Yer Fıstığı Ayıklama Paketleme İşi

17.11.2019
674
Yer Fıstığı Ayıklama Paketleme İşi

Sağlık açısından birçok derde şifa olarak gösterilen yer fıstığı paketlemek isteyenler işin incelikleri hakkında bilgi almak istiyor. Bazı insanlar çok kilo yaptığını söylese de sağlık için önemli besin kaynaklarından birisi olan yer fıstığının sizlere nasıl kazandıracağından bahsedelim. Yer fıstığı ayıklama işi düşündüğünüz kadar kolay da değil hani!

Ülkemize özgü bütün zenginlikleri arasında yer alan yer fıstığı üreticiliği yaygınlaşmaya başladı. Bununla birlikte ek iş arayanlar, para kazanmak isteyenlere de hem istihdam anlamında hem evde çalışarak ek iş yapma babında paralel sektörler oluştu.

yer fistigiisi
Yer Fıstığı Ayıklama Paketleme

Evde yer fıstığı temizleme işi

Kilosu 10 liradan 50 liraya kadar değişen fiyatlarda piyasada yer edinen bu değerli besin ögesi sizlere kazanç anlamında yenilikler sunabilir. Üretim aşamasından tutun da pazarlama aşamasına kadar birçok insanın emeği gerekir. Hasat döneminde toplama, ayıklama, temizleme aşamalarında çalışmak isteyebilirsiniz. Bunun için haliyle yer fıstığı üreticiliği yapılan bölgelere yakın yerlerde ikamet etmek mecburdur ama pazarlama, paketleme, nakliyat gibi sektörlerde ise bazıları bizzat sahada yer alırken; evde yer fıstığı temizleme işini düşünenlere de ihtiyaç duyulur. Kendinize uygun olan süreç ve bölümlere dahil olarak yer fıstığı paketleme ek işini yapma ihtimaliniz de olabilir. Üretim yapılan şehir, bölge, mahallesi size uzak ise paketleme aşamasında size iş verilebilir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Para Kazandıran Hobiler

Ekonomik değeri oldukça yüksek olan bu yer fıstığı tatlılarda, çikolatalarda tüketildiği gibi çerez olarak da satışa sunulur. Belli amaçlarda paketlenen ürünler evden ek gelir isteğinde olan vatandaşlar fıstık ezmesi ya da çerez paketi şeklinde hazırlama dönemlerine dahil olabilir.

Neticede siz hangi sürece dahil olacağınızı kendiniz belirleyin ve fıstık yetiştiriciliği yapan kişilerle veya eve paketleme işi veren firmalarla görüşmeler gerçekleştirmez gerekir.

Yer fıstığı zararlı mı

Her besin maddesinde olduğu gibi fazla yerseniz elbette zararlı olur.  Ancak yeteri kadar yenildiği takdirde sağlıklı bir bünye sahibi olabilirsiniz. Bizim sizlere bahsetmek istediğimiz konu, yer fıstığının faydaları ya da zararları değildir. Ekonomik anlamda bize kazanımlarından bahsedelim.

Özellikle ilave gelire ihtiyaç duyan vatandaşlarımız  yer fıstığı paketleme işi veren esnaflar sayesinde refah düzeylerinin nasıl yükseltebilir, nasıl rahata kavuşabilirler, bunun derdindeyiz.  Şimdi sizlere yer fıstığı işi ile ilgili olarak merak edilenlerin kısa kısa özetleyelim.

yer fistigi
yer fıstığı işi

Genelde güney illerimizde daha çok üretilen bu besin maddesi tatlılarda ya da kuruyemiş olarak doğrudan evde insanlar tarafından tüketilmektedir.  Son yıllarda üretim ve tüketim anlamında büyük artış gösteren yer fıstığı bazı durumlarda paketleme işi ile ilgili sıkıntıların ortaya çıkarmaktadır. Yani bu değerli besin kaynağının uzaktaki insanlara ulaştırılması amacıyla yemek için hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Bu amaçla yer fıstığı paketlemek isteyene nasıl faydası dokunur, neler yapması gerekir özetleyelim.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Evde Fındık Kırma İşi

Yer fıstığı paketleme işi nasıl yapılır

Bu ek gelir sahasından yararlanmak istiyorsanız firmalarla ya da yer fıstığı işi veren kişiler ile görüştüğünüz anlaştığınız zaman size çuvallar dolusu gönderilecektir. Yer fıstıklarının kırma, temizleme, içini ayıklama sonra da örneğin 1 kiloluk, yarım kiloluk ya da 2 kiloluk poşetlere dondurması istenecektir. Bunun karşılığında da belli miktarda sizlere ödeme yapılacaktır.

Evde yer fıstığı işi ile ne kadar kazanılır

Ne kadar ücret kazanacağınızı net olarak söylemek doğru olmaz.  Çünkü yer fıstığı paketlemek hem işi veren hem de ihtiyacı olan kişinin durumuna göre değişiklik gösterir.  Ancak ortalama bir kişi 800-900 lira civarında nakit fırsatı yakalayabilecek diye söyleyebiliriz.

Bilhassa güneydeki illerimiz de yaşayan vatandaşların ek gelir fırsatını değerlendirilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. O zaman  yer fıstığı paketleme işi yapmak isteyenler bu işi yakalama şans için iletişim formunu doldurup sıranızı bekleyin.  İhtiyaç olması durumunda size de yer fıstığı ayıklama işi gönderilsin.

Bir önceki yazımız olan En Çok Tercih Edilen Ek İşler başlıklı makalemizde En çok yapılan ek işler, Ev hanımları için ek işler ve Evde en çok tercih edilen ek işler hakkında bilgiler verilmektedir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Yapmak
YORUMLAR

  1. Ali dedi ki:

    Yer fıstığı temizleme kırma ve paketleme işi yapmak istiyorum