bir sektör haline gelen yaşlı-hasta bakımı, özel firmalar aracılığıyla da yapılmaktadır. Bu firmalara iş başvurusunda bulunarak onların yönlendirmesiyle müşterilere ulaşabilirsiniz. Ancak bu durumda asgari ücretle çalışmak zorunda kalacağınızı belirtelim.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Evde Çorap Paketleme, Temizleme ve Katlama İşi

Hasta-Yaşlı Bakımı Ücreti

Tıpkı bebek bakıcılığı gibi hasta-yaşlı bakımı ücreti de genellikle günlük olarak hesaplanır. Büyük şehirlerde bu işi günlük 100 TL’ye yapan kişiler mevcuttur. Belirleyeceğiniz rakama ve çalışacağınız gün sayısına göre kazancınız değişecektir. Bazı kişiler ise aylık bir rakam üzerinden anlaşarak maaşlı çalışan olmayı tercih etmektedir. Bu tür bir anlaşmada ise ortalama rakam 1.500 TL seviyesindedir.

Bir önceki yazımız olan 2021'de En İyi İş Fikirleri başlıklı makalemizde 2021 yılı karlı iş fikirleri, cep telefonu tamiri kursu ve Çok kazandıran işler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.