Çalışmak İstiyorum Ek İş Arıyorum

31.10.2019
589
Çalışmak İstiyorum Ek İş Arıyorum

Üniversiteyi bitiren ya da işini kaybeden insanlar çalışmak ek iş yapmak istiyorum acilen iş lazım, diye düşünmektedir. Hangi işi yapmalıyım? Nasıl iş bulurum diyenlere naçizane güzel birkaç önerimiz var. Dikkate alıp da mutlu alanlar arasına girmek isteyenlere sözümüz.

Haklılar, Türkiye gibi bir ülkede çalışmak iş bulmak her babayiğidin harcı değildir. Kamu kesiminde çalışmak için bir sürü sınava girip başarmak lazım. Kamuda işe girmek neredeyse imkansız bir süreç diyebiliriz. Çünkü Önce üniversiteyi kazanmak için çalışıp çırpınıp didinmek gerekiyor. Üniversiteyi bitirmek için 5 yıl, altı yıl dirsek çürütmek zorundasınız. Peki üniversiteyi bitirdiniz, iş hazır mı? Maalesef hayır. Peki ne yapacaksınız?

İşsiz insanların karşısında kocaman bir dağ ot-durmaktadır. O dağı açmak zorundasınız. Bu dağa “KPSS” adı verilmektedir. Kolay değildir bu dağı geçmek. Sarp kayalıklarla doludur. Kar, fırtına var. Bu dağdan geçip çalışıp para kazanma fırsatı yakalayan çok az insan vardır. Örnek vermek gerekirse, sosyal bilgiler öğretmenliği bölümünü bitiren, Fen Bilgisi öğretmenliği mezunu olan veya diğer bölümlerden mezun olan gençler önlerine çıkarılan sarp kayalıklarla dolu KPSS Dağından bir türlü geçemiyor.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Konya Ek İş İlanları

Üniversiteyi bitiren gençler annesine babasına borç dilenmek istemiyor. Kendi parasını kazanmak istiyor. Emek verdiği yıllarının karşılığını almak istiyor. Maalesef yeteri kadar iş bulma imkanı yakalayamıyorlar. İşi bilen insanlar başka yerlerde özel sektörde iş bulma fırsatı yakalayabiliyor.

is fikirleri
Hangi işi yapmalıyım?

Nasıl iş bulurum?

Çalışmak istiyorum acilen iş lazım demek yeterli değildir. Önemli olan iş bulmak için neler yapılması gerektiğini bilmektir. Sizlere kısa ipuçları vermeye çalışacağız. Nasıl iş bulunur? İyi bir istihdam bulmak için herkes önce kendini en iyi şekilde tanıması gerekir. “Ben ne iş yapabilirim, ne kadar maaş hak ediyorum? Benim değerim nedir? diye düşünmesi gerekir.

Kendinizi keşfedin

Bunu şunun için söylüyorum. Gerçekten önemli, birikimli ve kendini yetiştirmiş biri iseniz sizi değerlendirmek isteyen mutlaka birileri bulunacaktır. Eğer vazgeçilmez önemli bir personel olursanız çalıştığımız kurumda da istediğiniz maaşı ücreti alabilirsiniz. Çünkü siz vazgeçilmez bir eleman olursanız, yani kurumunuza para kazandırırsınız, çalıştığınız iş yeri sizi asla kaybetmek istemez. Sizin boşluğunu dolduracak yeni birini bulmak zorundadır. Kısa süre içerisinde biri bulunamaz. Bulunsa bile sizin yeriniz doldurulamaz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Kadınlara Uygun Ek İşler

İnsan kendi özelliklerinin farkına varması gerekir. Mutlaka sizin de para kazanabileceğiniz sektörler bulunmaktadır. Kendinizi tanıdıktan sonra yetenekleriniz doğrultusunda iş veren firmaların ilanları ile ilgilenmelisiniz. Bu işler bazen işyerinde çalışarak, bazen de part time olarak, bazen evden serbest çalışma şeklinde olabilir.

Hangi işi yapmalıyım?

Örneğin bir bilgisayar meraklısı iseniz kodlama işi biliyorsanız, web tasarımdan alıyorsanız işyerinize gitmemize gerek yok. Evinizden oturduğunuz yerden istediğiniz zamanda, istediğiniz kadar çalışacak serbest para kazanma alanı bulabilirsiniz.

Öğretmenlik bölümlerini bitirdi iseniz sizi değerlendirmek isteyen o kadar çok özel okul var ki… Bildiğiniz gibi eğitim özelleşmeye başladı. Özel kolejler günden güne artıyor.

Resimle ilgileniyorsanız size değerlendirmek isteyen bir sanat galerisi olacaktır. Eğer Kız Meslek Lisesi tasarım bölümünden, grafik durumundan ya da Çocuk Gelişimi Bölümünden mezun iseniz size iş vermek isteyen o kadar çok özel müteşebbis var ki… Ama ucuza!

Bu örnekler çoğaltılabilir. Dediğiniz gibi önce kendinize “ben ne iş yapabilirim” sorusu sorun. Ondan sonra iş arayın. Çalışmak istiyorum acil iş lazım diyenlere istemediği kadar iş var. Ancak “ben ne iş olursa yaparım” diyenlere maalesef iş yok. Çünkü sizi kısa süreliğine değerlendirirler sonra da sizin yerinize daha ucuza birini bulabilirler.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Evde Cam Boyama İşi

Son sözümüz işini iyi bilen, çalıştığı kuruma önemli katkı sağlayan, vazgeçilmez bir eleman olun. Böylece iş fırsatları sizlere sunulur, para kazanırsınız, mutlu olursunuz. Yakınmalar da sızlanma da son bulur. Unutmayın, ‘nasıl iş bulurum’ diyerek iş bulunmaz, elinizden gelenin en iyisini yapmak zorundasınız!

Bir önceki yazımız olan Evde Cam Boyama İşi başlıklı makalemizde Cam boyama işi nasıl yapılır, Cam boyama işi veren firmalar ve Cam boyamasında kullanılan teknikler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.