Podcast Yayını Yapmak

09.12.2017
1.606
Podcast Yayını Yapmak

Yakın geçmişe kadar hayatımızda olmayan ancak akıllı telefonların yaygınlaşması ve Apple’ın ana ekranına yerleştirmesiyle birlikte podcast kelimesini artık duymayan kalmadı. İçinde bulunduğumuz çağda tartışmasız bir şekilde en değerli şey zaman. Bilgiye ulaşmak çok kolay olmasına rağmen bazen zaman yaratmak sıkıntı olabiliyor. Spor yaparken, parkta koşarken ya da yolda yürürken herhangi bir web sitesine bağlanmak ya da içerikleri incelemek sıkıntılı olabiliyor. İşte podcast yayını yapmak için yeterli bir sebep bu.

Podcast Nedir?

Ancak öncelikle bazılarımız için yabancı sayılabilecek bu terimi biraz inceleyelim. Podcast nedir, ne işe yarar, podcast yayını nasıl yapılır gibi sorularınızın cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Podcast, genellikle görsel ve işitsel verilerden oluşan dijital medya ürünlerinin, genellikle indirilebilir biçimde, cep telefonu ve tabletler aracılığıyla dinlenebilecek şekilde internette yayımlanmasıdır.

podcast yayını yapmak

Podcast Yayını Yapmak

Başlangıçta yalnızca Apple kullanıcıları için sunulan Podcast özelliği 2000’li yılları başında hayatımıza girdi. Zaten adını iPod’dan ve Broadcast(yayın) kelimelerinden aldığı da ortada. Daha sonra giderek yaygınlaşan ve tüm işletim sistemlerinde yer alamaya başlayan bu özellik sayesinde başka bir işle uğraşırken bile sesli olarak metinleri dinleyebilmek ya da amatör veya profesyonel TV yayınlarını takip edebilmek mümkün. izleyebilmek mümkün. İlgimizi çeken herhangi bir içeriğin podcast yayınını internet ortamında bilgisayarımıza indirerek dinleyebilir ya da varsa videosunu izleyebiliriz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Meyve Sebze Kurutma (Kaklama) İşi Yapmak

Podcast Yayını Yaparak Para Kazanmak

Bugün çok sayıda gazete ve dergi podcast yayını yaparak içeriklerini dinlenebilir hale getirmiş durumda. Hatta çok sayıda şirket bayi ve müşteri ilişkilerini geliştirmek, saha ekiplerinin organize ve verimli çalışması ya da eğitim ve toplantılarda podcast yayınlarına başvuruyor. Peki, podcast yaparak nasıl para kazanılır? Bunun için öncelikle çok iyi bir konu belirlemeniz gerekiyor. Konunuz ne kadar uzun olursa olsun dinleyicileriniz uzun süre aynı şeyi dinlemekten hoşlanmayacaktır. Kısa süreli yayınlar ve konuları farklı yayınlarınıza yaymak daha etkili olacaktır.

Podcast Yayını Nasıl Yapılır?

Bu aslında web sitesi ile para kazanmanın aynısıdır. Açacağınız herhangi bir web sitesinde tek gelir kaynağınız reklamlar olacaktır. Aynı şey podcast yayını için de geçerli. Ancak bu kez yazılı içerik yerine görsel ve özellikle işitsel içerik girişi yapmanız gerekmektedir. Hazırladığınız içeriklerdeki ses kaydının ve içeriklerin kaliteli olmasına dikkat edin. Yayınlamak ise son derece kolay. Düzenlediğiniz dosyaları Soundcloud ya da YouTube’a yükleyerek dinleyicilerle buluşturabilirsiniz. Podcast yayını yaparak para kazanmak güçlü bir içerikle mümkün. Radyo mantığıyla hareket eden podcast reklamlarında çok dinleyici çok para anlamına gelir. Kayıtlarınıza eklenecek olan reklamlar size iyi gelir elde etmenizi sağlayabilir. Üstelik yayınlarınız sadece canlı olarak dinlenmiyor. İsteyen dinleyiciler geçmiş yayınlarınız a da kolaylıkla ulaşabiliyor.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Altın Çilek Yetiştirmek

Son yıllarda giderek popülerleşen podcast yayını yapmak internetin bize sunduğu sayısız nimetlerden sadece birisi. Podcast yayını yapmak için tek ihtiyacınız olan şey bilgisayarınıza bağlayabileceğiniz basit bir mikrofon. Bir ses düzenleme programına sahip olmak da kayıtlarınızın kaliteli olması açısından önemlidir.

Bir önceki yazımız olan 2021'de En İyi İş Fikirleri başlıklı makalemizde 2021 yılı karlı iş fikirleri, cep telefonu tamiri kursu ve Çok kazandıran işler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.